İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

YouTube | 15 Şubat 2005'te 3 Eski PayPal Çalışanı Tarafından Kurulan Ekim 2006'da Google Tarafından Satın Alınan Video Barındırma Web Sitesi


 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


YouTube


YouTube, bir video barındırma web sitesidir. 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.


Resmi ekleyenYouTube, LLC."Tube" kelimesi Cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır.


Kuruluşu


Önceleri PayPal'da çalışan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim videoların e-mail üzerinde yollanılamaması üzerine 15 Şubat 2005'te kurulmasına karşın parasal sorunlar nedeni ile ilk video 23 Nisan 2005'te Jawed Karim tarafından yüklenmiştir.

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Bu Google tarihindeki en büyük alımdır. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar YouTube çalışanları arasında paylaşılmıştır.


Çalışma Sistemi


YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320x240 Pixel'e küçültülerek Flash Video Format'a (.flv) dönüştürülmektedir.Mart 2008'de yüksek kalite olarak 480x360 piksel seçeneği eklenmiştir.

AVI, MPEG veya Quicktime vb. video formatına sahip videolar kullanıcı tarafından YouTube'a en fazla 1 GB kapasitesinde yüklenebilmektedir.

YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir.

Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videoları'ndan oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir.

YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.


Kanal Türleri


YouTube üyeleri'nin kanallarını daha uygun hale getirebilmesi için "kanal türleri" vardır.
• YouTuber (YouTube'çu): Standart YouTube hesabı'dır.
• Director (Yönetmen): Deneyimli film yapımcıları için ayarlanmıştır. Bu hesaba sahip üyeler'in yükledikleri video boyutunda avantaj getirilmiştir.
• Musician (Müzisyen): Müzik eserleri bulunanlar içindir.
• Comedian (Komedyen): Mizahi video yapımcıları içindir.
• Guru (Uzman): İlgi alanına bağlı video yapanlar içindir.
• Reporter (Bildirici):


Bildirici kanallar çoğunlukla mevcut olan haber kanallarından oluşup genel medya kanallarının sağladığı klipleri sunarlar. CNN, Fox, ve NBC bunlara bir kaç örnek olarak sunulabilir.Bunların dışında siteden para kazanabilmek için Partner programı mevcut'tur. Mayıs 2007'de YouTube, tanınmış üyelerini YouTube partnerliği'ne davet etmiş, sonradan üyelerin kullanımına açmıştır. Bu programa üye olabilmek videoların kendi eseri olması ve binlerce kez izlenmesi gerekmektedir. Program ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Almanya, Hollanda ve Brezilya'da yaşayan üyelere açıktır. İleride başka ülkelere olanak sağlanması düşünülmektedir.


Kullanım Şartları


YouTube'un kullanım şartları gereği kullanıcılar telif hakkı izni alınmış videolar yükleyebilirler. Pornografi, şiddet, tehdit, reklam ve suç sayılan içerikler YouTube'a yüklenemez. Telif hakkini elinde bulunduran şirketler eklenen videoları sildirme hakkına sahiplerdir. Bu hak film ve müzik videolarında sık sık uygulanmaktadır.


Yasal Sorunlar


Youtube video paylaşım sitesi şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Yakın gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehditiyle karşı karşıyadır. Ancak birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile Youtube bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.


YouTube'a Türkiye'den Erişimin Engellenmesi


YouTube'a sadece Türkiye'den erişim, mahkeme kararlarıyla 4 kez engellenmiştir. Bu engelleme, Türkiye'de ve dünyada büyük tepkilere yol açmıştır.

• Engellemelerin ilki 6 Mart 2007'de,
• ikincisi ise 16 Ocak 2008'de
• T.C. Sivas 2.Sulh Ceza Mahkemesi 17 Ocak 2008 tarihli kararıyla YouTube'a 3. erişim engelini koymuştur.
• En son Mayıs 2008'de Youtube'a erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından engellenmiştir. Bu engelleme hakkında 23 Ağustos 2008'de kaldırıldığına dair basında haberler çıkmışsa da Telekomünikasyon Kurumu bu haberleri yalanlamıştır.
• Haziran 2010'da Youtube'a getirilen yasak DNS yasağından, IP yasağına çevrildi.Böylece Youtube'a erişim tam anlamıyla engellenmiştir.
• 30 Ekim 2010 Cumartesi günü, saat 16.30 itibariyle, aynı mahkeme tarafından engel kaldırılmıştır.
• 02 Kasım 2010 Salı günü mahkeme kararıyla Deniz Baykal videoları kaldırılmadığı sürece yeniden yasaklanmıştır.Ve şuan girilebilmektedir.Suudi Arabistan'da Engellenmesi

Suudilerde ise erişim engelleme, erişkin içeriklere erişimi engelleyerek otomatik olarak sakıncalı bulduğu içeriği engellemektedir.


Çin'de Engellenmesi


Altın Kalkan Projesi gereği çeşitli zamanlarda Çin Halk Cumhuriyeti'nde engellenmektedir. Tayvan YouTube'unun gelmesi ile birlikte Tayvan Bayrağı'nın ülkede sansürü 18 Eylül 2007'de engellemeye sebep vermiştir. Engelleme boyunca YouTube URL'leri Çin'in yerel arama motoru Baidu'ya yönlendirilmekte idi. Engelleme 31 Ekim'de kalkmıştır.YouTube web sitesi


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
YouTubeÖdüller


Aday verilen videolar kullanıcılar tarafından hazırlanan orijinal videolardır.


Sosyal Etkisi


YouTube'un popülerliği birçok YouTube kullanıcısının İnternet'te ün kazanmasına neden olmuştur. Bu kullanıcılar kendi ülkelerindeki videoları ile farklı yollarla ünlenmişlerdir. YouTube'un en fazla takip edilen üyesi Smosh'tur. Bir başka YouTube kullanıcısı Massachusettsli eski resepsiyonist Brooke Brodack, NBC'nin bir programına 18 aylık sözleşme imzalamıştır. YouTube'un en fazla takip edilen kullanıcısı lonelygirl15'in de gerçekte Yeni Zelandalı bir aktris olan Jessica Lee Rose olduğu ve videolarını birkaç film yönetmeni ile yaptığı açıklanmıştır. Chris Crocker, 11 Eylül 2007'de Britney Spears ile ilgili yayımladığı videosu ile kısa sürede dikkat çekmiştir.


Müzik Etkinlikleri


YouTube başarılı müzisyenlerin yetişmesine olanak vermiştir. Terra Naomi, koşu bantı kullanarak klip çekmiş olan OK Go ve kendi yapmış olduğu videoları ile tanınan Tuana Mey bu müzisyenlerin arasında'dır.


YouTube'da Tanınma


YouTube'daki videoları sayesinde İnternet'te tanınmış olan kişiler de vardır. Bu kişilere "YouTube ünlüleri" de denilebilir. Bunlardan bazıları;

• Brooke Brodack (Brookers)
• Erik Mongrain
• Ian Hecox ve Anthony Padilla (Smosh)
• Jessica Lee Rose (lonelygirl15 karakterini oynamaktadır)
• Judson Laipply
• Peter Oakley (geriatric1927)
• Gürman Kardeşler

Brooke Brodack Haziran 2006'da Carson Daly'nin yapımcısı olduğu programlar ile 18 aylık anlaşma imzalayarak YouTube'tan medya'ya geçen ilk kişi'dir. 31 Ocak 2007'de, Lisa Donovan'ın (LisaNova) Fox'un skeç komedi programı MADtv'nin 12. sezon bölümlerine katıldığı açıklanmıştır.


YouTube BuluşmalarıYouTube'da çektikleri videoları ile katkıda bulunmuş kişilerin YouTube üyelerine düzenlediği güncel ve uluslararası bir buluşmadır. İlk buluşma Ocak 2007'de Hollywood, Kaliforniya'da, ikinci buluşma, San Francisco, Kaliforniya'daki Pier 39'da düzenlenmiştir. Caitlin Hill, Ben Going, Smosh, Paul Robinett ve lonelygirl15'te Danielbeast rolünü oynamış Yousef Abu-Taleb Kaliforniya'daki bu buluşmaya katılanlar arasındadır. 7 Temmuz 2007'de New York'ta düzenlenmiş üçüncü buluşmada Christine Gambito (HappySlip) tarafından hazırlanan davet videosu 2,6 milyon'dan fazla kez izlenmiştir. YouTube'da tanınan Brooke Brodack (Brookers), Caitlin Hill (TheHill88), Charles Trippy ve Kevin Nalty (nalts) buluşmaya katılanlar arasındadır. . 8 Ağustos 2008'de Toronto, Kanada'da başka bir önemli buluşma yapılmıştır. YouTube üyeleri 9 Eylül 2009'da dünyanın çeşitli şehirlerinde önemli buluşmalar hazırlamayı planlamaktadır.


Yerelleştirme


19 Haziran, 2007, Paris'te yeni yerelleştirme sistemi tanıtılmıştır.


Resmi ekleyen
Resmi ekleyenTürkiye'de kurulması düşünülmesine rağmen ülke'de yaşanan erişim engellemeleri ve yetkililerin ofis açma isteği zorlamaları nedeni ile bu çalışmalar zorlaşmıştır.


YouTube API


YouTube geliştiriciler için API hizmeti de sunmaktadır. Kullanıcılar bu hizmet kapsamında YouTube videolarını kendi site veya bloglarından yayımlayabilirler.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
YouTube• 15 Şubat 2005 - Video paylaşım sitesi YouTube kuruldu.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_15_Subat_2005_Video_Paylasim_Si_t74532.html']Tarihte Bugün: 15 Şubat | (2005) - Video Paylaşım Sitesi YouTube Kuruldu ' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_15_Subat_2005_Video_Paylasim_Si_t74532.html']Tarihte Bugün: 15 Şubat | (2005) - Video Paylaşım Sitesi YouTube Kuruldu

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
YouTube


Youtube’a Yepyeni Bir Özellik


Resmi ekleyenYoutube'a Yepyeni Bir Özellik Daha Geliyor!


Youtube videoları artık döngü özellikli


Popüler video paylaşım sitesi YouTube, bünyesine kattığı yenilik ile birlikte artık videoların döngü içerisine girmesine izin veriyor…


Resmi ekleyenDünya’nın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan YouTube, her daim kendisini yenilemeyi bilen bir platform oldu. Bugüne dek hem tasarım hem de yeni özellikler bakımından büyük yol kat eden site, şimdi ise bünyesine kattığı yeni yetenek ile birlikte istenilen videonun bittikten sonra otomatik bir şekilde tekrardan başlamasını sağlıyor.

silikonvadisi.tv’nin haberine göre; izlediğiniz bir videonun bittikten sonra tekrardan başlamasını istiyorsanız videonun üzerine gelip sağ tıklamalısınız ve burada karşınıza çıkan döngü seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bu sayede sevdiğiniz şarkıyı defalarca baştan sona dinlemeniz mümkün olacak.

Youtube’a eklenen yeni özellik Türkiye’de kullanıma sunuldu.Kaynak: Sözcü
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı