İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Dagerreyotipi Nedir? | Gümüş Nitratla Işığa Duyarlı Hale Getirilen Bakır Levhaların, Camera Obscura İçinde Pozlanarak, Cıva Buharına Tabi Tutulup Fotoğrafik Görüntü Elde Etme Yöntemi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Dagerreyotipi


Dagerreyotipi, gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir.


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Sanatci_Oyuncu_ve_Sarkicilar_Biyografileri_f207/Louis_Jacques_Mande_Daguerre_d_18_Kasim_1787_Fr_t75080.html&pid=131391#entry131391']Louis-Jacques-Mandé Daguerre (d. 18 Kasım 1787, Fransa – ö. 10 Temmuz 1851, Fransa) | Diorama Yaratıcısı Mimar Tiyatro Tasarımcısı - Manzara Ressamı Fotoğrafik Görüntü Elde Etme Yöntemi Dagerreyotipi Buluşu Olan Fransız Sanatçı - Kimyager ' target='_blank'>Louis-Jacques-Mandé' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanatci_Oyuncu_ve_Sarkicilar_Biyografileri_f207/Louis_Jacques_Mande_Daguerre_d_18_Kasim_1787_Fr_t75080.html&pid=131391#entry131391']Louis-Jacques-Mandé Daguerre (d. 18 Kasım 1787, Fransa – ö. 10 Temmuz 1851, Fransa) | Diorama Yaratıcısı Mimar Tiyatro Tasarımcısı - Manzara Ressamı Fotoğrafik Görüntü Elde Etme Yöntemi Dagerreyotipi Buluşu Olan Fransız Sanatçı - KimyagerResmi ekleyen


9 Kasım 1849'da W.S. Hartshorn tarafından çekilen Edgar Allan Poe portresiBakınız, http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/Edgar_Allan_Poe_d_19_Ocak_1809_o7_Ekim_1849_t50447.html#entry123920']Edgar Allan Poe (d. 19 Ocak 1809 – ö.7 Ekim 1849) | Amerikan Romantik Akımının Öncülerinden Şair, Kısa Öykü Yazarı, Editör Ve Edebiyat Eleştirmeni ' target='_blank'>Edgar' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/Edgar_Allan_Poe_d_19_Ocak_1809_o7_Ekim_1849_t50447.html#entry123920']Edgar Allan Poe (d. 19 Ocak 1809 – ö.7 Ekim 1849) | Amerikan Romantik Akımının Öncülerinden Şair, Kısa Öykü Yazarı, Editör Ve Edebiyat Eleştirmeni


Sülfür ile gümüş plaka üzerine işlenmesi esasına dayanır.Kalitesi, yüzeyinin pürüzsüzlüğü ile doğru orantılıdır. Zorluğu ve fiyatı, fotoğrafın kapladığı alan arttıkça logaritmik olarak artar. Bu tekniğin çekici yanı, teorik olarak sonsuz çözünürlük sağlamasıdır. Tabii ki bu çözünürlük daha önce de belirtildiği üzere, yüzeyin pürüzsüzlüğüne bağlıdır.

Örnek olarak, mikroskopla fotoğraftaki ufacık bir şeyi inceleyip, katilin belirlenebilmesi ancak daguerrotype uygulanmış bir gümüş plakada gerçekleştirilebilir. Pozlama süresi çok uzun olduğundan dolayı, hareketli cisim ya da hareket anında fotoğraf çekmek için uygun bir yöntem değildir. Stüdyoda bu teknikle fotoğraf çekilirken, arkadan sırtınızın ve kolunuzun sabit durmasının kolaylaşması için bağlı oldukları birer aparat mevcuttur.İşte bu yüzden, mevcut tüm fotoğraflardaki insanlar dimdik bir şekilde pozlanmış olarak görülmektedirler.


Resmi ekleyenL’Atelier de l'artiste. 1837Oldukça pahalı bir yöntem olması nedeni ile, ticari olarak dünyada sadece 10 kişi tarafından uygulanmaktadır ve bunun sebebi masrafların herkes tarafından kolaylıkla karşılanamayacak olmasıdır. Özellikle Amerika’da, lüks tüketimin en elit ürünlerinden birisidir. Elit ürün sayılmasının nedenleri olarak; yüzyıllarca saklanabilmesi, maksimum çözünürlüğe sahip olması, gümüşün çekiciliği, renk dokusu ve pahalı olması gibi sebepleri düşünebiliriz.


Konu Hale tarafından 08 Aralık 2015 Salı - 18:05 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Dagerreyotipi


A dagerreyotipi bir fotoğraf daguerreotyping süreci kullanılarak üretilmektedir. tekniğin hızla daha etkili fotografik süreçlerle üstlenilmekle rağmen daugerreptypelara sık fotoğraf ilk canlı formu olarak kabul edilmektedir. daugerreptypelara bazı örnekler müze ve malzemelerin fotoğraf tarihiyle ilgili muhafaza tesislerinde ekranda görülebilir ve daugerreptypelara ve tekrarlamalı okuyucuların görebilirsiniz sık sık ders kitaplarında basılan hangi tarihsel figürler ve gerçekten benziyordu yerleştirir.

Süreç Louis Jacques Mande Daguerre ve Nicéphore Niepce arasında ortak bir çaba ile geliştirilmiştir. süreci mükemmel önceki Niepce, Daguerre, teknik incelik kendini sonra isim bırakarak öldü ve 1837 yılında bilinen ilk dagerreyotipi alır. İki yıl sonra, keşif Fransız Bilimler Akademisi tarafından ve ilan edilmiştir Fransız hükümeti dagerreyotipi dünyaya bir "hediye ilan etti." Fotografik süreç hızla yayılmıştır ilk kez, fotoğraf geçerli bir meslek haline geldi.

Bir dagerreyotipi çekmek için fotoğrafçı cilalı bir fotoğrafik plaka gümüş iyodür kaplı kullanır. Plaka bir kamera ışık ve maruz sonra sıcak cıva görüntü, bu noktada görüntü sabit olabilir oluşturuncaya dek üzerinde FUMED. kamera takılı bir ayna ile olmadıkça çıkan görüntü genellikle ters olduğunu ve aynı zamanda son derece kırılgan ve her iki ışık ve ısıya duyarlıdır.

Tarihsel olarak, daugerreptypelara vitrinde böylece cam görüntü koruyabilirdi satıldı. birkaç önemli hayatta kalan fotoğraf, bir ABD Senatörü olarak Abraham Lincoln erken bir portre gibi olmasına rağmen, koruyucu bir cam durumda bile, bu görüntülerin çoğu, zaman içinde kaybolmuş. Daguerreotyping da görüntüleri çoğaltmak ve dağıtmak imkansız hale doğrudan fotoğraf süreç olmanın ayrı dezavantajı vardı. daugerreptypelara kopyaları oyma yapılmış olabilir, ama gravürler ayrıntı aynı düzeyde ele olmayan bir fotoğraf yok.

Dagerreyotipi büyük bir isabet o dünyaya yayımlanan olduğunu kanıtladı. Sayısız portre fotoğraf stüdyolarında her büyük şehirde insanların fotoğraflarını talep hitap etmek çoğaldığını. süreç rafine olduğu gibi, zaman pozlama için gerekli 15 dan 30 dakika bir dakika altında, fotoğrafçılık daha rahat ve uygulanabilir portre konularda yapım küçüldü. 1854 yılında ambrotype getirilmesi etkili modası dagerreyotipi itti, ama bir o dagerreyotipi bunun mümkün fotoğrafçılık ticari açıdan yapmak olduğunu göstererek modern fotoğrafçılık yol açtı diyebiliriz.

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Fotografcilik_Sanati_Dijital_ve_Analog_Fotograf_f220/Fotograf_Nedir_Fotografin_Tanimi_Ve_Tarihcesi_t6190.html']Fotoğraf Nedir? | Fotoğrafın Tanımı Ve Tarihçesi - Fotoğrafın 150 yıllık bir geçmişi vardır.' target='_blank'>Fotoğraf' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Fotografcilik_Sanati_Dijital_ve_Analog_Fotograf_f220/Fotograf_Nedir_Fotografin_Tanimi_Ve_Tarihcesi_t6190.html']Fotoğraf Nedir? | Fotoğrafın Tanımı Ve Tarihçesi - Fotoğrafın 150 yıllık bir geçmişi vardır.

http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Cografyasi_icatlar_ve_Kesifler_f221/icatlar_ve_Kesifler_Fotograf_Makinesi_Fotograf_t69800.html'][İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı - Kısa Tarihçesi - Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Cografyasi_icatlar_ve_Kesifler_f221/icatlar_ve_Kesifler_Fotograf_Makinesi_Fotograf_t69800.html'][İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı - Kısa Tarihçesi - Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı