İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Sultanların Aşkı - Aşk-ı Selatin - Hürrem'in 7 Aşk Mektubu | Hürrem Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ Yazdığı Aşk Mektupları

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Sultanların Aşkı / Aşk-ı Selatin

Kanuni Sultan Süleyman’a olan aşkıyla Osmanlı tarihinde önemli bir döneme imza atan Hürrem Sultan’ın Kanuni’nin sefere gittiği dönemlerde kaleme aldığı yedi mektup, “Sultanların Aşkı-Aşk-ı Selatin’’ adlı sergide Airport Outlet Center’da sergilenmeye başladı.

Resmi ekleyen

Hürrem'in 7 Aşk Mektubu

Osmanlı Sarayı'nın haremi halkın düş gücünü hep zorladı. Bunun önemli bir nedeni, padişahların anneleri ve eşleri konusundaki bilgimizin çok az olmasıydı.

Topkapı Sarayı'ndaki Harem dairesi dış gözlerden o kadar iyi saklanmıştı ki, en meşhur hasekiler hakkındaki bilgilerimiz bir sayfayı ancak doldururdu. Tarihçiler arasında birisi, M. Çağatay Uluçay (1910-1970) meslek hayatının önemli bir bölümünü, bu zor işe, yani Harem'in ve Osmanlı hanedanının araştırılmasına ayırdı. Harem'le ilgili yapıtları bugün de bu konudaki başlıca kaynak. Onun 1950'de yayımlanan ‘‘Osmanlı Sultanlarına Aşk Mektupları’’ adlı kitabı, şimdi Ufuk Kitapları tarafından yeniden yayımlandı. Üstelik, büyük Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın giriş yazısıyla. İnalcık, yazısında Harem'in bir fuhuş yuvası değil, devlet içinde önemli bir kurum, bir okul olduğunu vurguluyor. Ancak bu kurumda aşkın da yeri vardı elbette. Nitekim, Halil İnalcık, Kanuni'nin Hürrem'e yazdığı bir şiirden o kadar etkilenmiş ki, 1990'da Chicago'da bu gazele bir nazire yazmış: ‘Nice sevmiş, nice öğmüş, Süleyman Hürrem'i candan/Meded hey Hürrem-i devran, ne şair ne Süleymanım...’ Uluçay'ın yarım asır önce Topkapı Müzesi Arşivi'nden araştırıp derlediği mektuplar üç kişi tarafından yazılmış. Kitapta Hürrem Sultan'ın Kanuni'ye yazdığı 7 mektup, aynı padişahın veziri Damat İbrahim Paşa'nın Kanuni'nin kızkardeşi olan eşi Hatice Sultan'a yazdığı 10 mektup ve I. Abdülhamid'in Ruhşah Kadın'a yazdığı 5 mektup bulunuyor. Kanuni'nin sevgili eşine yazdığı mektuplar elimizde yok; ama Hürrem'in, ‘‘Canım paresi sultanım, biçare, aşkınız ile mübtela, Ferhad ile Mecnun'dan beter şeyda çakeriniz’’ dediğine bakılırsa, ikisi arasındaki aşk bir halk efsanesinden ibaret değil. Nitekim savaştaki Sultan Süleyman'ın da ona para, mücevher, kolonya ve bazen sakalından bir tel gönderdiğini öğreniyoruz.

Padişahı Yalvartan Cariye

1. Abdülhamid, idari hayatta olduğu gibi aşk hayatında da yenilgisini kabul etmiş, ıstırap çeke çeke, felçli öldü. Padişah, geziye gitmediği günlerinde Harem'de okuyor, kadınlarıyla konuşuyor ya da üç cücesi ve yedi dilsiziyle vakit geçiriyordu. 49 yaşında padişah olmuştu. Yakışıklı değildi. Dindar, saf ve kadınlara düşkündü. Yüzlerce cariyesi vardı. 12 yılda 17 çocuk babası oldu. Yazılı kaynaklarda başkadınları Nüket Seza ve Hümaşah'ın adları geçiyor. Ancak 1. Abdülhamid, aşk mektuplarını başka bir kadına, Ruhşah'a yazıyor.

Bir kusur ile beni unutma

Abdülhamid, Ruhşah'ına kul kurban olsun. Bir kusur ile beni unutma. Benim vücudum toprak oluncaya kadar senden vazgeçersem, Allah bana layık olduğumu versin. Efendim; gideyim, belki beni götür diye buyurursun diyorum, ama sen bana götür demiyorsun. İnşallah-u Teala ömrümüz oldukça birbirimizin oluruz. Canım efendim ben ayağına yüzümü sürerek senden rica ediyorum. (4. Mektuptan).

Hamid'in sana kurban olsun

Efendim sana bağlanmış bir köleyim. İster döv, istersen öldür. Bu gece gelmen arzumdur. Aksi halde vallahi hastalanmama ve belki de ölümüme sebep olursun. Ayağın altına yüzümü, gözümü sürerek rica ederim. Allah için kendimi durduramıyorum.

(2. Mektuptan).

Hükümdarı Köle Eden Kadın

O, başkadındı, Süleyman'ın herşeyiydi. Yabancı kaynaklarda Roxelana, Osmanlı kaynaklarında Hürrem (Hurrem) adıyla biliniyor. Çerkez, Fransız, Rus, Leh asıllı olabilir. ‘‘B’’leri ‘‘p’’ şeklinde telaffuz ediyor. Hürrem Sultan kendisinden söz ederken ‘‘zayıf, fakir cariye, çirkin yüzlü, ben fakiri yerden kaldırdınız’’ diyor. Bize kalan yedi mektupta Hürrem Sultan padişaha olan aşkını süslü cümlelerle anlatıyor, savaştaki Süleyman'ın kalbini teshir, asabını teskin, gönlünü feth ediyor... İki oğlunu, sevgili sadrazamını öldürtürken, savaşırken gözünü kırpmayan Muhteşem Süleyman, bu mektuplarla mest oluyor. Öyle ya, her zaman hükümdarlar kölelere hakim olmazlar. Bazen de köleler hükümdarlara hakim olurlar.

Canum Paresi Sultanum

Öyle nam sahibi ki sabah rüzgarı gibi merhamet artırıp saçar, öyle selam ki gönül kapan şeker dudaklıların kavuşması gibi, öyle dualar ki aşıkların avazı gibi yanık, öyle övgüler ki deruni arzuların ve kalbin meyillerinin sözleri gibi ateşi şulelendirir. (...) Benim Yusuf yüzlüm, şeker sözlüm, latif, nazenin sultanım, Allah dergahına yüzüm süpürge kılıp bir derecede niyaz ederim ki; sizi benden ömren ayırmak sözü haram olsun, mübarek yüzünüzü yine tez zamanda bana göstere. Eğer denizler mürekkep, ağaçlar kalem olsa dahi bu ayrılığın açıklamasını yazabilirler mi? (...) Benim sultanım, 'Eğer yazımı okumuş olsaydın daha çok hasretler yazardın' demişsiniz. Şimdi benim sultanım, bu kadar yeter, canıma tesir ziyade oldu. (1. Mektuptan).

Hazret-i Sultanum

Yüzümü yere koyup mutluluk sığınağı ayağınızın toprağını öptükten sonra, benim devletimin güneşi ve saadetimin sermayesi sultanım, eğer bu ayrılık ateşine yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap, gözleri yaş dolu, gecesi gündüzü belirsiz olan, hasret deryasına gar biçare, aşkınız ile müptela, Ferhat ile Mecnun'dan beter şeyda kölenizi sorarsanız; ne zamandır ki sultanımdan ayrıyım, bülbül gibi ah u feryadım dinmeyip ayrılığınızdan dolayı öyle bir halim var ki Allah kafir olan kullarına dahi vermesin. (3. Mektuptan).

Hürriyet

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Osmanli_Padisahlari_Valide_Sultanlar_Padisah_Esle_f169/Kanuni_Sultan_Suleyman_I_Suleyman_1494_1566_X_t388.html']Kanuni Sultan Süleyman - I. Süleyman | 1494 - 1566 | X.uncu Osmanlı Padişahı - Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi..' target='_blank'>Kanuni' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Osmanli_Padisahlari_Valide_Sultanlar_Padisah_Esle_f169/Kanuni_Sultan_Suleyman_I_Suleyman_1494_1566_X_t388.html']Kanuni Sultan Süleyman - I. Süleyman | 1494 - 1566 | X.uncu Osmanlı Padişahı - Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi..

http://www.kadimdostlar.com/Osmanli_Padisahlari_Valide_Sultanlar_Padisah_Esle_f169/Hurrem_Sultan_d_1506_o_1558_Osmanli_Padisahi_t66739.html']Hürrem Sultan (d. 1506 - ö. 1558) | Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın - Kanuni Sultan Süleyman - Eşi - Padişah II. Selim'in Annesi - Osmanlı Padişahıyla Nikahla Evlenmiş Tek Kadın ' target='_blank'>Hürrem' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Osmanli_Padisahlari_Valide_Sultanlar_Padisah_Esle_f169/Hurrem_Sultan_d_1506_o_1558_Osmanli_Padisahi_t66739.html']Hürrem Sultan (d. 1506 - ö. 1558) | Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın - Kanuni Sultan Süleyman - Eşi - Padişah II. Selim'in Annesi - Osmanlı Padişahıyla Nikahla Evlenmiş Tek Kadın

Konu Hale tarafından 21 Ağustos 2015 Cuma - 05:42 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Hürrem'in 7 Aşk Mektubu

1540 yılında Kanuni’nin Macaristan seferinde olduğu dönemde Hürrem Sultan’ın kaleme aldığı mektup, “Canımın Parçası Sultanım” diye başlıyor:

Resmi ekleyen

Yüreğimin Tek İlacı

“Sana kavuşabilmek için abahlara kadar dua etmekteyim. İçimi yakan dudaklarına bir daha dokunabilir miyim diye avazım çıktığı kadar Allah’a yalvarmaktayım. Sen, gamlı, kederli yüreğimin tek ilacısın. Gönlüm, ancak senin yanında huzur bulabilir. Bu kölen, sinesinden fışkıran özlem dolu yüz binlerce yanık yakarışı sana arz eder.

Figan eden bir bülbül gibiyim

Yüzümü yere koyup ayağına kapandığım sultanım hazretleri… Benim güneşim ve mutluluk kaynağım, ayrılık acısıyla ciğeri kebap olmuş, gecesi gündüzüne karışmış, hasret denizinde boğulmuş bu çaresiz kulunuzun halini sorarsanız, biliniz ki sultanımdan ayrı kaldığım için inleyen, feryat ve figan eden bir bülbül gibiyim. Allah çektiğim bu acıyı kimseye yaşatmasın.

(Hürrem Sultan’dan Kanuni Sultan Süleyman’a mektup, 1535)

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Hürrem'in 7 Aşk Mektubu

Hürrem Sultan'dan Kanuni Sultan Süleyman'a Mektup

Sultanım, Padişahım;

Yüzümü yere koyup, mutluluk sığınağı ayağınızın topraklarınızı öptükten sonra, benim devletimin güneşi ve saadetimin sermayesi sultanım, eğer bu ayrılık ateşine yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap,gözleri yaş dolu, gecesi gündüzü belirsiz olan, hasret deryasına gark bi-çare, aşkınız ile müptela, Ferhat ile Mecnun'dan beter şeyda kölenizi sorarsanız; ne zamandır ki sultanımdan ayrıyım, bülbül gibi ah u feryadım dinlemeyip, ayrılığınızdan dolayı öyle bir halim var ki, Allah, kafir olan kullarına dair vermesin.

Resmi ekleyen

Benim devletim, benim sultanım, özellikle, bir buçuk ay olduğu halde sizden bir haber gelmemesi yüzünden, Allah biliyor ki , hiçbir şekilde rahatlık yüzü görmeyip, gece gündüz ağlayıp, kendi hayatımdan el çekip, cihan gözüme dar oldu. Ne yapacağımı bilmeden ağlayıp gözyaşları içinde gözüm kapıları gözlerken, ol ferdü rabbü'l alemin, aleme rahmet eden subhan-ı Yezdan, cümle aleme inayet nazarın edip, fetih haberi ve müjdeli haberlerini yetiştirdi. Ve bu haberi işitince Allah biliyor ki, benim padişahım, benim sultanım, ölmüş idim taze can buldum.

Benim Sultanım, şehir hakkında soracak olursanız; şimdilik henüz hastalık devam etmektedir. Ancak önceki gibi değildir. İnşallah Sultanım gelince, Allah'ın inayetiyle de geçer gider. Azizlerimiz, hazan yaprağı dökülünce geçer derler.

Benim Sultanım, sık sık mübarek mektubunuzu gönderirsiniz diye, tazarru ve iltimas ederim. Zira ki, billah yalan değil, bir iki hafta geçip de ulak gelmezse alem gulguleye gelir. Türlü türlü sözler söylenir. Yoksa sadece kendi nefsim için istediğimi sanmayın.

Hürrem

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Resmi ekleyen

Sultan Süleyman’dan Hürrem Sultan’a mektup, 1535

Dosya Ekle  Sultan Süleyman’dan Hürrem Sultan’a mektup, 1535.jpg   114,21K   0 kere indirildi

Konu Hale tarafından 21 Ağustos 2015 Cuma - 05:39 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı