İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kwai Köprüsü | II. Dünya Savaşı Sırasında Japonlar Tarafından Burma'da Esir Alınan Bir Grup İngiliz Askerinin Hikâyesini Anlatan Film

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kwai Köprüsü


Film II. Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından Burma'da esir alınan bir grup İngiliz askerinin hikâyesini anlatır.Resmi ekleyenKwai Köprüsü The Bridge on the River Kwai
Yönetmen: David Lean
Yapımcı: Sam Spiegel
Senarist: Pierre Boulle (eser), Carl Foreman & Michael Wilson (senaryo)
Oyuncular: Alec Guinness, Sessue Hayakawa, William Holden, Jack Hawkins
Müzik: Malcolm Arnold
Görüntü yönetmeni: Jack Hildyard
Kurgu: Peter Taylor
Dağıtıcı: Columbia Pictures
Cinsi:
Sinema filmi
Türü: Savaş, Macera, Dram
Yapım yılı: 1957, ABD, İngiltere


Resmi ekleyenSir Alec GuinnessBakınız, Sir Alec Guinness


Konusu


Albay Nicholson başkanlığındaki esirler, Japonlar tarafından Kwai Nehri üzerinde bir köprü yapmak için görevlendirilir. Japon albay Saito'nun amacı bu köprüyü kullanarak birliklere cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır.

Albay Saito'nun işkencelerine dayanamayan albay Nicholson, bir süre sonra köprü yapımının emri altındaki mühendis ve askerler için de moral kaynağı olacağını düşünerek Saito'nun isteğini kabul eder.Nicholson, düşmanlarının esiri konumunda olsa da, Saito ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü inşa ederek onun ve adamlarının moralini bozmayı düşünmektedir.

İnşaat ilerledikçe Nicholson, köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar. Bu arada İngilizler, yapımı devam eden köprünün imha edilmesi için bir komando birliği görevlendirir.

Bir tarafta köprüyü tamamlamak için hayatları pahasına ve zor koşullarda çalışan İngiliz askerleri, diğer tarafta onların yapmakta olduğu köprüyü havaya uçurmaya çalışan İngiliz komandoları...'Hindistan'a Bir Geçit' (A Passage to India), 'Arabistanlı Lawrence' (Lawrence of Arabia), 'Doktor Jivago' ve 'Oliver Twist'in de yönetmeni olan David Lean, bu öyküyle sinema tarihinin kilometre taşlarından birine imza atmıştı.

'Kwai Köprüsü', 1957'de sekiz dalda Oscar'a aday olmuş ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında Oscar almıştı.

"Kwai Köprüsü ", 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı