İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kurtdereli Mehmet Pehlivan (d. 1864, Razgrad, Bulgaristan – ö. 1939, Balıkesir) | Atatürk Ve Kurtdereli Mehmet Pehlivan


 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kurtdereli Mehmet PehlivanKurtdereli Mehmet Pehlivan (d. 1864, Razgrad, Bulgaristan – ö. 1939, Balıkesir), Kurtdereli'yi Adapazarlı Cinci Hoca yetiştirmiştir.


Resmi ekleyenDevrin meşhur pehlivanları Koca Yusuf, Adalı Halil, Ahmet Kara, Katrancı, Karagöz Ali, Memiş, Filiz Nurullah ve Hergeleci İbrahim ile güreşleri olmuştur. Kırkpınar başpehlivanlığı bulunmaktadır.


Resmi ekleyenMehmet Pehlivanın diğer pehlivanlardan ayıran ve kendisine Atatürk tarafından 1931 yılında 1.000.-Lira ödül verilmesine sebep olan,

O'nun;

“....Güreşirken bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için herşeyi yapardım. Ve sanki bütün Türk milletinin kuvvetinin arkamdan dayandığını hissederdim!”sözleridir.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_8217_un_Kurtdereli_Mehmet_Pehlivan_ve_t75682.html&pid=132444#entry132444']Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a Yazdığı Mektup' target='_blank'>Atatürk’ün' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_8217_un_Kurtdereli_Mehmet_Pehlivan_ve_t75682.html&pid=132444#entry132444']Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a Yazdığı Mektup


Resmi ekleyenHer yıl adına köyünde Kırkpınar'dan sonra Türkiye'nin en büyük yağlı güreşleri düzenlenmektedir. Balıkesir'de adını taşıyan kapalı spor salonu ve kendisinin büyük boyutta bir heykeli bulunmaktadır.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Soyledikleri_Spor_Ve_Saglik_Ko_t5482.html&pid=132443#entry132443']Atatürk'ün Spor Ve Sağlık Konularında Söyledikleri' target='_blank'>Atatürk%27ün' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Soyledikleri_Spor_Ve_Saglik_Ko_t5482.html&pid=132443#entry132443']Atatürk'ün Spor Ve Sağlık Konularında SöyledikleriKonu Hale tarafından 22 Mayıs 2015 Cuma - 09:37 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kurtdereli Mehmet PehlivanKurtdereli Mehmet Pehlivan
Atatürk ve Sultan Abdülhamit
Hanifi ALTAŞ


Bu ülkede Osmanlıcılar, Osmanlıcılığı milliyetçilik diye yutturmaya çalışanlar, saraydan beslenmenin özlemiyle yanıp tutuşan hilafet ordusu artıkları, Türkiye Cumhuriyetine ve Atatürk'e düşmanlığı yegane varlık sebebi haline getirmiş olan ümmetçiler, nurcular ve benzerleri, yıllardır körü körüne bir Abdülhamit hayranlığı pompalayıp durmaktadırlar. Bunlar için, Sultan Abdülhamit, bir türlü içlerine sindiremedikleri Türk Cumhuriyetine ve onun kurucusu Atatürk'e olan karşıtlık ve düşmanlıklarının adeta bir simgesi haline dönüşmüştür. Öyleleri Sultan Abdülhamit'i ve Vahidettin'i yücelttikleri her seferinde, aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyetini ve Atatürk'ü karalamak gizli veya açık kastı içinde bulunmuşlardır.

Türk güreşinin en büyük adlarından biri olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Balkanlardaki (bugünkü Bulgaristan'da) Deliorman'da dünyaya gelmiş, sonra Balıkesir'in Kurtdereli köyüne yerleşmişti. İlk kez Koca Yusuf'la güreşerek ün yapmıştı. Koca Yusuf onda yetenek gördüğünden güreşi yarım bırakmış, ödülü de ona vermişti. Padişah II. Abdülhamit döneminde Batıya giden pehlivanlar arasında yer alan Kurtdereli, Fransa, İngiltere ve ABD'de büyük başarılar kazanmış, dünya şampiyonu olmuştu. Son kez 1911'de İstanbul'da şampiyon olan Kurtdereli, 11 Nisan 1939 günü 75 yaşında ebediyete göçmüştü.

Cumhuriyetimizin 77. kuruluş yıldönümünde, Türk güreşinin en büyük devlerinden olan Kurtdereli Mehmet Pehlivanın, Atatürk'le ve Sultan Abdülhamit'le şahsen olan münasebetlerine ilişkin göz yaşartıcı sahnelerle dolu anekdotları, gerek onun, gerek Atatürk'ün, gerekse de Sultan Abdülhamit'in kişilikleri ve karakterleri hakkında son derece aydınlatıcı ve fikir verici olması, bir çok bakımdan da derslerle dolu bulunması yönüyle değerlendirmelerinize ve dikkatlerinize sunuyorum.


Atatürk Ve Kurtdereli Mehmet Pehlivan


Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu), Ankara'da at yarışı alanında 1931 yılının 11,12, 13 Kasım günlerinde, Türk pehlivanları arasında büyük bir yağlı güreş karşılaşması düzenlenmişti. Atatürk ve TBMM Başkanı Kazım Paşa da güreşleri sonuna kadar izlemişti. Türkiye başpehlivanının seçileceği bu karşılaşmaya, Türkiye'nin her tarafından bir çok tanınmış pehlivanlar gelmişti. Eski ve namdar pehlivanlar da bu karşılaşmanın hakemliğine seçilmişlerdi. Başhakem olarak Kurtdereli Mehmet Pehlivan ve Suyolcu Mehmet Pehlivan en büyük yeri almışlardı.


Resmi ekleyenKurtdereli bu güreşlerde başhakem olarak bulunurken, Anadolu Ajansı, Havacılık ve Spor, Hakimiyet-i Milliye muhabirleriyle konuşmalar yaptı.

Avrupa'da, gençliğinde yaptığı güreşleri anlattı. İşte, bu görüşmeler sırasında Kurtdereli Mehmet Pehlivan bu başarılarının sırrını öğrenmek için kendisiyle konuşanlara, baştanbaşa mücadele ve başarılarla dolu geçmişini anlatırken, birbirini kovalayan büyük zaferlerinin sırrını şöyle açıklamıştı:


" ....Güreşirken bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için herşeyi yapardım. Ve sanki bütün Türk milletinin kuvvetinin arkamdan dayandığını hissederdim."


Prof. Dr. Afet İnan, Atatürk'le ilgili anılarında, bu güreşleri bizzat güreş yapılan yere Atatürk'le birlikte gelerek izlediğini şöyle anlatmaktadır:

"Anadolu Ajansının sorduğu soruyla, Kurtdereli'nin o sözü söylemesinden sonra, Atatürk'e hakem yerinde oturan yaşlı Kurtdereli'yi gösterdiler ve onun hakkında bazı şeyler söylediler. Bu sözler Atatürk'ün hislerinin en derin noktasına tesir etmiş ve bu hal gözlerinden akan birkaç damla yaşla belirmişti." Türklük ve Türklüğün şerefi, Atatürk'ün üzerine titrediği en mukaddes varlıktır. Atatürk güreşleri seyrederken bilhassa Kurtdereli Mehmet Pehlivandan gözlerini ayırmamıştır. O gün (12 Kasım) Çankaya'ya döner dönmez eski başpehlivana bir mektup yazar ve bu mektubu bir armağanla birlikte Kılıç Ali ve Salih Bozok ile gece yarısı Kurtdereli'ye vermek üzere gönderir. Kurtdereli, Suyolcu Mehmet Pehlivan ile kaldığı "Zafer Oteli"nde uykudan kaldırılır. Atatürk'ün gönderdiği para armağanı (1000 TL) ile kendisine övgüleriyle dolu mektubunu yaşlı Pehlivana verirler. Kurtdereli ummadığı ve beklemediği bu iltifattan dolayı ağlar ve dualar eder.

Atatürk'ün yazdığı ve Türk sporu için bir direktif niteliğinde olan, onun üstün kişiliğini ve üstün görüşünü yansıtan bu mektup şöyledir:


Kurtdereli Mehmet Pehlivana

Ankara

12.11.1931

Seni cihanda ün almış bir Türk pehlivanı olarak tanıdım. Parlak muvaffakiyetlerinin (başarılarının) sırrını şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim: "Ben her güreşte arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürdüm."Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla, senden ve sözlerinden ne kadar memnun olduğumu anlarsın.

Çoluk çocuğun için sana ufak bir armağan gönderiyorum. O, bu mektubumla beraberdir.
Pehlivan ömrünün tam sağlıkla uzun sürmesini dilerim.

Gazi Mustafa Kemal

Atatürk'ün mektubuna eklediği armağan ise şuydu:

İş Bankası Umum Müdürlüğüne

Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a 1000 T. lira veriniz. Bu para, birinci kanun (Aralık ayı) aylığımdan faiziyle kesilecektir.Kurtdereli Mehmet Pehlivan Ve Sultan II. Abdülhamit


Kurtdereli ertesi günü (13 Kasım) kendisiyle konuşan bir gazete muhabirine şunları söylemiştir:

"-İstibdat devrinde (Sultan II. Abdülhamit'in saltanat dönemi) Avrupa'ya gitmek için vapura bindiğim zaman Saray'dan bir mabeyinci gelip dedi ki:

"Zat-i Şahane'nin selamları var, Avrupa'da güreşirken tac ve tahtımın şerefini koruyarak güreş yapsın, buyurdular.
" Ben de kendisine dedim ki: "Zat-ı Şahane'nin tac ve tahtının olduğu kadar benim sırtımın da şerefi vardır!" Mabeyinci bir şey demeden gitti. Kendisine söylediğimi aynen Padişah'a söylemiş olacak ki, Avrupa'dan dönen pehlivanlara hediyeler ihsan verilmek adet olduğu halde, avdetimde ( dönüşümde) bana hiçbir şey verilmedi, fakat şu feleğin işine akıl sır erer mi? Bana dünyanın en büyük adamı, işte ömrümün son mükafatını verdi. Allah O'nu Türk milletine bağışlasın..."(*)

Tacının Tahtının Şerefini Düşünenler İle Milli Şerefi Düşünenler!

İşte size iki farklı dönem, iki farklı anlayış, iki farklı davranış, iki farklı yönetim şekli! Ve tabii o her iki dönemde de, cüssesi gibi kişilik olarak da gerçek bir dev olduğunu gösteren Kurtdereli Mehmet Pehlivan!

Hem yüksek bir şahsi şeref ve yüksek bir izzeti nefis duygusuna sahip olan, hem de milli şerefi en yüksekte tutan Kurtdereli Mehmet Pehlivan!

Bir yanda yalnızca tacının tahtının şerefini düşünenler, öte yanda Türk milletinin şerefini herşeyin üzerinde tutanlar!

Onun için birinciler yıkılmaya mahkumdular!

İkincilerin kurduğu Cumhuriyet ise Türklük şerefini koruduğu, arkasındaki tek dayanağının Türk milleti olduğunu unutmadığı sürece yıkılmayacak, sonsuza kadar ayakta kalacaktır!

(*) Özbay Güven'in "Atatürk ve Güreş" adlı makalesinden alınmıştır. Erdem Dergisi, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi dergisi, Cilt:6, Sayı: 18, Eylül 1990 s. 632-635

Konu Hale tarafından 22 Mayıs 2015 Cuma - 09:35 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kurtdereli Mehmet PehlivanGalata Rıhtımından vapura binerken Saray’dan gelen bir mabeyinci ‘’ Zat’ı Şahane’nin Selamları var.Avrupa da güreşirken benim taç ve tahtımın şerefini düşünsün’’dendiğinde Kurtdere linin cevabı şu olur. ‘’Zat’ı Şahane’nin tahtının olduğu kadar benimde sırtımın Şerefi var.’’

Resmi ekleyenKurtdereli Mehmet

(Deliorman 1864_Balıkesir 1939)

Balıkesirin merkez İlçesine bağlı Kurtdere Köyü mezarlığını gezerseniz orada karşınıza cıkacak bir Anıt Mezarın mermer Kitabesınde bir
ölümsüzün bir başka ölümsüze yazdığı mektuptan satırlar okursunuz.

Mütevazi bir köy mezarlığıdır burası.oysa mezar gerçekten bir Anıt Mezarıdır. Orada başka Fani’lerden farklıdır.Adı ölümsüzler arasına karışmış bir Anıt İnsan yatar Burada Kurtdereli Mehmet Pehlivan Mermerin üzerinde ise şunlar yazılıdır .


Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a Yazdığı Mektup:

Kudretli Mehmet Pehlivan,


Seni cihanda büyük ün almış bir Türk pehlivan olarak tanıdım. Parlak başarıların sırrını şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim:

"Ben her güreşte arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürüm."


Bu dediğini, en az, yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek prensibi olarak kaydediyorum. Bununla senden ve sözlerinden ne kadar çok memnun olduğumu anlarsın.

Çoluk çocuğun için sana ufak bir armağan gönderiyorum… O bu mektupla beraberdir.

Pehlivan , Ömrünün Tam Sağlıklı Uzun Sürmesini Dilerim .’’

Gazi Mustafa Kemal

İş Bankası Umum Müdürlüğüne

Kurtdereli Mehmet Pehlivana 1.000 Lira Veriniz . Bu para 1. Kanun Aylığımdan Faiziyle Kesilecektir.

1931 (Tarih IV, Türkiye Cumhuriyet, Haz: T.T.T.C., S. 268)* Mehmet Pehlivan adının Kurtdereliye çıkmasına ve öldüğünde Kurtdere Köyüne gömülmesine rağmen aslında bu köyden değildi.O da bir çok Ünlü Pehlivan gibi Deli ormanda doğmuştu (1864). 1877’de Osmanlı Rus savaşı üzerine ailesiyle birlikte Bulgaristan’dan göç ederek Balıkesir’e gelirler ve Kurtdere Köyüne yerleşirler.

* 1,92 Boyunda 148 Kilo ağırlığında yağız bir delikanlıydı.

* Zamanın Başpehlivanı Katrancı Halil’le Susurlukta kapışırlar ve meydanı pehlivanların yardımıyla terk eder. Bu güreşin ağırlığını ve acısını uzun süre atamaz ve bu uzun Süreyi yatakta dinlenerek geçirir. Ama aradan iki yıl sonra Katrancıdan intikamını alır.

* ‘’Yurt dışında Paris’te İngiltere de ve Amerika da güreşler yaptı.

* ‘’İngiltere de Güreş başlamadan önce Kurtdereliye bir öneri gelir.’’Güreşi uzatırsan 200 Altın ertesi güne bırakırsan 500 Altın .‘’ Öneriden sonra başlayan Güreşi Kurtdereli Hiç uzatmadan rakibini yener ve parayı hiçe saydığını kanıtlar.

* ‘’Alman ve İngiliz organizatörler aralarında Anlaşarak Manchester’de İki Türk Güreşçisini kapıştırırlar.Çünkü kendilerine rakip yoktur dışarı Da.Adalı İle Kurtdereliyi Güreştirirler ve Türk Pehlivanlarının nasıl bir Güreş stili ile güreştiklerini görürler.

* 11 Mayıs 1939 Günü 75 Yaşında Aramızdan Ayrılır Kurtdereli Mehmet Pehlivan.
Evet Bu Cihandan bir Kurtdereli Geldi Geçti…


Gazanfer Özdemir

Konu Hale tarafından 22 Mayıs 2015 Cuma - 09:35 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kurtdereli Mehmet Pehlivan


• 12 Kasım 1931- Atatürk'ün, ünlü Türk pehlivanı Kurtdereli Mehmet'e takdir mektubu:


"Seni cihanda büyük ün almış bir Türk pehlivanı tanıdım. Parlak başarılarının sırrını şu sözlerle açıkladığını öğrendim: 'Ben her güreşte arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürdüm.' Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek ilkesi olarak kaydediyorum! Bununla, senden ve sözlerinden ne kadar memnun olduğumu anlarsın."
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_12_Kasim_November_t6724.html'] Atatürk Günlüğü - Today | 12 Kasım - November' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_12_Kasim_November_t6724.html'] Atatürk Günlüğü - Today | 12 Kasım - November

http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Kurtdereli_Mehmet_Pehlivan_ve_3_t32819.html'] Atatürk'ün Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a Mektubu | 12 Kasım 1931 Salı - Atatürk'ün Yazdığı Mektuplar' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Kurtdereli_Mehmet_Pehlivan_ve_3_t32819.html'] Atatürk'ün Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a Mektubu | 12 Kasım 1931 Salı - Atatürk'ün Yazdığı Mektuplar

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı