İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Ankara Devlet Tiyatrosu | 10 Haziran 1949’da Kurulmuş Devlet Tiyatroları'na Bağlı Resmi Tiyatro Kurumu - Ankara Devlet Tiyatrosu Sahneleri

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Ankara Devlet Tiyatrosu


Ankara Devlet Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları'na bağlı resmi bir tiyatro kurumudur. 10 Haziran 1949 tarihinde çıkarılan “Devlet Tiyatro ve Operası’nın Kuruluş Yasası” gereğince Devlet Tiyatro Opera Genel Müdürlüğü'ne atanan Muhsin Ertuğrul ve arkadaşlarının çabasıyla; Türkiye'de ilk resmi sanat kurumu olarak Ankara Devlet Tiyatrosu, 1 Ekim 1949 tarihinde Küçük Tiyatro`da Cevat Fehmi Başkut'un Küçük Şehir, ve Büyük Tiyatro`da Johann Wolfgang von Goethe'nin Faust adlı oyunlarıyla etkinliğe başlamış oldu.


Resmi ekleyen27 Nisan 1993'te "kamyon tiyatrosu" uygulaması başladı. İlk olarak Kızılcahamam Lisesi’nin bahçesinde, Sönmez Atasoy’un "Yedi Köyün Yargıcı" adlı çocuk oyunu oynandı.


Sahneler


Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 11 sahnesi bulunmaktadır.


Muhsin Ertuğrul sahnesi


Muhsin Ertuğrul sahnesi, Ankara Devlet Tiyatrosu'na bağlı sahnelerden biridir. Orta boy bir salon olan Muhsin Ertuğrul'da giriş seviyeye ek olarak balkon bölümü bulunmaktadır. Sahne sistemi proscenium şeklindedir.

Adresi: Talatpaşa Bulvarı No:167 Dikimevi, Tel : 0312 320 21 22


Mahir Canova Sahnesi


7 Nisan 1995’te açıldı. İlk olarak Orhan Asena’nın "Candan Can Koparmak" adlı oyunu oynandı. Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nda bulunan sahne sivillere de açıktır. Orta boy bir salondur ve proscenium sahne düzenine sahiptir.


Resmi ekleyenAdres: Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı BALGAT Ordu pazarının olduğu yer. Sivillerin girişine açıktır.
Gişe Yoktur
Tel: 0 312 285 09 81


Oda Tiyatrosu


En ufak sahnelerden biridir. Proscenium sahne tipine sahiptir. Tek seviye seyirci bölümü bulunur.

Adresi: İstiklal Cad. Çirmen Sokak Vakıf Apt. No:8 Ulus Genel Müdürlük binası


İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi


4 Nisan 1990'da açılmıştır. Deneysel tiyatro amacıyla açılan sahnede Almanya'dan gelen Ruhr Tiyatrosu Jean-Paul Sartre'ın "Mezarsız Ölüler" oyununu sergilemiştir. En ufak sahnelerden biridir. Bir çeşit minik amfitiyatroyu andırır.

Adresi: Devlet Tiyatroları Sosyal Tesisleri Macunköy


Altındağ Tiyatrosu


Ankara Devlet Tiyatrosu'nun ufak sahnelerinden biridir. Tek seviyede seyirci kapasitesi vardır.


Şinasi Sahnesi


13 Mart 1988 yılında Yüksel Pazarkaya'nın "Meliha" adlı oyunuyla açılmıştır. Modern bir binada orta boy bir salondur. Tek seviyeli izleyici bölümü bulunmaktadır. Sahnesi proscenium/apron birleşiminden oluşur.

Adresi: Tunus Cad.No:92 Çankaya Eski Akün sineması arkası Tel: 0312 467 17 44 - 45


Küçük Tiyatro

1 Ekim 1949 ilk açılan sahnelerdendir. Orta boy bir sahnedir. İç tasarımı klasiktir. Giriş ve balkon olmak üzere iki seviyede seyirci alınmaktadır. Sahnesi proscenium olsa da ayrıca ufak bir de apronu bulunmakta ve ön sahne görevi görmektedir.

Adresi: İstiklal Cad. Çirmen Sokak Vakıf Apt. No:8, Ulus Genel Müdürlük binası Tel: 0312 311 11 69


Büyük Tiyatro


1 Ekim 1949 ilk açılan sahnelerdendir. En büyük sahnelerden biridir. Salon klasik bir iç tasarıma sahiptir, sahne ise proscenium şeklindedir. Sahnenin önünde orkestra için bir bölüm bulunmaktadır.


Resmi ekleyenAdres: Atatürk Bulvarı No:50 Opera/ULUS Gençlik Parkı yanı, Opera binası
Tel: 0312 324 22 10


Çayyolu Tiyatrosu Cüneyt Gökçer Sahnesi


Tiyatronun büyük sahnelerinden biridir. Modern bir binaya sahip sahnenin, iki seviyeli seyirci bölümü bulunmaktadır. Birinci seviye sahne ile aynı hizada olup bir çeşit paravanla sahneden ayrılmaktadır.


Resmi ekleyenAdres: 35. Cadde Arcadium İş Merkezi Arkası ÇAYYOLU
Tel : 0312 240 00 91
İdari Müdürlük : 0312 240 00 31
Güvenlik : 0312 240 00 03


Stüdyo Sahne


Devlet Tiyatrolarının Macunköy Sosyal Tesisleri içerisinde yer alan prova salonunun yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan Stüdyo Sahne, her oyuna göre biçimlendirilebilen ve seyirci oturma gruplarının da oyunlara göre düzenlenebilmektedir.

Stüdyo Sahnenin açılış oyunu, Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un Bir Delinin Hatıra Defteri adlı baş yapıtı. Stüdyo Sahnedeki temsiller için oyundan bir saat önce Büyük Tiyatro otoparkından hareket eden seyirci servisi, oyun bitiminde de hareket noktasına dönüş hizmeti vermektedir.

Tel: 0 312 397 30 24Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Tiyatro_Dunyasi_Tarihi_Oyunlar_f110/Tiyatro_Salonlari_illerdeki_Salonlar_t1953.html']Tiyatro Salonları | İllerdeki Salonları' target='_blank'>Tiyatro' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tiyatro_Dunyasi_Tarihi_Oyunlar_f110/Tiyatro_Salonlari_illerdeki_Salonlar_t1953.html']Tiyatro Salonları | İllerdeki Salonları


Ankara Devlet Tiyatrosu web sayfası

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı