İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Mimar Sinan’ın Adalet Anlayışı | Süleymaniye Camii Yapılırken – Tarihi Hikayeler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Mimar Sinan’ın Adalet Anlayışı


Süleymaniye Camii yapılıyordu. Mimar Sinan, bir an olsun ustaların yanından ayrılmıyor, gerektiğinde harç karıp taş çekiyordu. Herkese de çalışması ölçüsünde ücret veriyordu.


Resmi ekleyenBakınız, http://www.kadimdostlar.com/Camilerimiz_Sehir_Sehir_Cami_Arsivi_f224/Suleymaniye_Camii_Ve_Kulliyesi_istanbul_Kanuni_S_t42400.html']Süleymaniye Camii Ve Külliyesi - İstanbul | Kanuni Sultan Süleyman Tarafından Mimar Sinan'a Yaptırılmıştır' target='_blank'>Süleymaniye' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Camilerimiz_Sehir_Sehir_Cami_Arsivi_f224/Suleymaniye_Camii_Ve_Kulliyesi_istanbul_Kanuni_S_t42400.html']Süleymaniye Camii Ve Külliyesi - İstanbul | Kanuni Sultan Süleyman Tarafından Mimar Sinan'a Yaptırılmıştır


Çok iyi çalışan bir taşçı ustası vardı. Kendisi Rum’du. Fakat diğer ustaların iki misli fazla iş yapıyordu. Mimar Sinan hemen adamın ücretini arttırdı. “Bu senin hakkın.” diyerek, günde üç akçe fazla vermeye başladı.

Diğer taşçı ustaları bunu öğrenince Mimar Sinan’a gidip kendilerine de aynı ücretin verilmesini istediler. Fakat Sinan reddetti. Taşçı ustaları bağırıp çağırmaya başladılar. Durum, padişaha bildirildi.


Resmi ekleyenDevrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’ı huzuruna çağırdı :


“Bre Sinan, filan ustaya üç akçe verdiğin halde, diğerlerine niçin eksik veriyorsun ? Benim gibi bir padişahın mülkünde bu adaletsizliği nasıl yaparsın?”

“Haşa padişahım, yaptığım adaletsizlik değildir. Lütfedip buyurunuz, kendi gözlerinizle gördükten sonra idamıma ferman etseniz boynum kıldan incedir.”

Padişah razı oldu. Birlikte inşaat sahasına gittiler. Mimar Sinan, çalışan taşçı ustalarından birini gösterdi :

“İşte üç akçe fazla verdiğim usta budur padişahım.” dedi. Önce kaç çekiç vurduğunu saydı, sonra da padişaha diğer taşçı ustalarını gösterip :

“Şimdi de bunların çekiç vuruşunu sayacağım.” dedi.

Saydı. Ortaya önemli bir fark çıktı. Fazla ücret verdiği Rum taşçı ustanın dakikada vurduğu çekiç, diğerlerinin neredeyse iki katına yakındı. Böylece bir günde, birkaç taş fazla yontuyordu. Bu emeğinin karşılığını elbette alması lazımdı.

Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’a döndü :

“Padişahım, hak sahiplerine, haklarını eksiksiz verin, buyuran Rabbimin huzuruna, yüz akıyla çıkmaktan başka düşüncem yoktur. Bunun için fazla vurulan çekiçlerin, fazla yontulan taşların hakkını fazla ücret ödemek suretiyle karşılamaya mecburum. Kul hakkı, hakların en zorlusu, ahirette hesabı en çetin olanıdır.”

Padişah, Mimar Sinan’a hak verdi. Ayrıca onu kutlayıp ödüllendirdi.

Bu olay, Mimar Sinan’ın adalet anlayışını göstermektedir. O yalnızca büyük bir mimar değil, aynı zamanda işçi hakkı gözeten adil bir işveren ve çok iyi bir Müslümandı. Öte yandan bu olay, atalarımızın emeğe verdiği değeri bize göstermesi bakımından çok düşündürücüdür.


Şahin Döğen


Konu Hale tarafından 14 Eylül 2015 Pazartesi - 20:53 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı