İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Amplifikatör – Yükseltici | Elektriksel Bir Sinyali, Şiddetini Artırarak Yeniden Oluşturan Araç

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Amplifikatör


Amplifikatör, elektriksel bir sinyali, şiddetini artırarak yeniden oluşturan araç.

Elektromotor kuvveti artırarak daha yüksek bir empedansa uygulayan cinsine voltaj amplifikatörü, görece yüksekçe bir akım şiddeti oluşturarak düşük bir empedansa uygulayan cinsine de güç amplifikatörü denir. Transistörler ya da elektron tüpleriyle çalışan elektronik amplifikatörler, radyo, televizyon, teyp ve bilgisayar gibi araçlarda önemli bir rol oynarlar.


Resmi ekleyenMission Cyrus 1 Hi Fi birleşik amplifikatörü.Müzik sistemlerinde ampli, (fransızca amplificateur) yükseltici anlamında kullanılır. Kaynak cihazlardan (CD çalar, pikap gibi) çıkan ses sinyalleri güçlendirerek hoparlörlere gönderme görevini üstlenir. Çeşitli mimariler ve bu mimari özelliklere dayanan sınıflandırmalar mevcuttur. Asıl sınıflandırma transistörlü yapıda olanlar ve vakum tuplu yani eskiden beri Türkçe'ye yerleştiği şekli ile lambalı yapıda onlar. Bunlarla birlikte son yıllarda yaygınlaşan hibrid (melez) tasarımlar da vardır. Yine bunlara ek olarak entegre yapıdakiler, giriş/güç katı ayrı kasalar halinde üretilenler ve monoblok (güç amplileri için) şeklinde ana yapıdan bağımsız alt sınıflandırmalar da mevcuttur.

Sınıflandırma


Çıkış katı yapısına göre amplifikatör sınıflandırmaları şu şekildedir:

• Sınıf A: Çıkış katında devamlı akım bulunur. Bunun getirisi olarak elektrik sarfiyatı çok yüksektir. Buna karşılık en saf sese sahip oldukları düşünülür. Sesteki bozulma teorik olarak en alt seviyededir.

• Sınıf B: Çıkış elemanları işlemleri sıra ile yapar. Önce eksi, akabinde artı yüklü sinyalleri işlenir. Bu işlem günümüz teknolojisi ile yeterince hızlı yapılamadığından pek kullanılmamaktadır.

• Sınıf AB: Çıkış elemanları sinyallerin sadece yarıdan fazlasını işler. Çıkış elemanları Sınıf A'daki gibi tamamen akımla kaplı değildir. Bu sayede Sınıf A'nın dezavantajları ortadan kaldırılmış olur. En çok kullanılan sınıftır.

• Sınıf C: Daha çok radyo frekans işlenmesi ile ilintilidir. İşleme belirli sinyal parçacıklarını kapsar.

• Sınıf D: Su an ki teknoloji ile üretilemeyen fakat çalışma mantığı olarak Sınıf B. nin oldukça hızlandırılmış teorik bir versiyonudur.

• Sınıf E: Kare yapılı dalga boyları güçlendirilir. Sadece özel kontrol cihazlarında kullanılmaktadır.

Bunlar haricinde yeni tasarımlarda bulunmaktadır. F, G, H sınıfları gibi. Yukarıdaki ana sınıfların beraberce kullanılmasına dayanırlar. Neredeyse her firmanın farklı çözümleri bulunmaktadır.

Resmin orijinal hali için;


[attachment=379:Amplifikator.jpg]

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı