İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İstanbul Bilgi Üniversitesi | Tarihçe – Akademik Birimler - Fakülteler – Yüksekokullar – Enstitüler – Lüsansüstü Programlar - Burslar

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 6 fakültesi, 4 enstitüsü, 5 yüksekokulu ve meslek yüksekokuluna bağlı 7 programı, lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 100'e yakın programı vardır. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren 18 araştırma merkezi bulunmaktadır.

Resmi ekleyen

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Amblemi

Sloganı: Latince: Non scholae sed vitae discimus - Okul için değil, yaşam için öğrenmeliyiz

Tarihçe

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı, 31 Ekim 1994 tarihinde Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca kurulmuştur.

Resmi ekleyen

Bilgi'nin Kurucuları

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından, yüksek nitelikte akademik öğretim programları sunmak amacıyla 1996 yılında kuruldu. 'Non scholae, sed vitae discimus' (Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz) ilkesiyle yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi, bugün, 11.000'in üzerinde öğrencisi, yaklaşık 800 akademik personeli, 6 fakültesi, 4 enstitüsü, 5 yüksekokulu ve meslek yüksek okuluna bağlı 7 programı, lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 100'e yakın programı ile öğretime devam etmektedir. 2010 itibariyle 13.000'in üzerinde mezun vermiştir.

Misyon

"İstanbul Bilgi Üniversitesi, hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin öğrenim ve bilgi üretimine en üst düzeyde katılmalarını sağlayacak bir akademik ortamın sağlanması, sürdürülmesi ve geliştirilmesini baş sorumluluğu olarak görür. Bizim anlayışımıza güre, BİLGİ topluluğu yalnızca öğrencilerden değil, akademisyenlerden, mezunlardan, velilerden, çalışanlardan ve kampüslerin çevre ahalilerinden oluşur. Yıllar boyunca BİLGİ farklı yaşam tarzları, inançları ve düşünce tarzları olan çeşitli bireyler arasında hoşgörü ve saygıyı teşvik eden, çağdaş evrensel değerler çerçevesinde kültürel ve bilimsel bir topluluk oluşturmuş ve aynı zamanda da toplumun tüm kesimleriyle güçlü bağlar kurmuştur.

Laureate International Universities Network’ün bir parçası olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucu ilkesi, herkesin erişebileceği ve mali gücünün yetebileceği, öğrencilerin hayallerinin peşinde koşmalarına izin veren bir eğitim olanağı sağlamaktır. Kanımızca bu misyon, dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkıda bulunacaktır."

Mütevelli Heyeti

• Rifat Sarıcaoğlu (Başkan)
• Zeki Kerem Mavituncalılar (Başkan Yardımcısı)
• Prof. Dr. Halil Güven (Üye-Rektör)
• Prof. Dr. Ahmet Gültekin Karaşin (Üye)
• Prof. Dr. Hasan Can Okutan (Üye)
• Lutfi Arıboğan (Üye)
• Ata Eremsoy (Üye)
• Turgut Ayrancıoğlu (Üye)
• Mehmet Çaylı (Üye)
• Göksel Gümüşdağ (Üye)
• Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan (Üye)
• Zeynep Damla Gürel (Üye)
• Fatih Akol (Üye)

İstanbul Bilgi Üniversitesi web sitesi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Akademik Birimler

Fen-Edebiyat Fakültesi

• Bilgisayar Bilimleri
• Finans Matematiği
• İngilizce Öğretmenliği
• Karşılaştırmalı Edebiyat
• Matematik
• Müzik
• Psikoloji
• Sosyoloji
• Tarih

Hukuk Fakültesi

• Hukuk

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• Avrupa Birliği İlişkileri
• Ekonomi
• Ekonomi Politik ve Toplum Felsefesi
• İşletme
• İşletme-Ekonomi
• İşletme Enformatiği
• Siyaset Bilimi
• Uluslararası Finans
• Uluslararası İlişkiler
• Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
• Üstün Başarı Programları

İletişim Fakültesi

• Fotoğraf ve Video
• Görsel İletişim Tasarımı
• Halkla İlişkiler
• Kültür Yönetimi
• Medya ve İletişim Sistemleri
• Reklamcılık
• Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi
• Sanat Yönetimi
• Sinema ve Televizyon
• Televizyon Haberciliği ve Programcılığı

Mimarlık Fakültesi

• İç Mimarlık
• Mimarlık

Mühendislik Fakültesi

• Bilgisayar Mühendisliği
• Biyomühendislik
• Elektrik-Elektronik Mühendisliği
• Enerji Sistemleri Mühendisliği

Yüksek Lisans ve Doktora Programları

Yüksek Lisans Programları

• Avrupa Etüdleri
• Avrupa Etüdleri Çift Diplomalı Program (İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder))
• Bankacılık ve Finans
• Bilişim ve Teknoloji Hukuku
• Ekonomi
• Felsefe ve Toplumsal Düşünce
• Finansal Ekonomi
• Görsel İletişim Tasarımı
• Hukuk (Ekonomi Hukuku/İnsan Hakları Hukuku)
• İnsan Kaynakları Yönetimi
• İşletme (MBA)
• Uzaktan Eğitim İşletme (e-MBA)
• Karşılaştırmalı Edebiyat
• Kültürel İncelemeler
• Kültür Yönetimi
• Matematik
• Medya ve İletişim Sistemleri
• Mimari Tasarım
• Muhasebe ve Denetim
• Örgütsel Psikoloji
• Pazarlama İletişimi
• Psikoloji
• Reklam Tasarımı
• Sinema ve Televizyon
• Tarih
• Türk-Alman Ekonomi Hukuku Ortak Program (İstanbul Bilgi Üniversitesi-Köln Üniversitesi)
• Uluslararası Ekonomi Politik
• Uluslararası Finans
• Uluslararası İlişkiler

Doktora Programları

• Ekonomi
• İşletme (Organizasyon-Yönetim)
• Matematik
• Siyaset Bilimi

Yüksekokullar

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

• Beslenme ve Diyetetik
• Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
• Hemşirelik

Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu

• Spor Haberciliği ve Televizyonculuğu
• Spor Yönetimi

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu

• Gastronomi ve Mutfak Sanatları
• Turizm ve Otel İşletmeciliği

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

• Moda Tasarımı
• Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

Meslek Yüksekokulları

Adalet Meslek Yüksekokulu

• Adalet

Meslek Yüksekokulu

• Dış Ticaret
• Halkla İlişkiler ve Tanıtım
• İşletme Yönetimi
• Lojistik
• Radyo ve Televizyon Programcılığı
• Spor Yönetimi
• Turizm ve Otel İşletmeciliği
• Bilgisayar Programcılığı
• Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası

Araştırma Merkezleri

• Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
• Avrupa Dokümantasyon Merkezi
• Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Çocuk Çalışmaları Birimi
• Deniz Hukuku Araştırma Merkezi
• Fikrî Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Gençlik Çalışmaları Birimi
• Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
• İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Kültür Politikaları ve Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Murat Sertel İleri İktisadi İncelemeler Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Rekabet Hukuku ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Sivil Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
• Santralistanbul Sanat, Kültür ve Müzecilik Araştırma ve Uygulama Merkezi
• STK Eğitim ve Araştırma Birimi
• Stratejik Araştırmalar Merkezi
• TESAR (Toplum, Ekonomi, Siyaset Araştırma Merkezi)

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Yapısı

Eğitim

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA-European University Association), Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU-International Association of Universities), OECD/IMHE üyesidir ve Magna Charta Universitatum’u imzalamıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi ERASMUS programını uygulamakta ve birçok yabancı üniversite ile akademik işbirliği yapmaktadır.

Burslar

Bilgi'de lisans öğretimi verilen programların tümünde burslu kontenjanı vardır. Burslu girebilmek için, ÖSYS tercihleri arasında yer vermek (bölüm kodunu kodlamak) ve ÖSYM'ce yerleştirilmiş olmak gerekiyor. Burslu öğrenciler öğrenim ücreti ödemezler. Burs hakkı hazırlık dahil tüm öğretim yıllarını kapsar. ÖSYM bursu, ortalamaya ve sınıf geçme durumuna bakılmaksızın, 7 sene devam eder. ÖSYM bursuna sahip olmayan öğrencilerinse aşağıdaki burslardan yararlanma olanakları vardır.

International Baccalaurate Bursu

Liselerin IB (Uluslararası Bakalorya) programından ve Kanada liselerinden mezun öğrenciler, IB diploma notuna göre, İstanbul Bilgi Üniversitesi'ndeki öğrenimleri boyunca eğitim-öğretim ücretinde %10 ile %30 arasında karşılıksız burstan yararlanır.

Başarı Bursu

Öğrenim gördükleri akademik yıl sonunda 2. ve 3. sınıfı başarı ile bitiren ve başarı bursu kriterlerini yerine getiren burssuz öğrencilere, bir sonraki akademik yıl için öğretim ücretinden %50 indirim sağlayan akademik başarı bursu verilir. Burslar bir akademik yıl boyunca geçerlidir; İngilizce Hazırlık Programı ve Yaz Okulu’nu kapsamaz.

Spor Bursu

Spor branşında milli takım seviyesine yükselmiş veya milli olmasa bile okul takımına seçildikten sonra yüksek performans göstermiş olan burssuz okuyan öğrencilere, Spor Koordinatörlüğü’nün teklifi ve Burs Komitesi’nin tespit edeceği oranlarda karşılıksız ‘sporcu bursu’ verilebilir. Bursun verilmesindeki esas, söz konusu öğrencinin eğitim başarısı öncelikli olmak üzere, kendi branşındaki okul takımında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni temsil etmesidir. Burs verilecek branşlar, Spor Koordinatörlüğü’nün görüşü alınarak, Burs Komitesi tarafından belirlenir.

Görevli Öğrenci Programı

Görevli Öğrenci Programı (Kısmi Zamanlı Statüde Öğrenci Çalıştırma Programı) İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğrenimlerini sürdüren lisans ve önlisans öğrencilerinin derslerinden arta kalan zamanlarını değerlendirmeleri, kişisel bilgi ve becerilerini geliştirmeleri, Üniversite içindeki işleyişe ve hayata daha fazla entegre olmaları ve kısmen maddi ihtiyaçlarını karşılamaları için uygulanan bir destek programıdır.

Öğrenci Etkinlikleri

Etkinlik Birimleri

• Öğrenci Birliği
• Öğrenci Kulüpleri
• Öğrenci Festivalleri

Öğrenci Kulüpleri

• Amerikan Futbol Kulübü
• Antikapitalist Öğrenciler
• Atatürkçü Düşünce Kulübü
• BİLGİ Finans Kulübü
• BİLGİ FOR FUN
• BİLGİ İletişim Kulübü
• BİLGİ’li Kartallar
• BİLGİ Kültür ve Düşünce Topluluğu
• BİLGİ Management
• BİLGİNİSTAN
• BİLGİ Politika Kulübü
• BİLGİ SAT
• BİLGİ Sinema
• BİLGİ TOG
• BİLGİ Yelken
• Çağdaş Hukukçular Kulübü
• Dağcılık Kulübü
• Dans Kulübü
• Deniz Kayakçıları
• Dergi-BİLGİ
• Diplomasi Kulübü
• Ekolomi Kulübü
• Erasmus Kulübü
• E-Ticaret Kulübü
• Fantastik ve Bilim Kurgu Kulübü
• Fenerbahçeliler Kulübü
• Galatasaray Kulübü
• GLEE
• İşletme Ekonomi
• İşletme Enformatiği Kulübü
• Milliyetçi Düşünce Kulübü
• Mimarlık Kulübü
• Moda Kulübü
• Model Uçak Kulübü
• Münazara Kulübü
• NODO Madde Bağımlılığını Önleme
• Oyun Kulübü
• Özgür Açılım Kulübü
• Psikoloji Kulübü
• ROCK ve Müzik Kulübü
• Satranç ve GO Kulübü
• Siyaset Bilimi Topluluğu
• Sosyal Bilimler Kulübü
• Sosyalist Düşünce Kulübü
• Sosyoloji Kulübü
• Tarih Araştırmaları Kulübü
• Tiyatro Platformu
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü
• UNITİMSAH
• Yaşam Platformu

Kütüphane ve E-Kaynaklar

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Kuştepe, Dolapdere ve Silahtarağa kampüslerinde olmak üzere üç kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphanelerin üçü de herkese açıktır. BİLGİ Kütüphanesi, öğretimi, araştırmayı ve öğrencilerin entelektüel gelişimini doğrudan desteklemektedir. Kütüphanede -özellikle güncel- kitap, e-kitap, dergi, e-dergi, nota, DVD, CD, video kaset, nota ve akademik internet kaynaklarından oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır. BİLGİ'nin sanal kütüphanesinde ise 29.500'den fazla elektronik dergi, 56.000 e-kitap, 100'e yakın elektronik veri tabanı ve ansiklopedi bulunmaktadır. Bu kaynaklara günün 24 saati kampüslerden veya dışarıdan erişmek mümkün.

Spor Etkinlikleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler alan on beşten fazla spor takımı bulunmaktadır.
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Kuştepe kampüsü, öğrencilerin basketbol, voleybol, hentbol ve badmington oynayabilecekleri ya da jimnastik yapabilecekleri bir spor salonuna sahip. Dolapdere'deki spor tesislerindeyse yarı olimpik bir kapalı yüzme havuzu, açık ve kapalı iki basketbol sahası, bir fitness salonu ve bir dans salonu mevcut.

Kampüsler

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin kent merkezinde yer alan; Dolapdere, Kuştepe ve Santralistanbul olmak üzere üç farklı kampüsü bulunmaktadır. Dolapdere Kampüsü, 2002 yılında "Yapı ve Yaşam Çevresi" ödülünü almıştır. Santral Kampüsü ise Haliç'in kıyısında, 118 dönüm yeşil alanda kurulu, kültür, sanat ve eğitimin iç içe olduğu bir kampüstür.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı