İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Elişi - Kroşe | Kroşe Kancası Kullanılarak İplikten Dokuma Elde Etme İşlemi

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


KroşeKroşe, kroşe kancası kullanılarak iplikten dokuma elde etme işlemidir. Bu kelime Orta Fransa dan kanca anlamına gelen croc veya croche kelimesinden gelmektedir. Kroşe işlemesi örgü işlemeyle benzer olup iplik ilmeğini diğer ilmiklere doğru çekmeyi içerir. Kroşede örgüden farklı olarak bir zamanda tek bir ilmik aktif olmasıdır (bunun tek harici Tunus Kroşesi dir) ve burada örgü iğneleri yerine kroşe kancaları kullanılır.Resmi ekleyen
Kroşe işlemeli küçük örtü detayı, İsveç
Tarih


Orijinler


Bazıları kroşenin Arabistan, Güney Amerika veya Çin geleneksel uygulamalarından geliştiğini ileri sürerler, fakat kroşenin 1800 yıllarda Avrupa'da popüler olduğu dönemden önce uygulamasının olduğunu kanıtlayan belge yoktur. Kroşe ile ilgili ilk yazılı referans 1812 yılında Elizabeth Grant tarafından yazılan The Memoirs of a Highland Lady (Dağlı Hanımın Biyografisi) çobanın örgüsü ne referans olur. İlk yayınlanan kroşe örnekleri 1824 yılında Alman dergisi Pénélopé de görülür. Kroşe ile ilgili diğer deliller 19ncu yüzyılda 1847 yılı basımı olan A Winter's Gift kroşe dikişi ile ilgili detaylı bilgi sağlayan yayımdır. El sanatlarıyla ilgili 1848 imla standardından önce ilk referans veren Godey's Lady's Book kitabı 1846 ve 1847 yıllarında kroşe ye referans olur. Bazıları gerçekte kroşenin eski kültürlerde kullanıldığını fakat kanca yerine başparmak kullanılarak yapıldığından insan eliyle yapılan bu faydalı şeyi kanıtlayan geride bir şey olmadığını ileri sürerler.Resmi ekleyenİrlanda kroşe danteli, 19ncu yüzyıl sonu. Bu örnek dizayn, çok yakın bir şekilde 17nci yüzyıl Flaman danteline dayanır.Diğer yazarlar dokuma, örgü ve tekstilin çok erken dönemlerde var olduğunu fakat kroşe kumaşı örneğinin 1800 li yıllara kadar etnolojik ve arkeolojik örneğinin olmadığına işaret ederler.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı