İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Matematik Ve Lif Zanaatları | Yorgancılık - Örgü Ve Kroşe - Çapraz-Dikiş - Dokuma

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Matematik Ve Lif ZanaatlarıMatematiksel düşünce yorgan yapımı, örgü, Kanaviçe işi, kroşe, nakış ve dokumayı içeren lif sanatları için esin kaynağı olarak kullanıldı. Geniş serili bir matematiksel düşünce topoloji, sayılar teorisi ve cebir için esin kaynağı olarak kullanıldı.Resmi ekleyenKroşeden yapılma bir Möbius şeridi fular.
Yorgancılık


IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers: Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından çıkarılan bir dergi olan "IEEE Spectrum" "Quilt Block Design" üzerine birkaç yarışma düzenledi ve konu üzerinde pekçok kitap yayımladı. Dikkate değer yorgan yapımcıları olan Diana Venters ve Elaine Ellison bu konuda Mathematical Quilts: No Sewing Required adlı kitabı yazdılar. Matematiksel düşüncenin kullanıldığı kitaplara örnek olarak Altın dörtgen, Konikler, Leonardo da Vinci'nin pençesi, Koch kıvrımı, Clifford tourus, San Gaku, Mascheroni'nin kardiyoit'i , Pythagorean tripleler, spidronlar ve altı Trigonometrik fonksiyonlar verilebilir.


Örgü ve Kroşe


Örgülü matematiksel objeler Platonic solidler, Klein şişeleri ve Çocuğun yüzünü içerir. Lorenz manifold ve hiperbolik düzlem kroşe kullanılarak yaratıldı. Hiperbolik düzlem kroşe işi Desenlerle süsleme enstitüsü tarafından halkın beğeneceği şekle sokuldu.


Çapraz-dikiş


Pekçok duvar desenleri ve frieze grup çapraz-dikişde kullanıldı.


Dokuma


Ada Dietz (1882 – 1950) en çok 1949 yılında yazmış olduğu çok değişkenli polinomların genişlemesi üzerine dayana örgü örneklerinin açıklandığı Algebraic Expressions in Handwoven Textiles adlı kitabıyla tanınan bir Amerikan dokumacısıydı.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı