İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Çapraz Bulmaca | İçi Boş Karelere Yatay Ve Dikey Olmak Üzere İki Yönde, Sözcükler Yazılarak Çözülen Bir Bulmaca

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Çapraz BulmacaÇapraz Bulmaca, içi boş karelere yatay ve dikey olmak üzere iki yönde, sözcükler yazılarak çözülen bir bulmacadır. Bu bulmaca bir büyük kare biçimindedir. Küçük karelerin bir bölümü siyahtır ve bu siyah kareler bazen düzenli bir model oluşturur. Amaç, kalan beyaz karelerin her birine yazılan harflerin, soldan sağa, yukarıdan aşağıya doğru, kimi zaman da tersinden okunduğunda, anlamlı sözcükler oluşturmasıdır. Bulmacayı çözen kişinin doğru sözcükleri bulabilmesi için, bir tanım ya da ipucu verilir.Resmi ekleyenÇapraz Bulmaca
Bu ipuçları "soldan sağa" ve "yukarıdan aşağıya" olmak üzere iki grup olarak düzenlenmiştir. Ayrıca her grup kendi içinde, şekildeki numaralara karşılık gelecek biçimde, işaretlenmiştir. Yanıtlar ya da çözümler yerli yerine konduğunda, pek çok harfin yatay ve dikey olarak kesişen sözcüklerin ortak harfi olduğu görülür. Eğer yerleştirilen sözcüğün harfleri, kesişen sözcük ya da sözcüklerle uyuşmuyorsa, o sözcük (ya da onu kesen sözcük) yanlış demektir.

Gazete ve dergiler çok kolaydan çok zora kadar değişen, çeşitli tipte bulmacalar yayımlarlar. Çoğunlukla da doğru çözümler için ödüller koyarlar. Kimi zaman ipuçları sözcükler yerine resim olarak verilir. Gazete ve dergi okurları arasında, yanıtları kolayca bulunmayan bulmacaları çözmek için çaba göstermek yaygın bir uğraştır.

Çapraz bulmaca ilk kez 19. yüzyılda İngiltere'de, çocuklar için hazırlanmış bulmaca kitaplarında yayımlanmıştır.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı