İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kompozitler - Kompozit Malzemeler | Makroskobik Olarak Birbirinden Ayrı İki Ya Da Daha Fazla Malzemenin Bir Araya Getirilmesi İle İmal Edilen Malzeme Türü

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kompozitler - Kompozit MalzemelerKompozit malzemeler - Composite materials - Verbundwerkstoffe; Komposit - Materialien, kısaca kompozitler, makroskobik olarak birbirinden ayrı iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen malzeme türüdür.Resmi ekleyen
Her kompozitte genellikle iki tip madde bulunur; matris ve takviye malzemesi. Bu malzemeler birbirlerinden farklı fiziksel özelliklere sahiplerdir, ve bir araya getirilmeleri ile oluşan kompozit malzeme her ikisinden farklı özelliklere kavuşur. Genel olarak takviye malzemesi (E: reinforcement / D: Verstaerkung) taşıyıcı görev üstlenir, ve etrafında bulunan matris faz ise onu bir arada tutmaya ve desteklemeye yarar.Resmi ekleyen
Günümüzde en çok kullanılan kompozitlerden biri betondur. çimento ve kumdan meydana gelen malzeme matris çelik çubuklar ile desteklenir. Bir diğer tanınmış kompozit ise kerpiçtir.

Çamur ve samanın karıştırılması ile oluşturulan bu malzeme oldukça eskiden beri bilinen belki de insanlik tarihinin en eski yapı malzemesidir ve halen Türkiye'de kırsal kesimde kullanılır. Bazı ülkelerde, (Örn;Yemen'de) bu yapı malzemesinden çok katlı yüksek yapılar inşa edilir. Yakın dönemde yaygınlaşmış ve sıkça kullanılan bir diğer polimer matrisli kompozit ise anorganik ve organik elyafların (elyaf olarak: fiberglas, karbon, aramid, polietilen, polipropilen vs.) kullanıldığı fiberglas bileşik, yani kompozit malzemelerdir.


• Kompozit malzemesi iki yada daha fazla malzemenin bir araya gelmesi ile oluşturularak üretilen malzeme türüdür.
• Kompozit malzemesinin oluşumunda iki ana malzeme menşeyi kullanıldığı gibi , kimi zaman çok farklı alaşım ve karışımlar ile beslenen kompozit maddeleri kendi aralarında ikiye ayrılır bu ayrışma matris malzeme ve takviye malzemesidiye nitelendirilir. Bu malzemeler teknik ve dayanım bakımın dan ve diğer özellikleri bakımın dan oldukça yüksek kalitede birbirine uyumlu alaşımlardan oluşmaktadır. İki malzemenin bir araya getirilerek oluşturulduğu malzeme menşeyine kompozit adı verilmektedir.


Bu iki malzeme menşeyi biri taşıyıcı bir diğeride koruyucu diye nitelendirilen kompozit alaşımı , kimi zaman alüminyum malzeme , kimi zaman kullanım ve görsel ergonomisi için farklı ham malzemeler ile kaplanan ana gövdesinde ağır dayanımlı plastik malzeme içeren alaşımlar kullanımaktadır.Resmi ekleyen
Her yapı sektöründe kullanılan kompozit , her meslek dalına göre farklı söylemlerde kullanıla bilir, beton malzemesi bile bir kompozit malzemedir. Ve beton öncelikle cimento karışımı ardından kum ile matrislenerek ve yine ardından yapı içersinde çelik cubuklar ile beslendiğinden ikili üçlü malzeme karışımları neticesinde bir Kompozit bütünlüğü sağladığın dan kompozit diye nitelendirile bilmektedir.

Çok eskilere dönüldüğünde kerpiç evlerin ana malzemesi olan toprağa karıştırılan saman malzemesi de ayrı bir Kompozit matrisi örneğidir. Matris bütünleştiren malzeme anlamlarına gelmekte olup. Katıştırıldığı malzemeyi kenetleyip dayanımını artırmaktadır.
Günümüzde teknolojinin çeşitlilik göstermesiyle beraber Kompozit panellerin üretilmesi , ve bu kompozit levha nın içerinde yer alan çok çeşitli kimyasal malzemeler ile dayanımı artırılan Kompozit malzeme polimer matrisli yanı sıra içerdiği anorganik ve organik elyaf malzeme menşeylerinin yanı sıra fiberglas , karbon , polietilen , polipropilen malzemeleri ile desteklenerek.

Yüksek teknolojinin kullanıldığı , büyük hangarlarda istenilen ebat ve ölçeklerde üretilerek. Yüksek binalar ve reklam sektöründe kaplama malzemesi, zemin malzemesi olarak kullanıma sunulan kompozit malzeme, çok çeşitli model ve renk seçeneğine sahiptir.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı