İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kemal Bilbaşar (d. 1910, Çanakkale - ö. 21 Ocak 1983, İstanbul) | “Cemo” Adlı Eseri MEB 100 Temel Eser Listesi’nde Olan Yazar

- - - - - Kemal Bilbaşar Cemo

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Kemal Bilbaşar

Kemal Bilbaşar, (d. 1910, Çanakkale - ö. 21 Ocak 1983, İstanbul), Türk yazar.

kemalbilbasar.jpg

Girdiği Edirne Öğretmen Okulu'ndan 1929 yılında mezun olan Bilbaşar, altı yıl sonra Gazi Eğitim Enstitüsü, Tarih Bölümü'nü bitirdi. 1937 yılında İzmir Karataş Orta Okulu'nda başladığı tarih öğretmenliğini, 1961 yılında emekli olana kadar sürdüren yazarın ilk öyküsü, 1939 yılında İlhan İleri ve Cahit Tanyol ile birlikte çıkardıkları, edebiyat dergisi "Aramak"ta yayımlandı. Aynı yıl ilk kitabı olan " Anadolu'dan Hikâyeler" basıldı. Yazar ve eleştirmen Doğan Hızlan, Bilbaşar'ın eserlerini " "Kasaba olgusu değerlendirilmesinde edebiyat ve toplumbilim açısından paha biçilmez belgeler taşır." şeklinde yorumlamıştır.

1943 yılında Türk yazınında yabancılaşma olgusunun ilk örneği sayılan "Denizin Çağrısı" adlı ilk romanını yazdı. Asıl tanınmasına yol açan kitabı "Cemo", (1967) Türk Dil Kurumu Roman Ödülü kazandı ve MEB 100 temel eser listesi (ortaöğretim) ile MEB 100 temel eser listesi (ilköğretim) listelerine girdi. Yerleştiği İstanbul'da biyografik özellikli romanlar yazmayı sürdüren Kemal Bilbaşar'ın öykü ve düzyazıları, gazete ve dergilerde yayımlandı.

II. Dünya Savaşı sonrası Doğu Anadolu köylüsünün geri kalmışlığını da dile getiren yazar, bir dönem politikayla da ilgilenmişti.

Ödülleri

• Türk Dil Kurumu Roman Ödülü, 1967, Cemo
• May Roman Ödülü, 1969, Yeşil Gölge

Yapıtları

Öyküleri

• Anadolu'dan Hikayeler - 1939
• Cevizli Bahçe - 1841
• Pembe Kurt - 1953
• Üç Buutlu Hikayeler - 1956
• Irgatların Öfkesi - 1971

Romanları

• Denizin Çağırışı - 1943
• Ay Tutulduğu Gece - 1961
• Cemo - 1966
• Memo - 1970
• Yeşil Gölge - 1970
• Yonca Kız - 1971
• Başka Olur Ağaların Düğünü - 1972
• Kölelik Dönemeci - 1977
• Bedoş - 1980
• Zühre Ninem - 1981

Konu Hale tarafından 04 Mart 2016 Cuma - 09:43 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı