İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Turunçgiller – Narenciye | Turunç, Portakal, Mandalina,Mango,Greyfurt Ve Limon Gibi Citrus Cinsi Meyve Ağacı Türlerini De İçine Alan Bitki Topluluğu

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Turunçgiller - Narenciye


Turunçgiller, turunç, portakal, mandalina, mango, greyfurt ve limon gibi ekonomik değeri yüksek olan Citrus cinsi meyve ağacı türlerini de içine alan bir bitki topluluğudur.


Resmi ekleyenTurunçgiller - NarenciyeTerim Bilgisi


Türk Dil Kurumu'nun çevrim içi sözlüğünde, "turunçgiller" için yer alan tanımlar şöyledir:


▪ Narenciye : Turunçgiller.
▪ Turunçgiller : Sedef otugillerin, turunç, portakal, limon, mandalina vb. türleri içine alan, bir alt familyası; narenciye.

Bu tanımlarda yer alan "sedef otugiller" adlandırması, Türkçe'deki familya adlandırma yapısına ; turunçgillerden ise sedef otugillere üye bir "alt familya" olarak bahsedilmektedir.


Ancak:


• Turunçgillere üye olarak sayılmış türlerin hepsi Citrus cinsi bitki türleridir;
• Citrus cinsinin bilimsel sınıflandırılmasına bakıldığında, direkt olarak Rutaceae familyasının bir üyesi olduğu görülür; kendisinin üstünde ve Rutaceae familyasının altında yer alan herhangi bir ara sınıflandırma basamağı yoktur.
• Rutaceae familyasının bilimsel sınıflandırılmasına bakıldığında da bu familyanın altında herhangi bir ara sınıflandırma basamağı görülmez; çeşitli cinsler bu familyanın direkt üyeleridir.


Bu bahsedilenler ışığında, sedef otugiller familyasının bilimsel adının "Rutaceae" olduğu ve bir "alt familya" olarak bahsedilen turunçgillerin de Rutaceae familyasının içindeki Citrus cinsine denk olabileceği sonucuna varılabilir.


Ancak:

• Turunçgiller Rutaceae familyasının ve
• Sedef otugiller de Simaroubaceae familyasının Türkçe karşılığıdır.


Yetiştiği yerler


Vatanı Çin ve Hindistan olan, fakat bugün hemen hemen ılıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen, yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan küçük ağaçlar. Yaprakları tam, yumurtamsı, parlak ve derimsidir. Çanak ve taç yaprakları beş parçalıdır. Taç yaprakları etli, beyaz veya pembe olup, hoş kokuludur. Meyve sarı ve turuncu renkli, çok gözlü ve etlidir.

Türkiye'de güney ve güneybatı Anadolu ile kuzeydoğu Akdeniz bölgeleri.


Bazı Narenciye Türleri


Bu türlerin hepsi de Citrus (C.) cinsi bitkilerdir:


▪ Turunç (Citrus aurantium)
▪ Bergamot (C. aurantium var. bergamia)
▪ Limon (C. x limon)
▪ Greyfrut (C. x paradisi)
▪ Mandalina (C. reticulata)
▪ Portakal (C. x sinensis)
▪ Lim (Citrus aurantifolia)
▪ Greyfurt (Citrus paradisi)
▪ Şadok (Pomelo) (Citrus maxima)
▪ Ağaç kavunu (Citrus medica)
▪ Kamkat (Citrus fortunella)


Kullanıldığı yerler


Bu bitkilerin meyvelerinden gıda olarak faydalanıldığı gibi, meyve kabuklarından, yapraklarından veya çiçeklerden, parfümeride koku ve lezzet vermekte kullanılan uçucu yağlar da elde edilir. Citrus, deodorant ve göz kremleri karışımlarında da kullanılmaktadır.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı