İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Fardier | Kendi Kendine Hareket Eden İlk Otomobil

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.FardierFardier kendi kendine hareket eden ilk otomobil .


Resmi ekleyen1769 FardierFransız mühendis ve topçu yüzbaşı Nicolas Joseph Cugnot ( 1725-1804 ) tarafından 1765 yılında yapılmıştır. Fransız ordusu için 1765 yılında başladığı çalışmalarını 1769 yılında tamamlayarak buhar türbinini geliştirmiş ve 3 tekerlekli bir arabanın önüne kazanı ile birlikte bir buhar makinesi monte ederek ilk motorlu taşıt olarak kabul edilen ateşli askeri traktörü Fardier’i üretmiştir.Resmi ekleyenMotorlu araçlar tarihindeki ilk trafik kazasını Fardier yapmıştır.Bu makine iki silindirden oluşmakta idi . Makinanın krankından alınan dönme hareketi bir bisiklet zinciri ile öndeki tekerleği harekete geçiriyordu. Direksiyon tertibatıda aynı tekerleği kumanda ediyordu.Saatte 4-5 km hızla 15 dakika hareket edebiliyordu.


Resmi ekleyenİlk buharlı otomobil Fardier
İlk buharlı yol aracı Fardier at arabaları ve kağnıların arasında kendini gösterirken denemeler sırasında duvara çarparak, motorlu araçlar tarihindeki ilk trafik kazasına da yapmıştır. Cugnot’un yaptığı otomobil halen Paris sanayi müzesinde saklanmaktadır.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Nicolas_Joseph_Cugno_d26_Subat_1725_ve_8211_o_t78150.html']Nicolas Joseph Cugno (d.26 Şubat 1725 – ö.2 Ekim 1804) | İlk Otomobil Sayılabilecek Buharlı Araç Fardieri Tasarlamış Mucit Ve Bilim Adamı' target='_blank'>Nicolas' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Nicolas_Joseph_Cugno_d26_Subat_1725_ve_8211_o_t78150.html']Nicolas Joseph Cugno (d.26 Şubat 1725 – ö.2 Ekim 1804) | İlk Otomobil Sayılabilecek Buharlı Araç Fardieri Tasarlamış Mucit Ve Bilim Adamı

  • ilkercem bunu beğendi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı