İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

TL'nin Yeni Simgesi Seçildi | Türk Lirası'nın Yeni Simgesi Hakkında Yorumlar

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Türk Lirası’nın Yeni Simgesi Belli Oldu


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, paranın simgesi belirlenerek TL’nin ve Türk ekonomisinin 2 belirgin özelliğinin ön plana çıkartıldığını belirteler, “Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir.


Resmi ekleyenMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, paranın simgesi belirlenerek TL’nin ve Türk ekonomisinin 2 belirgin özelliğinin ön plana çıkartıldığını belirteler, ”Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir. Simgenin çıpaya benzemesi TL’nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamaktadır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL’nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir” dedi.

Başçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, TL ve yeni TL banknot ve madeni paraların 2009 yılı boyunca bir arada tedavülde kaldığını ve akabinde banknot ve madeni paraların 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle tedavülden sorunsuz bir şekilde kaldırıldığını hatırlattı.

Başçı, Merkez Bankası Kanunu ile bankanın hükümetle birlikte, TL’nin iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirleri almakla görevlendirildiğini kaydederek, bu görev gereğince TL’na kazandırılan itibarı perçinlemek ve dünyada bilinirliğini artırmak amacıyla bir simgeye ihtiyaç duyulduğunu, TL’nı anlaşılabilir özgün, estetik elle yazımı kolay ve akılda kalıcı bir şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere, TL Simge Yarışmasının düzenlendiğini kaydetti.

TL Simge Yarışması fikrinin ilk olarak bankanın 2011-2015 Stratejik Planında, TL’nın Türkiye’de ve dünyada tanıtılması amacıyla bir simge belirlemek olarak yer aldığını ifade eden Başçı, şartları belirlendikten sonra yarışma açılacağının 8 Eylül 2011 tarihinde kamuoyuna duyurulduğunu anlattı.

”Yarışmaya yoğun ilgi”

Başçı, yarışmaya vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, yarışma takvimi içerisinde bankaya toplam 8 bin 362 adet başvuru yapıldığını söyledi. Yarışma süreci içinde birçok kez toplanan değerlendirme jürisinin çalışmaları sonucunda, finale kalan 7 tasarımın banka yönetimine sunulduğunu anlatan Başçı, şöyle devam etti:

”Bankamız yönetimi titiz bir değerlendirme süreci sonucunda, bu 7 tasarım içinden birincilik ödülüne layık görülen eser ile teşvik ödülüne layık görülen 3 çalışmayı belirlemiştir. Birincilik ödülüne layık görülen tasarım Tülay Lale’ye, teşvik ödülüne layık görülen tasarımlar ise Hamdi Akgözlü, Özlem Özkal ve Hüseyin Artuk’a aittir. Ödül kazanan tasarım sahipleri nisan ayında yapılacak olan Banka genel kuruluna davet edilecek, sertifikaları kendilerine takdim edilecektir.”

”Geometrik açıdan estetik bir temele oturtuldu”

Başçı, yarışma ilan edilirken, TL Simge Yarışması şartnamesinin ilgili hükmü ile birincilik ödülüne layık görülen tasarım üzerinde değişiklik yapma hakkının saklı tutulduğunu kaydederek, bu çerçevede, banka yönetiminin önerileri doğrultusunda birinci seçilen tasarımın banka grafikerlerinin çalışmaları ile geometrik açıdan estetik bir temele oturtulduğunu bildirdi.

Kişisel bilgisayarlardaki ve akıllı mobil cihazlardaki farklı işletim sistemlerinde simgenin yaygın ve güvenli bir şekilde uygulanabilmesine ilişkin çalışmaların ilave zaman gerektirmesi nedeniyle TL simgesinin tanıtıldığı toplantının tarihinin bir hafta ileriye taşınmasına neden olduğunu belirten Başçı, bankamız yönetimi tarafından kabul edilen ilkeler doğrultusunda paranın simgesi belirlenirken, TL’nin ve Türk ekonomisinin 2 belirgin özelliği ön plana çıkartıldığını bildirdi.

Başçı, ”Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir. Simgenin çıpaya benzemesi TL’nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamaktadır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL’nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir” dedi.

Sinevizyonda TL’nin yeni simgesi gösterildi

Bu arada, Başçı’nın konuşması sırasında, yarışmada finale kalan tasarımlar ile dünyada belli başlı para birimleri için kullanılan simgeler ve TL için belirlenen simge sinevizyonda gösterildi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk Lirası simgesinin altın oranla uyumlu olduğunu bildirdi.

Başçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı, Merkez Bankası TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında TL’nin yeni simgesi hakkında bilgi verdi.

Doğada göze hoş görülenen nesnelerin altın oran ile uyumlu olduğuna dikkati çeken Başçı, elma çekirdeklerinin elma içinde yerleşim şeklinden deniz kabuğunun spiral şekline, insan vücudundan Türk bayrağındaki yıldıza kadar, pek çok estetik görüntünün altın oranla uyumlu olduğunu dile getirdi.

Tarihte bir çok sanatçı ve mimarın da göze hoş gelen eserlerini altın oran oluşturarak yaptığını anlatan Başçı, ”Türk Lirası simgemizin T harfinin paralel çizgilerinin altında kalan kısmı ile üstünde kalan kısmının, yine aynı şekilde söz konusu çizgilerin sağ ve sol tarafında kalan kısımlarının birbirine oranı altın oranla uyumludur” dedi.

Simgenin şeklinin geometrik açıdan estetik bir temele oturtularak herkes tarafından kolayca çizilmesi ve vatandaşlar tarafından benimsenerek kullanımının yaygınlaştırılmasının amaçlandığını kaydeden Başçı, bu amaç doğrultusunda yıl boyunca simgenin tanıtılmasına yönelik yoğun bir kampanya yürütüleceğini söyledi.

Pratik iş hayatında kullanımına yönelik adımlar atılacak

Türk Lirası simgesinin gündelik hayatın doğal akışı içerisinde yer edinebilmesi için, çeşitli alanlarda çok yönlü çaba gösterilmesi gerektiğinin bilincinde olduklarını kaydeden Başçı, öncelikle bilişim dünyasından başlayarak simgenin pratik iş hayatında kullanımına yönelik adımların atılacağını kaydetti.

Başçı, ”Bu bağlamda dünya çapında standart olarak kullanılan karakter kodu tablolarında simgemizin de yer almasını sağlayacağız. Halen vatandaşlarımızca, kurum ve kuruluşlarımızca kullanılmakta olan bilgisayarları, yazıcıları, mobil cihazları, yazar kasaları ve benzeri donanımları üreten firmalar ile ve yine bu donanımlarla birlikte çalışan işletim sistemlerinin, ofis yazılımlarını ve diğer temel yazılımları üreten firmalar ürünlerinde güncelleme yapmak suretiyle Türk Lirası simgemizin kısa yolla yazılmasını ve işlenmesini sağlayabilecektir” diye konuştu.

Merkez Barkası olarak simgenin tanınması, pratik hayatta hızla yer edinmesi ve yaygınlaşması yolunda ilk adımı atarak örnek bir yazı tipini alıp simgelerini eklemek suretiyle güncellediklerini belirten Başçı, banka tarafından hazırlanan CD’lerde veya bankanın internet sayfasında yer alan program indirildiğinde bilgisayarların simgeyi işleme yeteneğine kavuşacağını söyledi.

Başçı, ”Yaygın kullanılan bilgisayar sistemlerinde, avronun simgesi için ‘Alt Gr ve E’ tuşlarının kullanılmasında, Amerikan Dolarının simgesi için ‘Alt Gr ve 4′ tuşlarının kullanılmasında olduğu gibi, benzer şekilde sizlere sunduğumuz programda Türk Liramızın simgesi için ”Alt Gr ve T” tuşları kullanılmaktadır” dedi.

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayar için de simgenin görüntülenebileceği bir bağlantı bulunduğunu kaydeden Başçı, vatandaşların Türk Lirası simgesiyle ilgili yazı tipi ve programlar için Merkez Bankasının internet sayfasından yararlanmalarını, bunun dışındaki kaynaklardan alınan benzer içerilikli sertifikasız yazılımları kullanmamalarını vurguladı.

TL’nin itibarı artarak sürüyor

Paraya kazandırılan itibarın sonucunda son yıllarda uluslararası piyasalarda TL’nin kullanımının artarak sürdüğünü kaydeden Erdem Başçı, şöyle konuştu:

”Küresel piyasalarda değişik para birimlerinin kullanılmasına ilişkin olarak Uluslararası Ödemeler Bankasının yaptığı anket sonucuna göre 2010 yılında TL’nin kullanımı 2007 yılına göre 3 kattan fazla artmıştır. Bunun yanında Türk Lirası yabancı yatırımcılar nezdinde bir yatırım aracı olarak da işlem görmektedir. Türkiye piyasası kapalı olduğu zamanlarda dahi Türk Lirası pozisyonu olan yabancı kurumlar, yurtdışı kurumlarda kendi aralarında Türk Lirası cinsinden işlemler gerçekleştirebilmektedirler.

Artık Türk Lirası sadece ülkemizde değil, Avrupa’dan Amerika’ya, Amerika’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada 24 saat boyunca işlem görmektedir. 1 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir törenle Pakistan’la bir para takas anlaşması imzaladık.

21 Şubat 2012 tarihinde de Çin Halk Cumhuriyeti ile Ankara’da aynı nitelikte bir anlaşma imzalamış bulunmaktayız. Bu anlaşmaların temel amacı iki ülkenin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilecek ticarete imkan sağlamaktır.

Bu anlaşmalar neticesinde Türkiye ile söz konusu ülkeler arasındaki ikili ticaretin geliştirilmesinin yanı sıra Türk Lirasının uluslararası düzeyde kullanımının da artması beklenmektedir. Bununla birlikte anlaşmaların kağıt üzerinde kalmaması için Türkiye Bankalar Birliğinin, Türk Eximbank’ın ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin katkılarının büyük önem taşıyacağını vurgulamak isterim.”

Başbakan Yardımcısı Babacan

”TL simgesi aslında, 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TL’nin simgesinin aslında, 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi olduğunu bildirdi.

Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002 yılından bu yana gerçekten çok önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ve bunun hem siyasi, hem sosyal, hem de ekonomik bir dönüşüm olduğunu söyledi.

9,5 yıllık AK Parti iktidarı döneminde, Türkiye’nin elde ettiği başarıların artık sadece ülke içinde değil, çok geniş bir coğrafyada konuşulduğunu ve takdir edildiğini kaydeden Babacan, Türkiye’nin kendi içinde yaptığı reformların, Kuzey Afrikada, orta doğuda ve pek çok ülkede ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Babacan, Türkiye’nin yaptığı ekonomik reformların gelişmiş ülkeler açısından da önemli bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek, katıldığı pek çok uluslararası toplantıda, pek çok uluslararası platformda Türkiye’nin bu başarıları nasıl elde ettiği, nasıl bu noktaya geldiğinin gerçekten büyük bir merak konusu olduğunu kaydetti. Babacan, şöyle devam etti:

”Şu anda baktığımızda özellikle Avrupa’da ciddi bir ekonomik kriz dönemi yaşanıyor. Ülkelerin borç stoğunun, bütçe açıklarının çok yükseldiği ve yapısal reformlarının gerekliliğinin bahsedildiği bir dönem görüyoruz.

Problemler ne diye baktığımızda aslında Türkiye’nin 2002 yılından bu yana yaptığı reformlarla bünyesini, ekonomik yapısını güçlendirmesi ve bu amaçla yapmış olduğu çalışmalara dönüp baktığımızda da pek çok Avrupa ülkesinin ihtiyacı olarak ortaya karşımıza çıkıyor.

Yani mali disiplin, bütçelerine çeki düzen vermek, para politikalarında son derece dikkatli gitmek, bankacılıkla ilgili reformlar yapabilmek ve iş gücü piyasası oluşturmak. Bütün bu konularda yoğun reformları gerçekleştirebilmek.

Türkiye, 2008, 2009 krizi öncesinde bütçe açığını ve borç stoğunu çok hızlı bir şekilde düşürüp, krize kamu maliyesi bünyesi çok sağlam bir şekilde giren bir ülke. Aynı zamanda bankacılık ve sosyal güvenlik reformunu tamamlamış bir ülke.

Dolayasıyla (Pek çok Avrupa ülkesi için temel sorun alanları) ne diye baktığımızda, bu sorun alanlarının pek çoğu Türkiye’de önemli ölçüde giderilmiş durumda. Zaten şu anda Avrupa’nın ekonomik görünümü son derece zayıfken, Avrupa’nın ekonomik büyümesi ile ilgili beklentiler son derece zayıfken, eğer Türkiye’de 2010 yılında yüzde 9′luk, 2011 yılında yüzde 8,5 ‘luk bir büyümenin aslında Türkiye’nin krizden önce yaptıklarıyla ve kriz döneminde krizi çok iyi yönetmesiyle çok çok alakalı.”

Babacan, TL’nin simgesinin aslında 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi olduğunu belirterek, ”Geleceğe bakıyoruz, istikrardan yükselen bir ekonomiden bahsediyoruz.

Ama inanın bugünlerde dünyanın pek çok ülkesi derin krizleri nasıl atlatacağız, sorunlara nasıl çözüm bulacağız, kısa vadede ne yapmalıyız ki bu problemleri atlatabilmenin derdi içerisinde. Bizim çok şükür geçtiğimiz dönemde yapmış olduklarımız, yapıyor olduklarımız, Türkiye’deki siyasi istikrarın sağlam bir noktada olması, bizi ayıran en önemli konular olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.Kaynak


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
TL'nin Yeni Simgesi Seçildi


Merkez Bankası, Türk Lirası'nın yeni simgesini açıkladı. Merkez Bankası Başkanı, yeni simge 'Türk Lirası'nın güvenli bir liman haline geldiğini' gösterdiğini söyledi.


Resmi ekleyenMerkez Bankası'nın, Türk Lirası'nın yeni simgesini seçmek için düzenlediği yarışma sona erdi.

Yarışmanın sonuçlarının açıklandığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı toplantının açılışında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 8,362 başvuru arasından seçilen simgenin ''TL'nin güvenli bir liman haline geldiğini gösterdiğini'' söyledi.
Başçı, finale kalan 7 başvuru arasından seçilen simgenin tasarımının Tülay Lale'ye ait olduğunu kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, işsizliğin geçen yıl yüzde 9.8 olarak gerçekleştiğini, bunun da sevindirici olduğunu belirterek, simge yarışmasına cezaevinden bile katılımcıların olduğunu, bunun da yurttaşların duyarlılıklarını göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''TL için böyle bir simge belirleyerek, bu simgeyi kullanıma sürerek, yürüttüğümüz operasyonda önemli aşamayı geride bırakıyoruz. 1 Ocak 2005'te altı sıfırı atılmış YTL'yi tedavüle sürdük. 1 Ocak 2009'da da yeni ibaresi atılmış TL tedavüle girdi. Artık TL'yi hem ulusal, hem uluslararası piyasalarda güçlü, itibarlı para birimi olarak kullanmaya başladık" diye konuştu.

Hazırlanan özel programla TL'nin simgesi AltGr+T tuşlarına basıldığında çıkacak.

Yazı tipi ve uygulamalarına Merkez Bankası'nın internet sitesinden erişimin münkün olacağı bildirildi.Kaynak

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Bahçeli, Türk Lirası'nın Yeni Simgesini EleştirdiMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni Türk Lirası sembolüne ilişkin, "Bu sembolün, kime ve neye hizmet ettiği açıklanmalı ve kimlerin işine yaradığı mutlaka itiraf edilmelidir. Neye benzediği ve neyi andırdığı muamma ve meçhul olan yeni para timsalinin, Türk milletinin aklıyla ve mantığıyla açıkça alay etmek olduğu kuşkusuzdur" dedi.

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türk Lirası'nın yeni sembolüyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Bahçeli, açıklamasında Merkez Bankası tarafından düzenlenen 'TL Simge Yarışması'nın sonuçları ve üzerinde ittifak sağlanan simgenin ilanının Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Ortaya çıkan ucube sembolün, nasıl ve hangi süreçlerin ekarte edilerek tespit edildiği de açıklamalarla ortaya çıkmıştır. Türk lirasına layık görülen remizin bir çıpaya benzemesi, kıymet saklama aracı olarak belirlenen güvenli bir liman olarak anlamlandırılmış ve yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paranın sözde artan değeriyle ilişkilendirilmiştir. Elbette bunlar Başbakan'ı sürekli yanıltanların, boş ve temelsiz önerilerle yanlışa sürükleyenlerin, hayal tacirliğiyle bütünleştirenlerin görüş ve düşünceleridir. Başbakan Erdoğan, kültürümüzle, değerlerimizle ve kimliğimizle hiçbir irtibat kurmayan ve bunlarla ilgili fikir de vermeyen sembolü kendisine dayatanların fark etmeli ve düştüğü kaygan zeminden acilen kurtulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, yeni sembolün hızlı algılanması ve anlaşılması söz konusu olmayan, kolay yazma açısından sınıfta kalan ve estetik olmaktan uzağa düştüğünü savunarak, "Bu sembolün, kime ve neye hizmet ettiği açıklanmalı ve kimlerin işine yaradığı mutlaka itiraf edilmelidir. Başbakan Erdoğan, şayet paraya sembol verilerek istikrarsızlık döngüsünden çıkılacağını düşünüyor ve inanıyorsa, bu durumda büyük bir hata ve telafisi zor olacak zihni bir bulanıklığın içine düşmüş demektir" dedi. Bahçeli, açıklamasında şöyle

devam etti:

"Türk lirasına, sırf yabancı paralarda da var diyerek yarışmayla sembol bulunması, kopya önerileri siyasi şova çevrilmesi ve üstelik temelsiz anlamlarla kamuoyuna sunulması her şeyden önce milletimizi kandırmak ve boş sözlerle gündemi meşgul etmek manasına gelecektir. Kaldı ki neye benzediği ve neyi andırdığı muamma ve meçhul olan yeni para timsalinin, Türk milletinin aklıyla ve mantığıyla açıkça alay etmek olduğu kuşkusuzdur. Başbakan Erdoğan kendisini sabote edenlerin çizgisini takip ettiği müddetçe,

kısır ve çapsız gelişmelerle avunmasına ve bunlardan medet umarak istikrar vaazlarına kendisini kaptırmasına daha çok şahit olunacaktır. Unutulmamalıdır ki, bir paranın değeri, güvenirliği, referans ve rezerv olma özelliği sembollerle değil; üreten, geliştiren ve küresel eksende marka olan ekonomik güçle mümkün olacaktır. AKP hükümet üyelerinin her ortamda, kontrol ve denetim dışındaki birkaç olumlu gelişmeyi siyasi miyoplukla değerlendirip, zafer diye tevil etmeye çalışmaları da ekonomik ve siyasi acziyetlerinin acınacak hallerinin bir özetidir. Başbakan Erdoğan, Balasagunlu büyük Türk düşünürü Yusuf Has Hacip'ten örnek vermek yerine, bundan sonra kendi anlayışı ve politikalarıyla birebir uyumlu olan küresel para baronlarının ve ekonomik tetikçilerin vahşi operasyonlarından istifade etmesi fıtratıyla daha tutarlı ve münasip olacaktır. Ne kadar aksi iddia edilse de, açıklanan yeni Türk lirası sembolü, sözde ustalık döneminin dökülen boyası, çürüyen yüzü ve iflas eden ekonomik zihniyetin çırpınışından başka hiçbir anlama gelmeyecektir."Kaynak

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türk Lirası'nın Yeni Simgesi Belirlendi


"Paranın itibarını korumak, tek başına hükümetin görevi değildir"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizim, eğitimle ilgili telafi çabalarımızın önünü kesmek adına, aynı kör ideolojiyle zihinleri bulandırıyorlar. Biz buna izin veremeyiz. Biz, seçkinlerin, elitlerin, patronların hükümeti değiliz. Biz, işçisiyle, patronuyla, yoksuluyla, zenginiyle 75 milyonun hükümetiyiz'' dedi. Erdoğan, Merkez Bankasında düzenlenen Türk Lirası Simge Tanıtım Programı'nda, Türk ve dünya ekonomisi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

''Avrupa ülkeleri şu anda ne durumdalar görüyorsunuz. Zaman zaman birbirleriyle kapışıyorlar. Ben veririm, sen vermezsin, sen vermezsen ben de vermem... Bu hale düştüler'' diyen Başbakan Erdoğan, şu anda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, gelişmiş ekonomilerin yaşadığı en büyük sıkıntının ''popülizm'' olduğunu vurgulayarak, hükümetlerin, seçim ve oy kaygısıyla kararlı adımlar atmaktan kaçındıklarını ifade etti. Erdoğan, AK Parti hükümetinin bütçe açığını düşürdüğünü, finans sektörünü, bankaları çok sıkı şekilde denetlediğini, çok sayıda reform gerçekleştirdiğini, karşılıksız para basmadığını ve bu sayede bugün Türkiye'nin farklı bir konumda bulunduğunu söyledi.

Temkini, tedbiri elden bırakmadan, Avrupa'daki gelişmeleri ve küresel gelişmeleri çok yakından takip ederek, kararlı şekilde yollarında ilerlemeye devam ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Bakınız, paranın değerini, paranın itibarını korumak, tek başına hükümetin görevi değildir. Bu ülkenin itibarını, değerini, güvenilirliğini hep birlikte korumaya mecburuz. Aynı şekilde, istikrarı korumak ve güçlendirmek, hükümetin olduğu kadar, muhalefet partilerinin, kurumların, medyanın, sivil toplumun görevi olmak zorundadır. Biz 9 yıl boyunca çok ciddi şekilde bunun sıkıntısını yaşadık. Sırf siyasi hırsları nedeniyle kriz duasına çıkanlar oldu bu ülkede. Kriz çıksa, ekonomi kötüye gitse de hükümet yıpransa diye ellerinden geleni yapanlar oldu. Bazı partilerimizde öyle bir anlayış var ki ülkenin imajını zedelemeyi, ekonomisini karalamayı, ülkenin güvenini sarsmayı muhalefet sanıyorlar. İşte biz, bu tür anlayışlara rağmen istikrarı koruyor, güveni muhafaza ediyoruz.

Aynı şekilde, kendi asli vazifesini, kendi alanını bir kenara bırakıp, tamamen ideolojik kaygılarla hareket eden bazı sivil toplum örgütlerimiz var. Biz, işte böyle, ideolojik tavırlarla istikrarı hedef alan sivil toplum örgütlerine rağmen istikrarı sürdürüyoruz. Elbette görüş açıklamak herkesin hakkıdır. Elbette sivil toplum örgütleri ilgi ve uzmanlık alanlarıyla ilgili görüş beyan ederler ve bu bize de çok ama çok faydalıdır. Oraya gelince bize görüş belirtmeyenlerin ilgi alanlarının dışında çok çok farklı ideolojik yansımalar veya yansıtmalarda bulunması manidardır.

Geçmişte hazırlanan bir kısım raporlar, antidemokratik yöntemlerle uygulamaya geçtiyse ve bu ülkeye çok ağır faturalar ödettiyse, biz de çıkar, bunu eleştiririz. Kesintisiz eğitim, topluma büyük zarar verdi, çocuklara çok ağır zararlar verdi, ama bütün bunlarla birlikte, en çok da ekonomiye zarar verdi. İş adamlarını temsil eden bir örgüt, eğitim sistemine kendi ideolojisini dayatarak, adeta kendi ayağına kurşun sıktı. 28 Şubat sonrasında uygulanan kararlar neticesinde, bu ülkenin meslek liseleri adeta yok olma noktasına geldi, içleri boşaltıldı.

Zararı kim gördü? Sanayici gördü, ekonomi gördü, ülke ve millet gördü. Geçmişte yaptıkları bu hatayı, bugün aynı şekilde tekrarlamak istiyorlar. Bizim, eğitimle ilgili telafi çabalarımızın önünü kesmek adına, aynı kör ideolojiyle zihinleri bulandırıyorlar. Biz buna izin veremeyiz. Biz, seçkinlerin, elitlerin, patronların hükümeti değiliz. Biz, işçisiyle, patronuyla, yoksuluyla, zenginiyle 75 milyonun hükümetiyiz.

Biz bugüne kadar hiçbir işverene, onun yanında çalışan işçiye karşı olmadık. Hepsinin yanında olduk. Kendileri şunları hep ifade ettiler: Biz bu iktidar döneminde çok, ama çok kazandık. Hattı bire beş katladık. İnanın, yapın araştırmalarınızı bu zihniyetin bu muhalefetle beraber hareket ettiğini göreceksiniz. Yani bizim karşımızda dikilmeleri bize bir şey kaybettirmez. Yeter ki millet bizim karşımıza dikilmesin. Biz buna bakıyoruz. Biz milletin taleplerine bakarız, milletin ihtiyaçlarına bakarız, istikametimizi de ona göre belirleriz. Hiç kimse eski Türkiye'nin refleksleriyle hareket etmesin. Millet iradesi her kararın üzerindedir. Bunu, herkes artık hazmetmek zorundadır.''Kaynak

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türk Lirası'nın Yeni Simgesi


Resmi ekleyenTürkiye Cumhuriyeti’nin İlk Madeni ParalarıBakınız, http://www.kadimdostlar.com/Buyuk_Turk_Tarihi_Turk_Kulturu_Gelenekler_ve_El_f16/Kagit_Turk_Parasi_Kronolojik_Sira_ile_t1598.html'] Kağıt Türk Parası | Kronolojik Sıra İle' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Buyuk_Turk_Tarihi_Turk_Kulturu_Gelenekler_ve_El_f16/Kagit_Turk_Parasi_Kronolojik_Sira_ile_t1598.html'] Kağıt Türk Parası | Kronolojik Sıra İle

http://www.kadimdostlar.com/Felsefe_Sosyoloji_Hukuk_Konu_Anlatimlari_f64/Hukuk_Turk_Parasini_Kiymetini_Koruma_Kanunu_Tu_t65114.html'][Hukuk] Türk Parasını Kıymetini Koruma Kanunu | Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Felsefe_Sosyoloji_Hukuk_Konu_Anlatimlari_f64/Hukuk_Turk_Parasini_Kiymetini_Koruma_Kanunu_Tu_t65114.html'][Hukuk] Türk Parasını Kıymetini Koruma Kanunu | Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

http://www.kadimdostlar.com/Genel_Kultur_Konulari_ve_Genel_Anlatimlar_f134/Banknot_Nedir_Devlet_Bankasi_Tarafindan_Cikaril_t74021.html']Banknot Nedir? | Devlet Bankası Tarafından Çıkarılan Kâğıt Para – Banknotun Tarihçesi – Güvenliği – Türk Lirası' target='_blank'>Banknot' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Genel_Kultur_Konulari_ve_Genel_Anlatimlar_f134/Banknot_Nedir_Devlet_Bankasi_Tarafindan_Cikaril_t74021.html']Banknot Nedir? | Devlet Bankası Tarafından Çıkarılan Kâğıt Para – Banknotun Tarihçesi – Güvenliği – Türk Lirası
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı