İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Matematik] Fermat'nın Son Teoremi | Pierre De Fermat'nın 17. Yüzyılda Öne Sürdüğü Kanıtı 1994’de İngiliz Matematikçi Andrew Wiles Tarafından Verilen Teorem

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Fermat'nın Son TeoremiFransız matematikçi Pierre de Fermat'nın 17. yüzyılda öne sürdüğü fakat kanıtı ancak 1994 yılında İngiliz matematikçi Andrew Wiles tarafından verilen teoremdir.


Resmi ekleyenFermat'ın özellikle "Son Teoremi" (Observatio Domini Petri de Fermat) üzerine yorumunu içeren Diophantus'un Arithmetica eserinin 1670 baskısı.İfadesinin ortaokul matematik bilgileriyle anlaşılacak kadar yalın olmasına karşılık öne sürülmesiyle kanıtlanması arasında geçen çok uzun sürede pek çok ünlü matematikçi tarafından üzerinde uğraşılıp da kanıtlanamamış olmasıyla matematik tarihinde öne çıkmıştır.


Kısaca, eğer n ikiden büyük bir tamsayıysa, ve x, y, z sayıları pozitif tamsayılar ise


Resmi ekleyen


ifadesinin sağlanamayacağını ifade eder. İfadenin n=1 ve n=2 durumlarında kolayca sağlanabileceğini görmek zor değildir.

Biraz açmak gerekirse, n=2 durumu ünlü Pisagor Teoremi ile yakından ilişkili olup x=3, y=4, z=5 veya x=5, y=12, z=13 tamsayı üçlüleriyle kolayca sağlanır.

Bu sanının (artık teorem demek gerekiyor elbette) kanıtı için pek çok matematikçi uğraşmış ancak başarısız olmuşlardır. Ancak yakın tarihlere kadar çok büyük n değerleri için bu sanının doğrulanmasına devam edilmiştir. Bu tür kısmi ilerlemelere yönelik çabalar, hiç beklenmedik bir zamanda İngiliz matematikçi Andrew Wiles'ın bir kanıt bulduğunu duyurmasıyla son bulmuştur. Ne var ki kısa sürede Andrew Wiles'ın kanıtında bir hata bulunmuş ve Andrew Wiles uzun ve yorucu bir çabanın sonunda 1994 yılında uzmanlarca doğruluğu kabul gören bir kanıt vermeyi başarmıştır. Aslında Wiles'ın kanıtı Fermat'nın son teoreminden daha güçlü bir ifadenin, Şimura-Taniyama Konjektürü'nün de doğruluğunu göstermiştir. Söz konusu kanıt Sayılar Teorisi'nin çok gelişkin tekniklerini kullanır.
Resmi ekleyenLeonhard Euler
Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Leonhard_Euler_d_15_Nisan_1707_o_18_Eylul_1783_t78491.html']Leonhard Euler | 18. Yüzyıl'ın En Önemli Tüm Zamanların Önde Gelen Matematikçilerinden Biri Kabul Edilen İsviçreli Matematikçi Ve Fizikçi ' target='_blank'>Leonhard' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Leonhard_Euler_d_15_Nisan_1707_o_18_Eylul_1783_t78491.html']Leonhard Euler | 18. Yüzyıl'ın En Önemli Tüm Zamanların Önde Gelen Matematikçilerinden Biri Kabul Edilen İsviçreli Matematikçi Ve FizikçiResmi ekleyenPierre de Fermat

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Pierre_de_Fermat_d_17_Agustos_1601_ve_8211_o_t78487.html']Pierre de Fermat | Modern Sayılar Kuramının Kurucusu Olarak Kabul Edilen, Fermat'nın Son Teoremi İle Tanınan Hukukçu Ve Matematikçi ' target='_blank'>Pierre' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Pierre_de_Fermat_d_17_Agustos_1601_ve_8211_o_t78487.html']Pierre de Fermat | Modern Sayılar Kuramının Kurucusu Olarak Kabul Edilen, Fermat'nın Son Teoremi İle Tanınan Hukukçu Ve Matematikçi
Resmi ekleyenAndrew John Wiles
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Andrew_Wiles_d_11_Nisan_1953_Fermat_ve_t78486.html']Andrew Wiles | Fermat'ın Son Teoremi Olarak Bilinen Matematik Problemini Çözen İngiliz Matematikçi' target='_blank'>Andrew' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Andrew_Wiles_d_11_Nisan_1953_Fermat_ve_t78486.html']Andrew Wiles | Fermat'ın Son Teoremi Olarak Bilinen Matematik Problemini Çözen İngiliz Matematikçi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı