İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Abdurrahman Nurettin Paşa (d. 1833 - ö. 1912) | Kastamonu Valisi - II. Abdülhamit Saltanatında Sadrazamlık Yapmış Osmanlı Devlet Adamı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin PaşaAbdurrahman Nurettin Paşa, (d. 1833, Kütahya - ö. 1912, İstanbul), II. Abdülhamit saltanatında 2 Mayıs1882 - 12 Temmuz1882 tarihleri arasında iki ay on bir gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.Resmi ekleyenAbdurrahman Nureddin Paşa

Osmanlı Devleti Sadrazamı
Görev süresi: 2 Mayıs1882 - 12 Temmuz1882
Yerine geldiği: Küçük Mehmed Said Paşa
Yerine gelen: Küçük Mehmed Said Paşa


Sadrazamlıktan sonra dokuz yıl boyunca yaptığı Kastamonu valiliği sırasında bu şehirde önemli eserler bırakmış; 1895’ten sonra 12 yıl Adliye Nazırı olarak görev yapmış ve dürüstlüğü ile tanınmış bir kişidir.

Tanınmış Türk müzikoloğu Hüseyin Sadeddin Arel’in kayınpederi; Türk Sanat Müziği üstadı Münir Nurettin Selçuk'un dayısıdır .
Yaşamı

1833 yılında dünyaya geldi. Ailesi, köken olarak Germiyanoğulları Beyliği'ni kuran Germiyanoğulları ailesine mensuptu. Babası Vezir Hacı Ali Paşa idi. Hacı Ali Paşa, oğlunun iyi bir eğitim almasını sağlamış; daha sonra da idari işlerin inceliklerini öğretmiş, Kastamonu’ya vali olarak atanmış ve orada hayatını kaybetmiştir.


Resmi ekleyenAbdurrahman Nurettin Paşa kabri, Fatih Camii'de
Abdurrahman Nureddin Paşa, bazı küçük memurluklardan sonra, Şumnu, Varna ve Niş mutasarrıflıkları ile Prizren, Tuna, Ankara, Diyarbakır ve Bağdat Valiliklerinde bulundu, Sadrazam Küçük Mehmet Sait Paşa'nın yerine kısa bir süre Başvekil oldu. Mısır Meselesi'ne ilişkin görüşleri II. Abdülhamit tarafından paylaşılmadığı için sadaretten azledildi.

1882-1891 yılları arasında dokuz yıl boyunca Kastamonu valiliği yaptı; görev süresi boyunca günümüze kadar gelen eserler bıraktı. Bunlar arasında bir liman şehri ve ticaret merkezi olarak İnebolu ve Kastamonu Lisesi başta gelir.


Resmi ekleyenKastamonu Abdurrahmanpaşa Lises

iİzmir (Kasım 1891-Mayıs 1893) ve Edirne valiliklerinden sonra 1895'den itibaren 12 yıl süreyle Adliye Nazırlığı görevini yürüttü. Kariyeri boyunca dürüstlüğüyle tanındı. 1908’de II. Meşrutiyet’in ilanından sonra emekli oldu. 1912 yılında hayatını kaybeden Abdurrahman Paşa, Fatih Sultan Mehmet türbesi avlusu içinde bir mezara defnedilmiştir.

Pakiz Hanım adında bir kızı olan Abdurrahman Nureddin Paşa, tanınmış besteci, müzikolog ve hukukçu Hüseyin Sadeddin Arel’in kayınpederidir; Türk Sanat Müziği üstadı Münir Nurettin Selçuk'un ise dayısıdır.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kurumlar_Ortaokul_Lise_Universite_f36/Kastamonu_Abdurrahmanpasa_Lisesi_Turkiye_ve_39_t78672.html']Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi | Türkiye'de İlk Resmi Lise Ve Anadolu'da Açılan İlk Lisesi – İdadisi - 1885' target='_blank'>Kastamonu' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kurumlar_Ortaokul_Lise_Universite_f36/Kastamonu_Abdurrahmanpasa_Lisesi_Turkiye_ve_39_t78672.html']Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi | Türkiye'de İlk Resmi Lise Ve Anadolu'da Açılan İlk Lisesi – İdadisi - 1885

Konu Hale tarafından 21 Ağustos 2015 Cuma - 07:22 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin PaşaEski Valilerden ve Germiyanoğullarından Vezir Hacı Ali Paşa'nın oğlu olan Abdurrahman Nureddin Paşa 1833 yılında dünyaya gelmiştir.


Resmi ekleyenKastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin PaşaAbdurrahman Nureddin Paşa'nın babası Hacı Ali Paşa'da Kastamonu'da Valilik yapmıştır. 6 A ğ ustos 1289'da Vilayetimize Vali olan Hacı Ali Paşa 25 Mayıs 1290 tarihinde vefat ederek Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi yanına defnolunmuştur.


Abdurrahman Paşa 2 Mayıs 1882'den 11 Temmuz 1882 ye kadar Padişah 2. Abdülhamid'in Sadrazamlığını ifa etmiştir.

Daha sonra Kastamonu Valiliğine tayin edilmiştir. Kastamonu Valiliği görevi 31 Aralık 1882 – 2 Eylül 1891 tarihleri arasında 8 sene 9 ay sürmüştür.

Kastamonu'da çok büyük hizmetler ve sayısız eserler veren Abdurrahman Paşa 20 Nisan 1885 günü bugünkü Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi'nin kuruluşunu yapmıştır.

1895 - 1908 yılları arasında Adliye Nazırlığı görevinde bulunmuş ve emekli olduktan sonra 1912 yılında vefat edip, İstanbul'da Fatih Türbesi yanına defnolunmuştur.Kaynak

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı