İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Anne Sütünün Bebekler İçin Önemi Nedir? | Anne Sütü Neden Bebekler İçin İyi Besindir? İdeal Emzirme Nasıl Olmalıdır? Bebek Her Ağladığında Emzirilmeli midir?

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Anne sütünün bebekler için önemi nedir?


Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin ögelerini tek başına ilk 6 ay saglayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve dogumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebegi hastalıklara karşı korur, bebegin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yasamsal öneme sahip. Bebegin annesiyle sevgi bagı kurabilmesi için en iyi iletisim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diger besinlerle beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.

Anne sütü neden bebekler için iyi besindir?

Anne sütü, bebegin ilk 6 ay ihtiyaci olan protein, yag, demir, vitamin gibi her türlü besin degerine sahiptir. Anne sütünü hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebege vermek üzere hazırdır.

Anne sütü bebekleri hangi hastalıklara karşı korur?

Anne sütü ve dogumdan sonra gelen ilk sari süt ishal, soguk alginligi, öksürük gibi hastaliklardan koruyor. Anne sütü ile beslenmis çocuklar astim, alerji, çocuk diyabeti gibi hastaliklara karsi daha dirençli oluyor ve kanser oraninin daha düsük oldugu biliniyor. Anne sütünün içinde yeterli demir oldugu için, emzirilen bebeklerde kansizlik görülmez. Ayrica anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın agrısı ve kabızlık daha az görülür.

Anne sütü verilmeyen bebeklerde görülen riskler nelerdir?

Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranlari beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Saglik Örgütü’ne (WHO) göre emziren kadin oranlari yüksek olsaydi yilda 1.5 milyon bebegin yasami kurtulacakti.

Bebekler ne kadar süre anne sütü ile beslenmelidir?

Dünya Saglik Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin dogumdan hemen sonra ve ilk 6 ayda yapılmasını öneriyor. Anne sütü ile beslenme ilk 6 aydan sonra uygun besin takviyeleriyle 2 yas ve üzerine kadar devam etmelidir.

Ideal emzirme nasıl olmalıdır?

Hamilelik döneminde anne adayi emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne ve bebek 24 saat birlikte olmalidir. Emzirme dogumdan yarim saat sonra baslamalidir. Annelere emzirme ve bebeklerinden ayri olduklarinda da sütlerini muhafaza etme yöntemleri ögretilmelidir. Yeni dogmus bebeklere anne sütü disinda herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Anneler emzirmeye tesvik edilmelidir. Yapay meme veya emzik emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir.

Emzirmenin anne saglıgına faydaları nedir?

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bagı kurulmasını saglar. Dogumdan hemen sonra emzirme dogum sonrasi kanama riskini azaltir. Bebegin annesini emmesinin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarindan, gögüs ve yumurtalık kanserinden korudugu bilinmektedir.

Emzirmenin psikolojik faydaları nedir?

Emzirme anne ve çocuk arasinda yakin sevgi dolu iliski saglar. Annenin duygusal açidan tatminini saglar. Bebek daha az aglar. Anne bebegine daha sevgi dolu davranır. Bebegi terk etme veya hırpalama olasılıgı daha düşüktür.

Bebek her agladıgında emzirilmeli midir?

Evet, bebek her agladiginda emzirilmelidir. Yeni dogan bebekler genellikle günde 8-10 ögün emmek isterler. Bebegin emme sıklıgı daha sonra giderek azalır.

Kaynak: Sağlık Vakfı


Konu Hale tarafından 23 Ekim 2015 Cuma - 07:25 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı