İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Aaron Copland (d. 14 Kasım 1900 – ö. 2 Aralık 1990) | Amerikan Klasik Müziğinin Öncüsü Kabul Edilen Besteci, Piyanist, Orkestra Şefi, Müzik Öğretmeni

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Aaron CoplandAaron Copland, (14 Kasım 1900, Brooklyn, New York - 2 Aralık 1990, New York), Amerikan klasik müziğinin öncüsü kabul edilen besteci, piyanist, orkestra şefi, müzik öğretmeni.Resmi ekleyenAaron Copland (1900-1990)New York’ta, henüz ABD’nin müzik dünyasında bestecileri ile tanınmadığı bir dönemde dünyaya geldi. Piyano çalmayı ablasından öğrendi. 15 yaşında besteci olmaya karar verdi. 1921’de müzik öğrenimi için Avrupa’ya gitti. Paris’te ünlü müzik öğretmeni Nadia Boulanger’in ilk Amerikalı öğrencisi oldu. 1920'lerde caz tadında eserler yazdı. Grogh adlı bale müziği ve Music for the Theatre adlı senfonik caz eseri bu dönemin eseridir. Müziklerini 20. yüzyıla taşımaya çalışan Avrupalı klasik batı müziği bestecileri de aynı dönemde cazdan etkilenmişlerdi. Copland, tiyatro eserleri için bestelediği caz müziği etkisindeki ilk çalışmalarından sonra neo-klasisizm’in öncüsüsü Igor Stravinsky’nin etkisi ile daha katı bir klasik anlayışa ve soyut bir üsluba yöneldi.

1930’daki büyük ekonomik bunalım sonrasında insanların büyük bölümünün işsiz olduğu bir ülkede soyut eserler yazmanın anlamsız olduğunu düşünerek daha popüler çalışmalara yöneldi. Daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşabilmek için müziği basitleştirme çabalarına katıldı. 1938’den itibaren yazdığı bale müzikleri müzik dünyasında etkili oldu: Billy the Kid, Rodeo, Appalachian Spring. II. Dünya Savaşı döneminde Cincinnati Orkestrası için Lincoln Portrait ve Fanfare for the Common Man adlı eserleri yazdı. 1950’lerde serializme (dizisellik / atonalcilik ya da 12 ton sistemi) yöneldi. 1965’te beste yapmayı bıraktı, ancak ders vermeye ve orkestra yönetmeye devam etti. 2 Aralık1990’da New York’ta hayatını kaybetti.

Copland daha çok bale ve orkestra eserleri ile tanınır, ancak bestelediği 8 film müziği, Hollywood’a film müziği alanında gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Yirminci yüzyıl klasik müziğinde Gershwin'den sonra en tanınmış Amerikan bestecisi olan Copland'ın müziği kovboy müziği ve caz etkilerini yansıtır ve sert havasıyla belirginleşir. Bugün en bilinen eserleri, yukarıda sözü edilen Appalachian Spring ve Billy The Kid adlı sahne müzikleri ile birlikte El Salon Mexico adlı orkestra eseridir.0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı