İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Gazi Üniversitesi İçindeki Mobbingci Akademisyenler | Mobbing Zanlısına Devlet Zırhı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
feride

feride

    KD ™ Yeni Tanıdık

  • Dost
  • 14 İleti


Mobbing Zanlısına Devlet Zırhı
Gazİ Üniversitesi’nde bir akademisyenin açtığı “işyerinde psikolojik taciz” (mobbing) davası ilginç bir hukuki süreç yaşıyor. Kamu görevlisinin mobbing yapamayacağını iddia eden mahkeme, kamuyu mobbingci yaptı! Buna göre hakkında dava açılan kişi suçlu bulunursa, bedeli devlet ödeyecek!

Mobbinge devlet kalkanı

Türkiye’de son yıllarda yavaş yavaş dava konusu yapılmaya başlanan “işyerinde psikolojik taciz” (mobbing), üniversitede gündeme gelince adli yargı, kamu görevlileri aleyhine bu tarz bir davanın idari yargıda görülebileceğine karar verdi. Gazi Üniversitesi akademisyeninin açtığı mobbing davası ilginç bir hukuki süreç yaşıyor. Kamu görevlisinin mobbing yapamayacağını iddia eden mahkeme, devleti mobbingci yaptı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Tahir Çalgüner, 2010 yılının şubat ayında Fakülte Dekanı Prof. Gülseven ubay tönük ve metin şenbil hakkında adli yargıda ’mobbing’ davası açtı. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Çalgüner’in karşı karşıya kaldığı uygulamaların mobbing olup olmadığını sordu. Uzman Klinik Psikolog Rabia Özbaş Durak ile Türkiye’de mobbing konusunda öne çıkan isimlerden Prof. Dr. Pınar Tınaz tarafından hazırlanan iki ayrı rapor mahkemeye sunuldu. Psikolog Durak, Çalgüner’in yaşadığının açık bir mobbing olduğunu ifade ederken, bu durumun ruh sağlığını da bozduğunu kaydedip, “Çalgüner’in işyeri ortamında mobbinge dayalı yaşadığı tükenmişlik ve bunun getirdiği sıkıntılar nedeniyle ruh sağlığının olumsuz yönde etkilendiği ve bir psikiyatra başvurduğu, Prof. Dr. Salih Battal tarafından işyerinde maruz kaldığı sıkıntılar nedeniyle depresyon teşhisiyle takip edildiği ve antidepresan ilaç tedavisi aldığı anlaşılmaktadır” dedi. Prof. Dr. Tınaz’ın raporu da aynı yöndeydi.


Kaçamak karar

Uzman raporlarının ısrarla ‘mobbing var’ dediği davada Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Anayasa ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, “kamuda görevli yetkililerin kusurlu eylemleri nedeniyle oluşan zararlardan doğan tazminat davalarının, kendilerine rücu edilmek kaydıyla ve yasada gösterilen biçim ve koşullara uygun olarak idare aleyhine açılabileceğine, davacının davayı açacağı tarafın idare olduğuna” karar vererek reddetti.Yeniçağ gazetesi ANKARA

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı