İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Cahit Sıtkı’nın Evi Yenileniyor | Cahit Sıtkı Tarancı'nın Evi, Yeni Yüzüyle Ziyaretçilerini Ağırlayacak

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Cahit Sıtkı’nın Evi Yenileniyor


Cahit Sıtkı Tarancı'nın evi, yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak...


"Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün. Delikanlı çağımızdaki cevher..." dizeleriyle ölümsüzleşen, Diyarbakır'ın yetiştirdiği ünlü kişiliklerden şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın (1910 1956) doğup büyüdüğü ve müze olarak kullanılan ev, çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden yorumlanıyor.


Resmi ekleyenTarancı ve ailesinin yaşadığı, 1733 yılında yapılmış ev Diyarbakır sivil mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor. 1973 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca müzeye dönüştürülen yapı, Diyarbakır Müzesi'nce başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında şimdi yeniden hayat buluyor.


Resmi ekleyenCahit SıtkıTarancıDaha önce 19. yüzyıl Diyarbakır yaşantısını canlandıran etnografik malzemeler, Tarancı'nın özel eşyaları, el yazısı ile yazılmış mektupları, kitapları, aile fotoğrafları ve belgelerin sergilendiği müze, "Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Müzesi Teşhir, Tanzim Onarım Projesi" çerçevesinde, yepyeni yüzüyle meraklılarını ağırlayacak. Diyarbakır'ı ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı mekânlar arasında olan müzede, Tarancı'nın yaşamındaki detayların yanı sıra, Tarancı hakkında araştırma yapmak isteyenler için kütüphane ile geçici sergi mekânı da oluşturuldu


Kaynak: sabah


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yerli_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f99/Cahit_Sitki_Taranci_4_Ekim_1910_Diyarbakir_o_13_t3923.html'] Cahit Sıtkı Tarancı | d 4 Ekim 1910 Diyarbakır - ö 13 Ekim 1956 Viyana - Otuz Beş Yaş' şiiriyle özdeşleşen Şairimiz.' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f99/Cahit_Sitki_Taranci_4_Ekim_1910_Diyarbakir_o_13_t3923.html'] Cahit Sıtkı Tarancı | d 4 Ekim 1910 Diyarbakır - ö 13 Ekim 1956 Viyana - Otuz Beş Yaş' şiiriyle özdeşleşen Şairimiz.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı