İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Vurmalı Çalgılar] Santur | Özellikleri Bakımından Kanuna Benzeyen, Tokmaklarla Çalınan Maden Telli Çalgı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Santur


Santur, İrak, İran ve Hindistan kökenli bir çalgıdır.Resmi ekleyenİsfahan'da, Hasht Behesht Sarayı'nda Santur çalan bir kadın resmi (1969)
Özellikleri bakımından kanuna benzeyen, tokmaklarla çalınan maden telli bir çalgı. Kanunun ilk örneği sayılan santur, 15. yüzyılda bulunmuş ve Anadolu yoluyla Avrupa'ya geçmiştir. Fransa'da cymbele, Almanya'da Hackbrett, İspanya'da timpano, Macaristan'da cimbalon adlarını almıştır. Ses alanı kaba rast-tiz acem arası üç sekizli kadardır. Klavsene benzeyen daha etkili bir sesi vardır.


Yamuk şeklinde genellikle ceviz ve benzeri egzotik ağaçlardan yapılan bir kutu şeklinde olan klasik bir santur, 72 ila 160 telden oluşur. Bu teller üzerine, yine ahşaptan yapılan küçük çekiçlerle (baget) vurma yoluyla çalınmaktadır. Bu şekil hem telli çalgı hem de vurmalı çalgı niteliği taşıyan müzik aletlerine kordofon adı da verilmektedir.


Resmi ekleyenBir Kitara türü olan enstrüman, biçimsel olarak kanuna benzer.


Yaklaşık 3500 yıllık bir geçmişi olan santur, kimilerine göre Tevrat’ta bahsedilen “Psanterin” sözünden gelmedir. İbranilerde, Mısır, Avrupa ve İran'da küçük değişimler göstererek kullanılmış.

Türkiye'de ise 19 ve 20. yüzyıl başlarında kullanılan santur, Santurî Ethem Bey (Ethem Efendi, 1855-1926) ve Ziya Santur (1862-1952) tarafından icra edildi.

Amerika'da (Hammered Dulcimer), Çin’de (Yangtjin), İsviçre,Almanya ve Avusturya’da (Hackbrett), Fransa’da (Tympanon), Macaristan’da (Cimbalom), İrlanda’da (Tiompan), Yunanistan’da (Santuri), Türkiye ve İran’da (Santur), Romanya’da (Timbal) ve Hindistan’da (Santoor) gibi farklı adlar altında ve değişik formlarda (iki telli, dört telli, 12 perde, 19 perde vb.) kullanılmış ve kullanılmaktadır.

Santur hakkında söylenegelen bir efsaneye göre, İran'da "kadın sesine benzediği" gerekçesiyle Şah tarafından 500 yıl boyunca yasaklanan çalgının kesintisiz kullanımı, 1800 yıl önce İran çıkışlı olsa da, 3500 yıl öncesi Mezopotamya'ya dayanmaktadır.
Günümüzde Türkiye'de yaygın kullanımı yoktur.

Santur'un "Cimbalom" denilen, piyano benzeri ayaklı türleri de vardır.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Muzik_Aletleri_Dersleri_Detayli_incelemeler_f194/Telli_Calgilar_Epigonion_Santur_Olan_Telli_Ant_t62872.html'] [Telli Çalgılar] Epigonion | Santur Olan Telli Antik Yunan Çalgısı' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Muzik_Aletleri_Dersleri_Detayli_incelemeler_f194/Telli_Calgilar_Epigonion_Santur_Olan_Telli_Ant_t62872.html'] [Telli Çalgılar] Epigonion | Santur Olan Telli Antik Yunan Çalgısı

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı