İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Dünyanın En Eski Flütleri | Almanya’da Yapılan Kazı Sonucunda Dünyanın En Eski Müzik Aletleri Bulundu

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Dünyanın En Eski FlütleriAlmanya’nın güneyinde modern insanların yerleşimine dair kalıntıların bulunduğu yerde kuş kemiklerinden ve mamut dişlerinden yapılan flütler bulundu.


Resmi ekleyenAlmanya’da yapılan bir kazı sonucunda dünyanın en eski müzik aletleri bulundu.
Bilim adamları karbon tarih saptama yöntemi ile flütlerin 42,000 ve 43,000 arası döneme ait olduğunu tespit etti. Araştırmanın bulguları İnsan Gelişimi dergisinde yayınlandı.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Tom Higham’ın yönetimindeki ekip, Geissenkloesterle mağarasında flütlerin bulunduğu katmandaki hayvan kemiklerinin hangi döneme ait olduğu üzerine bir çalışma yaptı.Daha önce Tubingen Üniversitesi’nden Prof Nick Conard 2009 yılında en eski müzik aletini bulmuştu. Conard, yeni araştırmanın sonuçlarının kendi önermeleriyle uyumlu olduğunu ve Tuna nehrinin 40,000-45,000 seneleri arasında insanların ve teknolojik icatların Avrupa’nın merkezine doğru hareketliliğinde kilit bir rolü olduğunu söyledi.

"Geissenkloesterle bölgede takıların, figüratif sanatın, mitlerin ve müzik aletlerinin örneklerini barındıran sayılı mağaralardan biri."

Araştırmacılara göre, mağaradaki kalıntılar, modern insanların Tuna nehrinin üst kısımlarına aşırı soğuklardan önce, yani 39,000-40,000 yılları arasında gelmiş olabileceğini gösteriyor.Uzmanlara göre müzik aletleri eğlence ya da dini ritüeller için kullanılmış olabilir. Bazı uzmanlar müziğin insanları 30,000 yıl önce Avrupa’da soyları tükenen Neandertallerden ayıran bir etken olduğunu düşünüyor. Müzik, daha muhafazakar olan Neandertallere karşı insanların daha geniş toplumsal gruplar oluşturarak yayılmalarını sağlamış olabilir.Kaynak : BBC - 28 Mayıs 2012,14:30


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Muzik_Aletleri_Dersleri_Detayli_incelemeler_f194/Nefesli_Calgilar_Flut_Tarihcesi_Ses_Genisligi_t18638.html'] [Nefesli Çalgılar] Flüt Tarihçesi, Ses Genişliği, Teknik Özellikleri..' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Muzik_Aletleri_Dersleri_Detayli_incelemeler_f194/Nefesli_Calgilar_Flut_Tarihcesi_Ses_Genisligi_t18638.html'] [Nefesli Çalgılar] Flüt Tarihçesi, Ses Genişliği, Teknik Özellikleri..

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı