İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Telli Çalgılar] Laterna | Tekerlekli Keman Olarak Da Bilinen Kolla Düzenli Biçimde Çevirmekle Çeşitli Havalar Çalan Mekanik Org Türü

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Laterna


Kolla düzenli biçimde çevirmekle çeşitli havalar çalan mekanik bir org türü. İçinde iki körük ve sivri bakır uçlarla donatılmış bir silindir vardır. Çalgının kolu çevrilince her sivri uç, karşısına gelen bir kapağı açar ve bu arada geçen hava akımının titreşimiyle melodi oluşur.


Resmi ekleyenLaterna
"Tekerlekli Keman" olarak da bilinen laterna, belirli aralıklarda tellere bastıran tahta kıskıları kontrol eden bir klavye kullanılarak notaları basılan Nyckelharpa'ya çok benziyor.

Bu keman benzeri enstrümanla ilgili en ilginç olan şey, tellerinin titreşiminin elle çevrilen bir kolla sağlanıyor olması. Laternanın, enstrüman çalınırken istikrarlı armonik sesler çıkaran birçok ses teli bulunuyor. Laternanın ses kalitesi, gaydanın ses kalitesine çok benzerdir.


Resmi ekleyenLaterna
Laterna, Batı Avrupa'da ilk icat edildiği 11.yüzyıldan bu yana birçok şekil ve boyut değişikliğine uğramış. Bu zamanlarda enstrüman, manastıra ait koro müziklerinde kullanılıyormuş. 17.yüzyıl boyunca enstrümandaki teknolojik gelişmeler bu aletin daha düşük sınıflara yayılmasına olanak tanıdı. Bu, elit sınıfın enstrümanı alaya almasına ve küçümsemesine neden oldu ve laterna "Dilencilerin liri" olarak anılmaya başlandı.


18.yüzyılda laterna dönemin müzik bestecilerinden hak ettiği popüleriteyi seçkinlikle birlikte geri kazanmasını bildi. Laterna, Doğu Avrupa'ya ve Slav ülkelerine de yayıldı ve buralarda bu enstrümanın birçok benzeri ortaya çıktı. 20.yüzyılın başlarında çok az sayıda laterna kaldı ve bu enstrümanın birçok değişik versiyonuna rastlanmaz oldu. Laternanın günümüzde yeniden bir doğuşu söz konusu. Bu enstrüman, tüm sıra dışı ve modern müzik tiplerinde kendisine yer buluyor.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı