İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Gelinlik | Gelinliğin Tarihi - Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalıdır? Gelinlik Kumaşları – Beden Tipinize Göre Gelinlik Seçimi - Gelinlik Tercihinde Önemli Noktalar – Gelinlik Modelleri - Gelinlik Ölçüsü Alma

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


GelinlikGelinlik Tarihi


Gelinlik ilk olarak Türk toplumundan dünyaya yayılmış bir gelenektir. Ortaçağ Avrupa'sında Katolik ve Hıristiyan olan toplumlarda kadınların geneli kapalıydı.


Resmi ekleyenÇalışan kadınların bir bölümü açıktı. Avrupa'da evlenecek genç kız veya kadın yeni aldığı kıyafetiyle birlikte, kiliseye gidip evlenirlerdi. Bazen bu kız kapalı da olurdu açıkta olurdu. Genelde dinlerine aşırı derecede bağlı olan Katolik ve Hıristiyan kadınlar kapalı olurlardı.

Türkler oba sistemiyle yaşayan bir topluluktu. Sürekli gezgin oldukları için her türlü kültürü ve yeni gelişmeleri anında bünyesine alırdı. Eski Türklerde din öğeleri hiçbir zaman baskı etkisi olmadığı için gelenekler ön plana çıkardı. Oba sisteminde evlenecek gelin, güzelce giydirilir ve kırmızı bir tül ile başı kapatıldıktan sonra damat tarafından at üstünde alınırdı. Kızın başı düğün bitip evine gelene kadar açılmazdı.

Türkler yerleşik hayata geçtikten ve Müslümanlığı kabul ettikten sonra, bu geleneği Arap topluluğu almıştır. Daha sonraları İpek yoluyla tüccarlar Çin'den ipek türü kumaşlarla bu hat zenginlenmiştir. Avrupa'dan gelen gezginler ve sanat adamları Türklerde ki bu geleneği kendi ülkelerine taşımıştır. Avrupalı bu gezginler kendi ülkelerindeki avam kamarasında (zengin ve seçkin insanların bulunduğu topluluk) anlatırlar.

İlk başta saten ve ipek kumaşlarla yapılan gelinlik daha sonra da beyaz tülle yapılmaya başlanmıştır. Avrupa beyaz gelinliği benimsedi ve gelinliğin evlenecek kadının düğün gününde onun temizliğine, masumluğuna ve yeni bir hayata güzel girmesini vurgu yapacak bir unsur olarak algılandı... Türkiye’ye ilk gelinlik II. Abdulhamid zamanında Avrupa’da bir düğünde ilk kez bir gelinin üzerinde bembeyaz giysiyi gören prensesin de bu kıyafetin aynısını kendi düğününde giymek istemesi ile oldu.

Beyaz kumaştan gelinliği ilk kez 1898'de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan giydi. (Türk toplumunda düğün kıyafetinde geleneksel olarak kırmızı kullanılırdı. Medeniyetin beşiği Anadolu’da çok renkli ve nakışlarla işlemeli geleneklere bağlı gelinlikler hâlâ var.) Daha sonra bu evlenme türü İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların uygulamasıyla birlikte kentlerde yaşayan Türklere kadar ulaştı.. Böylelikle gelinlik yaşantımıza kadar girdi.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Buyuk_Osmanli_imparatorlugu_f122/Osmanli_ve_39_da_Gelinlikler_Kendine_Has_Ozelli_t30898.html'] Osmanlı'da Gelinlikler | Kendine Has Özellikleri Olan Osmanlı Gelinlikleri Nasıldı?' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Buyuk_Osmanli_imparatorlugu_f122/Osmanli_ve_39_da_Gelinlikler_Kendine_Has_Ozelli_t30898.html'] Osmanlı'da Gelinlikler | Kendine Has Özellikleri Olan Osmanlı Gelinlikleri Nasıldı?


http://www.kadimdostlar.com/Moda_ve_Yeni_Trendler_Guzellik_ve_Bakim_f48/Gelin_Makyaji_Gelin_Makyaji_Nasil_Yapilmali_Geli_t54519.html'] Gelin Makyajı | Gelin Makyajı Nasıl Yapılmalı - Gelin Makyajı İçin İpuçları - Ten - Gözler - Dudaklar - Tırnaklar - Yanaklar' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Moda_ve_Yeni_Trendler_Guzellik_ve_Bakim_f48/Gelin_Makyaji_Gelin_Makyaji_Nasil_Yapilmali_Geli_t54519.html'] Gelin Makyajı | Gelin Makyajı Nasıl Yapılmalı - Gelin Makyajı İçin İpuçları - Ten - Gözler - Dudaklar - Tırnaklar - Yanaklar


http://www.kadimdostlar.com/Erkeklerin_Dunyasi_f52/Damatlik_Damatligin_Tarihi_Osmanli_ve_39_da_Dam_t80046.html'] Damatlık | Damatlığın Tarihi - Osmanlı'da Damat Kavramı - Damat Demek Gelinle Uyumlu Olmak Demek' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Erkeklerin_Dunyasi_f52/Damatlik_Damatligin_Tarihi_Osmanli_ve_39_da_Dam_t80046.html'] Damatlık | Damatlığın Tarihi - Osmanlı'da Damat Kavramı - Damat Demek Gelinle Uyumlu Olmak Demek


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinlik Seçimi


Gelinlik Seçerken DikkatHer gelin güzeldir. Ama bazıları bir başka güzeldir. Ne kadar güzel gelin oldukları yıllarca anlatılır, durur. Siz de onlardan biri olmak istemez misiniz?


Bedeninize uygun bir gelinlik seçin Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel gözükmek kadar rahat da olmak isteyeceksiniz. Bu demek oluyor ki terziniz ile provalarınızda gelinliğinizin üzerinde herhangi bir buruşturma, çekme, sıkma yapmadan gelinliğinizi seçmeniz ve ya diktirmeniz gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün sadece güzel gözükmeniz aklınızda olmasın.


Siluetinizi seçin: Tüm gelinlikler 4 ana siluetten oluşur.


Kabarık: Tüm kategoriler arasında en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak saran uzun etekten oluşur.
Kraliyet: Belirgin özelliği;göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etekli modeli ile biter.
Prenses: Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir.(Model çeşitleri”V” ve ya”A” şeklindedir.)
Kılıf: İnce kılıf şeklindeki bu siluet,beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanır.


Bedeniniz İçin Doğru Ve Yanlış Olanı!


Narin Yapılı


Doğru olanı: Kılıf modeli ve ya”A” şeklindeki gelinlikler size uygun olur. Bu modeller sizin üzerinizde rahatsızlık vermeyecek bir şekilde duracaktır. Boyun çizgisi ile başlayan gelinlikler narin beden yapınızla uyum sağlayacaktır.

Yanlış olanı: Kabarık, hacimli gelinliklerden uzak durun. Bu modeller sizi kaplamış gibi gözükür.


Kemikli


Doğru olanı: Kabarık gelinlikler sizi bir balerin gibi gösterecektir. Tüm siluetinize uygun ve dengeli olmasını sağlayacaktır. Kılıf modelleri de size uygundur.

Yanlış olanı: Eğer köprücük kemiğinizin göze çarptığından şikayetçiyseniz, omuz üstü ince sakının. Göğüs böleniz düz ve dışarı doğru ise sert kumaşlardan sakının.


Kilolu


Doğru olanı: Şeritsiz kabarık gelinlikler bedeninizin kilolu alt kısımlarını saklayacaktır. Üst bedeniniz, boyun modelleri ile beraber alt bedeninizle uyum sağlayacaktır.

Yanlış olanı: ”V” modelinden sakının. Bu model sizin üzerinizde olumsuz yönde göze çarpar.


Geniş beden


Doğru olanı: Omuzlarınızı gösterecek modeller sizin için uygundur. Uzun kollu gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Dar korseli gelinlikler bedeninizin güçlü yapısını ortaya çıkaracaktır.

Yanlış olanı: Omuzlarınızı saklamanızı önermiyoruz. Bu ters etki yaratabilir. Eğer omuzlarınızı kapan bir model seçerseniz, olduğunuzdan geniş gözükürsünüz.


Büyük göğüslü


Doğru olanı: Üst bedeni çok fazla olmayacak şekilde dar ve yukarı doğru kesime sahip gelinlik modelini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Kısa kesimli gene üstü dar bir gelinlik modeli dikkatleri üstünüze çekecektir.

Yanlış olanı: Dikkatli olup çok açık bir gelinlik modelini seçmeyin. İnsanların yüzünüze bakmasını istiyorsanız gelinliğinizin çok dar olmamasına dikkat edin.


Uzun boylu


Doğru olanı: Uzun boylu iseniz her gelinlik modeli sizin için uygun olacaktır. ”A” şeklindeki kabarık modellere kadar...Omzu açık modeller sizin için uygundur.

Yanlış olanı: Uzun kollu modellerden uzak durun. Yukarı kesime sahip gelinlikler sizi olduğunuzdan uzun gösterebilir.


Toplu


Doğru olanı: Kraliyet ve kabarık modeller size uygundur.

Yanlış olanı: Kılıf modelleri ve kabarık modeller sizi çok toplu gösterir.Düşük Belli


Doğru olanı: Prenses silueti bedeninize tam oturur. Uzun etekli modelleri tercih edebilirsiniz.

Yanlış olanı: Kılıf modelleri size olmaz. Bedeninizi saran bu model sizin istemeyeceğiniz dikkatleri üstünüze çeker.


Bütün gelin adayları evlilik kararı verildiğinde düğün gecesi dünyanın en güzel gelini olmak ister. Sadece gelinlik için aylar öncesinden gelinliğini kafasında tasarlamaya başlar. Gelin adayı öncelikle nasıl bir gelinlik yaptırmayı düşünüyorsanız kafanızda yarattığınız gelinlik modelini gelinlikçinize en ince ayrıntısına kadar anlatmalısınız. Gelinliğin rahatlığı modeliniz kadar önemli ve bütün gece oturup kalkarken, dans ederken rahat olmalısınız. Gelinliğinizi seçerken mutlaka vücut yapınızı baştan aşağı gözden geçiriniz. Mankenler üzerinde gördüğünüz gelinlikler sizin taşıyabileceğiniz tarzda olmayabilir. Gelinliğin iyi durması için vücut yapınıza en uygun gelinlik modelini belirlemek çok önemlidir.

Göğüsleriniz küçükse ve omuz yapınız darsa, boyundan askılı gelinlik modelleri sizin için uygun değildir. Uzun boylu bir yapınız varsa ister kabarık, ister etekli bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Boyunuz fazla uzun değilse, alt bedenin belirli bir kesimle ortaya çıkarılmaması, eteğin kat kat çalışılmaması, gelinliğin iri motiflerle süslenmemesi gerekir.....

Kuyruklu model;

İnce belli ve uzun boylu iseniz, kalça ve göğüs ölçüleriniz de ince belinizle orantılıysa uzun kuyruklu etek gelinlik modelleri tavsiye ediyoruz. Günlük yaşamınızda çok cesur ve kararlı bir kişiliğe sahipseniz, gelinlik seçiminde de çok cesur davranabilirsiniz. Size tavsiyemiz seksi ve havalı uzun kuyruklu etek gelinlikler çok modern bir stil yansıtmaktadır. Uzun kuyruklu gelinlikler ile son derece çekici ve seksi bir gelin olmaya hazırlanabilirsiniz. Kuyruklu modeller için, düğün yapılacak mekanın seçimi de çok önemlidir. Bu modellerde ipek şantung, ipek ziberlin veya ipek tafta kullanılmasını tavsiye ediyoruz.


Straplez model;


Alt bedenle üst bedeni farklı ölçüler taşıyan kişiler için ideal bir modeldir. Vücut hatları zayıf ve kemikli kişilerde, straplez model gelinlikler kişiyi kilolu gösterebilir. Zayıf hatlı olanlarda avantaj, kilolu olanlarda çirkin durabilir. Ayrıca büyük göğüslü kişilerde straplez model gelinlikler de uygun değildir. Straplez model gelinlikler vücut hatları düzgün, sırtta ve göğüste pürüzsüz bir tene sahip olan kişilere çok güzel yakışmaktadır. Straplez üst bedeni, kadınsı hatları ortaya çıkaran şekilde Fransız dantel kumaşla kapatabilirsiniz. Alt beden için ham ipek, tafta veya ipek organze kullanılmasını tavsiye ediyoruz.


Dar model;


Zayıf ve uzun boylu gelinler için dar kesimli modeller çok uygundur. Vücut hatları, özellikle göğüs ve bel hatları belirgin olan kişiler dar modelleri çok iyi taşırlar. İnce askılı ve vücudu saran bu model, seksi ve havalı tarz oluşturmaktadır. Bu modelin kumaşı sade ve özenle seçilmelidir. Genellikle ipek saten veya ham ipek kullanılabilir. Kalça ve karın bölgesinde fazlalığı olanlara bu tip dar modelleri tavsiye etmiyoruz.


Prenses model;


Uzun boylu, bel, göğüs ve kalça ölçüleri birbirine yakın olan vücut yapısındaki kişilere çok uygundur. Omuzlardan başlayıp, göğüs ortasında sonlanan V kesimi, ince bel çizgisi ve dökümlü inen alt bedeniyle prenses modelin zarifliği, vücut yapısında belirgin hatlar taşımayan kişiler için ideal modeldir. Küçük göğüslüler dolgu sütyenle destek verilirse, V kesim ideal olur. Modacılar bu modelin zarafet ve sadeliği bir arada barındıran bin bir gece masallarını anımsatan ve hayalleri gerçeğe dönüştüren prenses gibi gelin olmak isteyen gelin adaylarına bu modeli tavsiye ediyorlar.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinlik Seçimi


Dikdörtgen Tipi Vücutlu Gelin Adayları


Bu vücut türünde bel kısmı çok fazla belli olmayıp, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların tercihi, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli olmalıdır.


Armudi Tipi Vücutlu Gelin Adayları


Bu tipteki bayanların kalçaları omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı azaltmak için hafif vatkalı gelinlik modelleri uygundur. Model durumunun yanısıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlaksa düz kesimli modellerden uzak durulmalıdır. Sebebi; bu modellerin kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkarmasıdır. Kalın belli vücut yapıları için tavsiyemiz "V" tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Bunun dışında, kemerli ve geniş gelinlik modellerinin de pek uygun olduğunu söyleyemeyiz.


Üçgen Tipi Vücutlu Gelin Adayları


Üçgen tip vücutlu kadınların omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Genelde spor yapan bayanlarda rastlanılan bu tip vücutlar için, omuzların genişliğini kapatmak için, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygun olmaktadır.


Kum Saati Tipi Vücutlu Gelin Adayları


İdeal vücut tipi olarak gösterilen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de beli ortaya çıkaran modeller önerilebilir.


Gelinlik Tercihinde Diğer Önemli Noktalar


• Karnı düz olan gelin adayları düz kesimli bir gelinlik seçebilir.
• Göbeğinden şikayeti olan gelin adayları için A-tipinde gelinlik çeşidi uygun olmaktadır.
• Sırtının güzelliğine güvenen gelin adayları, sırtı bele kadar açık olan bir gelinlik seçebilir.
• Kısa boylu gelin adayları, önü "V" kesimli bir gelinlik modeli ile boylarını olduğundan daha uzun gösterebilir.
• Uzun boylu gelin adayları için etek boyunun çok kısa olmaması şartıyla tüm gelinlik modelleri uygun olabilir.
• Kısa boyunlu gelin adaylarının, gelinliklerini giydikten sonra saçlarını toplaması uygun olacaktır. Bu saç modeli gelinin boynunu olduğundan daha uzun göstererek gelini gelinlik içinde daha güzel gösterir.
• Uzun boyunlu gelin adaylarının ise saçlarını açık bırakmaları gelinlik içinde daha güzel görünmelerini sağlar.
• Kolları kalın veya çok ince olan gelin adayları, uzun veya kısa kollu bir gelinlik tercih edebilir.
• Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel gözükmek kadar rahat da olmak isteyeceğinizi unutmayınız.
• Gelinlikçiniz ile provalarınızda, gelinliğinizin herhangi bir buruşukluk, çekme, sıkma yapmamasına özen göstererek gelinliğinizi seçmeniz veya diktirmeniz gerekiyor.
• Alışverişe çıkmadan önce iyice düşünün ve planlama yapın.
• Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinlik Kumaşları Nelerdir?


Bir gelinliğin kalitesini gösteren kumaştır. İyi bir kumaş seçimi, sade bir modele asil bir görünüm sunarken, kötü bir kumaş seçimi işçiliği ve emek sarf edilmesi gereken en zor modeli dahi basitleştiren ve sönükleştiren bir etkiye sahiptir. Siz siz olun hayatınızda bir kez yaşayacağınız bu özel gün için bu önemli ayrıntıyı es geçmeyin bizden söylemesi.

Güpür: (Kordone dantel) Özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Sonbahar ve kış gelinliklerinde tercih edilmektedir.

Fransız Danteli: Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. Genellikle çiçek motifleri kullanılmış, şık ve asil görünümlü bir kumaştır. Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir. Kumaş fiyatının yüksek olması nedeniyle kullanımı genellikle duvakla sınırlı kalır.

Şifon: Şeffaf ve ince yapısıyla yaz gelinliklerinde kullanılır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinlik için uygundur.

Tafta: Gelinliklerde ve nişanlıklarda yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Hem pastel, hem parlak renklere sahip bir kumaştır. Gelinliğin üst ve etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulanır.

Saten: En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır.

Ziberlin: İpek bir kumaş olup üzerinde dokuları vardır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır. Kuplu gelinliklerde kullanılır.

Organza: Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Gelinliği bütün bedende kullanmak için ideal bir kumaş türüdür. Klasik ve farklılık arayan gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Tül Üzerinde Brode: (Nakışlı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motiflerden oluşur. İnce ağ dokulu bir kumaştır. Gelinliğin en çok yaka, göğüs ve kol bölümlerinde kullanılır. Her mevsim gelinlikleri bu kumaş tüm mevsimlerde de kullanılabilir.

Şantuk: İpeksi yapısından dolayı her modele uygundur. İpek dokulu, parlak ve seyrek yapıda bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir.

Puanlı Tül: Genelde duvak ve katlı gelinlik eteklerinde kullanılır. İnce ve Şeffaf bir kumaştır. Duvak kısmında kullanılır.

Dupont Saten: Kumaşın İpeksi dokusu tene serinlik veren elektriği önleyici ve özellikle lekelerin yıkandığında çıkabilme özelliği olan güzel bir kumaştır.

Jakar: Gelinliğin yüz bölümü ve astar kısmında kullanılır. Alacalı ve karışık dokulu bir kumaştır yaz kış kullanılır.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinlik Ölçüsü Alma


Gelinlik için ÖnerilerDüğününüzden en az 3 ay önce gelinliğinize karar vermiş olmalısınız. Hatta düğününüz yaz aylarına denk geliyorsa, modaevlerinin ve gelinlik firmalarının bu aylarda yoğun olduklarını dikkate almak ve siparişinizi dört ay önceden vermek yerinde olur. Zevkine güvendiğiniz kişi veya kişilerle, en az 5-6 firmaya gidin ve görüşün. Yalnız ikiden fazla kişiyle bir gelinlik firması veya modaevine gitmeniz pek yerinde olmaz. Öncelikle ne kadar fazla kişi olursa ortaya o kadar da fazla fikir çıkacaktır. Bu da sizin aklınızın çok fazla karışması anlamına gelir. Fazla kişiyle bir firmaya gidildiğinde, size yardımcı olan firma yetkilileri de zaman zaman zor anlar yaşamaktadırlar. Hatta, müşteri kaybetmek pahasına olsa bile, size verecekleri kısa yanıtlarla adeta sizle çalışmak istemediklerini belirtebilmektedirler (özellikle işlerin yoğun olduğu yaz aylarında).

İster sipariş olsun, ister hazır olsun firmayla ilginizi düğün gününe kadar kesmemek akılcı olmaktadır. Düğün koşuşturmasından vücudunuzda birkaç kiloya varan değişiklikler söz konusu olabilir. Bu durumda gelinliğinizde bazı küçük düzeltmeler gerekebilir. Ayrıca, düğün gününüzde gelinliğinizi giydirmek için firmadan bir görevlinin size yardım için gelip gelemeyeceğini de öğrenin. Sizi bir arkadaşınız, anneniz veya akrabanız giydirecekse, bu kişinin gelinliğin ayrıntılarını öğrenmesini sağlayın. Böylece düğün günü gelinlik konusunda bir aksilik yaşanmasının önüne geçmiş olursunuz.

Gelinlik dikimi, profesyonel ve titiz bir çalışma gerektirir. En iyi gelinlik; ayrıntıların zenginliğe ve şıklığa hizmet ettiği, parçanın bütüne uygun olduğu gelinliktir. En iyi gelinlik; gelinin bedenine uyumlu olarak tasarlanmış olan gelinliktir. Modelinizi seçtiniz; aynı modeli 400 TL ye de bulursunuz 20,000 TL ye de! Farkı yaratan; kumaş, dikiş ve süslemelerde kullanılan malzemelerin kalitesidir. Dikiş kalitesi o kadar önemlidir ki; en pahalı ve kaliteli kumaşı değersiz bir hale getirebilir. Kişiye özel tasarımlarda hata payı hemen hemen hiç yoktur.

Gelinlik modeli seçimine genel olarak bakıldığında;

Toplu gelinlerin narin giyinmesi modelini, rengini ve aksesuarı ona göre seçmesi iyi olur. Toplu gelinlerin bembeyaz bir gelinlik giymesi yanlış olur. Bunun yerine kırık beyaz, krem rengi, vücudu ortadan ikiye bölen modellerde yakalar, dikkat çeken bir eşarp modeli olduğunda, dikkatler kilodan uzaklaşmaktadır.

:z31: Göbek sorunu olan gelinler, çan etek biçiminde bir gelinlik tercih ederlerse uygun olur.

:z31: Çok zayıf görünmek de hoş olmaz. Bu sebeple ince ve uzun hanımlar, kabarık etekli modelleri tercih edebilirler.

:z31: Kısa boylu hanımların V yakalı veya V kesimli gelinlik giymesi, boyun daha uzun algılanmasını sağlar.

:z31: Uzun boylu gelinler, ayakkabılarını gösterecek modeller seçebilirler.


Gelinlik için mekân da çok önem taşır. Bahçe düğünlerinde daha çok çiçek kullanılabilir. Çiçekler ortamdan dolayı gelinlikle bütünlük arz eder. Büyük salonlarda, özel ışıklandırılmış ortamlarda, havuz başı gibi yerlerde yapılacak düğünlerde dantelli, taşlı, ışıltılı bir gelinlik ortama daha çok uyar.


Gelinlik Seçimi


Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel gözükmek kadar rahat da olmak isteyeceksiniz. Terziniz ile provalarınızda, gelinliğinizin herhangi bir buruşukluk, çekme, sıkma yapmamasına özen göstererek gelinliğinizi seçmeniz veya diktirmeniz gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün, sadece güzel gözükmeniz aklınızda olmasın. Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.

Siluetinizi Seçin. Tüm gelinlikler, 4 ana siluetten oluşur.

Kabarık: Tüm kategoriler arasından en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar, uzun etekten oluşur.
Kraliyet: Belirgin özelliği; göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etek modeli ile biter.
Prenses: Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. ( Model Çeşitleri "V" veya "A" şeklindedir.)
Kılıf: İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi hâlinde uzanır.


Dikdörtgen Tipli Vücutlar, Armut Tipli Vücutlar, Üçgen Tipli Vücutlar, Kum Saati Tipli

Vücutlar ve Diğer Tavsiyeler...Dikdörtgen Tipli Vücutlar


Bu vücut türünde, bel kısmı çok fazla belli değildir, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli seçmeleri uygun olacaktır.

Armut Tipli Vücutlar

Bu tipteki bir kadının kalçaları, omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı aza indirmek için hafif vatkalı gelinlik modelleri uygun olabilir. Bunun yanı sıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlaksa; düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır; çünkü bu tür modeller, kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkaracaktır. Kalın belli bir vücut için tavsiyemiz; V tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Ayrıca kemerli ve geniş gelinlik modelleri de pek uygun değildir.

Üçgen Tipli Vücutlar

Üçgen tipli vücuda sahip kadınların omuzları, kalçalarına göre daha geniştir. Genelde sporcu bayanlarda rastlanılan bu tip vücut için, omuzların genişliğini kapatmak amacıyla, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygundur.

Kum Saati Tipli Vücutlar

Genelde ideal vücut tipi olarak görülen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de bellerini ortaya çıkaran modeller önerilebilir.


Diğer Tavsiyeler


• Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz; düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.
• Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A-tipinde gelinlikler uygundur.
• Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız; sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz.
• Kısa boyluysanız; önü V-kesimli bir gelinlik, boyunuzu uzun gösterir.
• Uzun boyluysanız; etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.
• Kısa boyunluysanız; önerimiz, saçlarınızı toplamanız olacaktır.
• Uzun boyunluysanız; tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.
• Kollarınız kalın veya çok ince ise uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.
• Klasik bir fiziği olduğunu düşünen gelinimiz dantel ağırlıklı gelinlik seçebilir.


Modern en son trend gelinliği kendine yakın gören gelin adayları, aksesuar olarak gelinliklerinde ötriş, tüy, kelebek, değişik tasarımda tokalar ve asimetrik süslemeleri kendi tarzlarına uygun kullanabilirler.

Törenin yapılacağı mekanda gelinlik tarzının belirlenmesin de çok önemli.

Havuz başı, kır düğünü, bahçe düğünü gelinleri hafif soft gelinlikler, çiçekler uçuş uçuş etekler volanlar tercih edebilir.

Balo otel düğünlerinde ışıklar ve gece loşluğunu göz önüne alarak daha ışıltılı daha belirgin çizgileri olan işlemeli dantelli gelinlikler düşünülebilir.

Sade çizgileri olan gelinlikler de bu senenin masum çizgileri arasında. Burada dikkat edilecek en önemli husus gelin başı ve aksesuarlarının çok şık ve tamamlayıcı olması.

Çok düz tek parça hafif işlemeli bir gelinlik tercih ettiyseniz şık uzun bir duvak ve işlemesi ayni konseptte baş aksesuarı mutlaka beraber kullanılmalı anı zamanda canlı doğal cıvıl cıvıl gelin el buketi ile masumiyet tamamlanmalı.

Gelin adaylarına en önemli tavsiyemiz; Hangi gelinlik modelini seçerseniz seçin mutlaka ve mutlaka gelinliğinizi sevmelisiniz bu benim gelinliğim, bu benim tarzım demelisiniz.


Gelinlik Ölçüsü Alma


1. Göğüs
2. Bel
3. Basen
4. Etek boyu
5. Göğüs yüksekliği
6. Göğüs arası
7. Ön uzunluk
8. Arka uzunluk
9. Omuz
10. Kol boyu
11. Pazu
12. Boyun
13. Bilek


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
GelinlikTarihte Beyaz Gelinlik


Gelinlik için beyaz renk ilk olarak ne zaman kullanılmış, ne zaman beyaz, gelinlik ile özdeşleşmiş?


Eski Mısırda gelinler üzerlerine kat kat pileli beyaz keten kumaş alırlarmış. Yunanistan da beyaz kutlamayı temsil ettiği için gelinler mutluluklarını belirtmek amacıyla düğünlerinde beyaz kumaştan yapılmış kıyafetler giyerlermiş. Roma'da evlilik ve doğum tanrısına ithafen gelinler beyaz kaftana bürünürlermiş.


Resmi ekleyenDüğünde beyaz giydiği kayıtlara geçmiş ilk gelin, 1499 yılında XII Lois ile evlenen İngiltereli Anne.16. ve 17. yüzyıllarda gelinler daha çok en iyi kıyafetlerini kullanmışlar evlilik törenlerinde.

Yeşil haricinde hemen her renk olan bu kıyafetleri günlük yaşamlarında da kullanmaya devam ediyorlarmış. Sadece soyluların düğünleri için özel kıyafet yaptırma lüksü varmış.

19. yüzyıla kadar soylu ailelerden gelen gelinler gümüş ve kırmızı renklerin hakim olduğu lüks kumaşlar- dan yapılmış gelinlikler giyerken diğerleri yine göz alıcı ama sade ve çeşitli renklerde ve dokularda kumaş kullanmışlar kıyafetlerinde.

Günümüz gelinlik modelleri ise temelini 1854 yılında Kraliçe Victoria'nın Prens Albert ile evlenirken giydiği, tamamen beyaz satenden oluşmuş, 5.5 metre kuyruğu olan gelinliğinden alıyorlar.

Türkiye’ye ilk gelinlik II. Abdulhamid zamanında Avrupa’da bir düğünde ilk kez bir gelinin üzerinde bembeyaz giysiyi gören prensesin de bu kıyafetin aynısını kendi düğününde giymek istemesi ile oldu. Beyaz kumaştan gelinliği ilk kez 1898'de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan giydi. (Türk toplumunda düğün kıyafetinde geleneksel olarak kırmızı kullanılırdı. Medeniyetin beşiği Anadolu’da çok renkli ve nakışlarla işlemeli geleneklere bağlı gelinlikler hâlâ var.) Daha sonra bu evlenme türü İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların uygulamasıyla birlikte kentlerde yaşayan Türklere kadar ulaştı.. Böylelikle gelinlik yaşantımıza kadar girdi.


Osmanlı'da Gelinlik Geleneği


Türk giyim ve kuşamın uzun geçmişi, yayıldığı geniş coğrafi alan, kültür etkileşimi ve inanç sistemlerinin etkisi ile oluştu. Osmanlı İmparatorluğu'nda 19. yüzyıl başlarından itibaren üçetek ve dörtetek denilen elbiseler giyinilmeye başlanmıştır. Bu entarilerin yanında torba şalvar ile sim işli cepkenler ve bellere bağlanan, iki ucu işlemeli kuşaklar zarif ve rahat bir kıyafet oluşturmuştur. İçlerine kol ağızları ve yaka kenarları oyalı bürümcük veya ipekli kumaşlardan gömlekler giyinilmekteydi. Kadife veya atlas üzerine dival işi tekniğinde sırma ve sim işlemeli bindallı elbiseler kına gecesi gibi özel günlerin vazgeçilmez giysileridir. Avrupa ile gittikçe artan ilişkilere bağlı olarak 18. yüzyılda İstanbullu kadınların Avrupa'dan ithal edilen kumaşları yer yer geleneksel giysilerin yapımında kullandıkları ve 19. yüzyılda üçetek ve şalvar gibi geleneksel kesimi bırakarak, özellikle Paris modasının etkili olduğu kıyafetler giyindikleri görülmektedir. Vücuda oturan korsajlı kesimler, kabarık uzun kollu bluzlar, uzun fırfırlı etekler geleneksel entarilerin yerini almıştır. Eldiven, ipekli çorap, yelpaze, şemsiye gibi aksesuarlar bu giysileri tamamlamaktadır. Bu değişim içerisinde tüm dönemlerde kadının en önemli tören giysisi hiç kuşkusuz gelinlik oldu.

Gelinlik için seçilen model, renk, kumaş değişse de amaç hep aynı kaldı. Osmanlı geleneği gereği, simli, pullu, işli giyinmeleri ayıp sayıldığından genç kızlar genellikle sade elbiseler giyerdi. Kadınların süslü giyinebilmelerinin yolu evlilikle başladığından, ilk gösterişli elbise olan gelinlik her zaman önemli bir giysi oldu ve gelinin diğer kadınlardan farklılığını belirtmesi açısından da önemsendi. Gelini diğer kadınlardan farklı kılan, gelinliğin yanı sıra gelinliği tamamlayıcı gelin başı, duvağı ve aksesuarlarıydı.

Dönem modasını yansıtan çok pahalı kumaşlardan yapılan gelinlikler gösterişli ve süslüydü. Saray hanedanlık rengi olarak kırmızı rengi benimserken halk kırmızının yanı sıra mor mavi pembe gibi canlı renkleri tercih ediyordu. Gelinin yüzünü örten duvak kırmızı idi. 1870’lerden sonra Batı etkisiyle daha açık renkte gelinlikler giyilmeye başlandı. Beyaz kumaştan gelinliği ilk kez 1898'de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamit'in kızı Naime Sultan giydi. Sarayda başlayan ve zamanla yaygınlaşan beyaz gelinlik 20. yüzyılda vazgeçilmez oldu.

Osmanlı devrine ait kadın giyimi ve gelinliği yaşanılan hayat tarzına paralel saray şehir ve kırsal kesim gibi grupların kendilerine özgü kuralları gelenek ve göreneklerine göre kullanılan değişik boya dokuma işleme ve modellerle zenginleşti. Osmanlılarda düğünün kaç gün süreceği evlenenlerin sosyal statülerine göre değişim göstermekteydi. Düğünün her gününde farklı bir kıyafet giyilirdi. Kına gecesinde ve gerdek günü için farklı kıyafetler gerdek ertesinde ise 'paçalık' tabir edilen bir kıyafet giyilirdi.

Kadınların başlıca giyim eşyaları; şalvar hırka gömlek entari ve kaftanlardı. Şalvarla giyilen entariler Türk kadın giyiminin en eski örneklerini teşkil eder. Peşli entari belden aşağı doğru etek kısımları genişletilerek biçimlenir. 18. yüzyıl başlarından itibaren bu entarilerin yaka açıklığı kol kesimi etek boyu elbisenin bedene oturması gibi model değişiklikleri 19. yüzyıl ortalarına kadar etkili oldu.

19. yüzyılın başlarında üç etek ve dört etek denilen modeller gözde oldu. Üç etekler; yanları yırtmaçlı önü açık belden birkaç adet düğmeli boyu yere kadar olan entarilerdir. Üç etek 1875'lere kadar etkiliydi ve kırsal kesimlerde 20. yüzyıla kadar kullanıldı. 1867'de Sultan Abdülaziz'in Avrupa seyahati dönüşünden sonra üç etek ve şalvarlara gençlerin rağbeti azaldı iki etek entari modası görülmeye ve Batı modasının etkisi hissedilmeye başlandı.

Konu Hale tarafından 20 Ağustos 2015 Perşembe - 07:38 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinlik Hakkında


İngilizler ve Fransızlarda toplum ahlakıyla ilgili yazan yazılardan ötürü de çarçabuk kabul gören bu seçim, beyazın saflığı, temizliği ve masumiyeti simgelemesinden güç alıyordu. Ardından gelin adayları arasında beyaz renk giyilmesi hızla yayıldı. Doğuda ise yakın bir zamana kadar gelinlikler kırmızı olup bu rengin şans getirdiğine inanılırdı.


Resmi ekleyenOsmanlı geleneğin de ise saray gelinlikleri kırmızı iken halkın tercih ettiği başka renklerde vardı; mor, mavi ve pembe gibi. Gelin olacak kişinin ve nereye gelin gittiğinin bir emaresi olarak gelinliğinin kumaşı, işlemeleri, gelin başı ve duvağı önemliydi. Düğünün kaç gün süreceği ise sosyal bir ayrıcalıktı. Dönemin pahalı kumaşları ve süslü işlemeli Osmanlı motiflerinin yer aldığı gelinlikler, genç kızların sade giysi giymelerinin gelenek olduğu o dönemlerde daha renkli ve süslü giyinebilmeleri için bir başlangıç sayılırdı.

19. yüzyılda hızlanan batılılaşma süreciyle açık renkteki gelinlikler giyilmeye başlandı. Beyaz gelinliği Türklerde ilk kez 1898 yılında Kemalettin Paşayla evlenen II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan giymiştir. Günümüzde ise beyaz gelinlik nikâhlarda ve düğün törenlerinde bayanların giydiği vazgeçilmezi haline gelmiştir.


Günümüzde Gelin ve Gelinlikler


Günümüzde artık gelinlerin tercihi nerdeyse tamamen beyazdan yana. Bu yüzden gelinlik denince akla gelen ilk renk beyaz olsa da kırık beyaz, fildişi, beyaz üstüne kırmızı ve altın simle çiçek, taş veya işleme motif tarzında olan gelinlikler de revaçta. Gelinlik, nişanda veya kınada giyilen bir abiye gibi olmadığı için, tekrar başka bir yerde daha kullanılması amaçlanmıyor. O özel günde sadece bir kez giyilebilecek ve o anı taçlandıracak olması bu kıyafetin seçilirken, kumaşından duvağına, modelinden dikimine ve üzerindeki süslemelerine kadar ayrıcalıklı olmasını sağlıyor. Öyle ki bu özel giysi daha eş seçimi yapılmadan bile tasarlanıp, hayalleri süsleyebiliyor.

Yeryüzünde bulunan farklı toplumların çok farklı adetleri vardır.


Resmi ekleyenBunlar o bölgenin toplumsal yapısına, eğitim durumuna ve geleneklerine ne kadar bağlı olup olmadıklarına göre değişim gösterir. Evlilik adetleri, gelin alma, gelinlik giyilmesi gibi ritüeller de tamamen bu durumla alakalıdır. Bu kadar fark arasında ortak nokta yaşamlarındaki en önemli günü karşılamak ve o güne özel hazırlanmaktır. Mesela; Finlandiya da gelinler el yapımı bir taç takarken, Çin'de gelinler hala düğünde kırmızı ayakkabı giyer ve kırmızı duvak örterler. Hindistan’da gelinler “sari” denilen özel bir kıyafet giyerken, Bulgaristan’ın bir bölgesinde (Pomak) gelin yöresel kıyafet giyer ancak makyajı çok özel olur.

Türkiye’de de söz konusu evlilik merasimleri yani düğünler olunca çok çeşitli, birbirinden güzel ve anlamlı adetler ve gelenekler olduğunu biliyoruz. Bu geleneklerde eşlerden ziyade iki ayrı ailenin kaynaşması ve güzel dileklerle bir başlangıç yapılması amaçlanmaktadır. Son yıllarda, senede 600-700 bin evliliğin yapıldığı yurdumuzda bu özel merasimlerde şüphesiz en önemli kişi gelindir. Bu yüzden de onun üzerinde taşıdığı gelinliğin ayrı bir önemi vardır. Gelinlik, ayrılmaz birer parçaları olan gelin duvağı, çiçeği ve daha fazla aksesuarları ile zenginleşip muhteşem bir görüntü arz eder.

Konu Hale tarafından 20 Ağustos 2015 Perşembe - 07:38 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinliğin Tarihi Ve Gelinlik


Gelinlerin eski zamanlardan beri hep beyaz giydikleri düşünülür. Sanki beyaz renk, gelinliklerle özdeşleşmiştir. İşin aslına bakarsak pek de öyle değil. Antik Yunan’da gelinler, sevinçlerini göstermek için açık renkleri giymeyi tercih ederlerdi. Beyaz renk Avrupa’da Kraliçe Viktorya tarafından giyilene kadar pek de moda değildi. Kilise beyaz rengi, bekaretin simgesi olarak ilan edene kadar, bu rengin masumiyet çağrışımları yoktu.

Resmi ekleyenİlk evlilik yüzükleri kenevirden ya da örme otlardan yapılıyordu. Bu yüzükler yerini 15. yüzyılda dayanıklı metallere bıraktı. Özellikle elmasın tarih sahnesine çıkmasıyla evlilik yüzükleri çiftler arasında ebedi bağı simgeleyen, hayat boyu parmaklarında taşıyacakları bağlılık yeminine dönüştü.

Eski bir inanca göre, düğün gününde gelinin ve damadın dokunduğu herkese iyi şans getireceği düşünülürdü. Modern çiftler hala sıklıkla bu geleneği sürdürmektedirler. Düğün yemeği sırasında yeni evli çiftin davetliler çevresinde gezinmeleri bu inançtan günümüze gelmiş bir alışkanlıktır.

Antik Roma’da gelin ve damat öpüşmedikçe resmi olarak evlenmiş sayılmazlardı. Öpüşme iki kişi arasındaki özel ilişkiyi herkese ilan etmenin resmi bir yoluydu.

Balayı (honeymoon) kelimesinin aslında ne anlama gediğini biliyor muydunuz? Eski İrlanda’da bir çift evlendiğinde, aileleri çiftin balla mayalandırılmış bir likör olan özel bir içeceği içtiklerinden emin olmak isterlerdi. Bu içecek ayın kendi etrafında yaptığı bir tur sonunda bitmeliydi. Bu ritüelin, çifte bir erkek çocuk getireceğine inanılırdı.

Orta çağda gelinlerin duvağının uzunluğu onların bulunduğu cemaatteki statülerinin göstergesiydi. Gelinin duvağı ne kadar uzun olursa, gelinin ailesi kral ve kraliçeye o kadar yakın demekti.

18. ve 19. Yüzyıllarda davetlilere düğün armağanı olarak eldiven verme geleneği vardı.


İşte çeşitli kültürlerden alışılmadık gelenekler


Yunan gelini, ilişkinin daha tatlı hale gelmesi için eldiveninin içine bir küp şeker sıkıştırır.

Hindu inancına göre, düğün günü yağmur iyi şans getirir. Bazı batı kültürlerinde yağmur “kötü şans” anlamına gelir.

Hollanda’da yenli evlilerin bahçesine bir ağaç dikmek bereketi simgeler.

Fin gelinleri ellerinde bir yastık kılıfıyla hediye toplamak için kapı kapı dolaşırlar. Evliliğin uzun sürmesi için yaşlı bir adam da geline eşlik eder.

Koreli gelinler kırmızı ya da sarı kıyafetlerle evlenirler. Dan gelin ve damat şeytanın kafasını karıştırmak için birbirlerinin kıyafetlerini giyerler.

Mısırlı aileler, evlenecek çift rahatlasın diye düğün haftası boyunca çifte yemek yaparlar.

Hindu, Mısır, Kelt dahil birçok kültürde, gelinle ve damadın el ele tutuşması yeni kurulmuş evlilik bağının ve ilişkinin sembolüdür. Düğün süslemelerinde bol bol fiyonk kullanılması da bu geleneği simgeler.

Afrikalı ve Amerikalılar arasında yapılan evliliklerde “süpürge atlayışı” geleneği halen süregelmektedir. Amerika’da kölelerin evlenmesine izin yoktu, bundan dolayı köleler davullar eşliğinde bir süpürgenin üzerinden atlayarak sevgilerini ispat etmek zorundaydılar. Bu gelenek, şimdi çiftin yuva kurma arzusunu simgeliyor.

Japon gelin ve damatlar, Japonlara özgü pirinç rakısından birer yudum almadan karı koca sayılmazlar. İrlanda geleneğinde, damadın evlilik kararından emin olup olmadığını test etmek için, gelin ve damat kiliseye kilitlenir. Yeni evli çifti tebrik edenin, bir kadın değil de; yetişkin bir erkek olması ayrıca önemlidir.


Something old, something new, something blue


Gelinlerinin yılladır uyduğu eski bir İngiliz deyişi vardır. “Eski, yeni, ödünç alınmış ve mavi bir şeyleriniz olsun”. Akrabalar genellikle geline bir aile büyüğünün yüzüğü ya da anneannenin gelinliği gibi eski bir şeyi verirler. Bu eşyalar nesilden nesile verilerek süreklilik sağlanır.

“Yeni” olan eşya gelinlik, duvak, gelin buketi, inciler ya da ayakkabının içine koyulmuş madeni para olabilir ve gelecekte kurulacak yuvayı simgeler. Bu durumda seçenekler sonsuzdur.

Ödünç alınmış mutluluk her hangi bir ödünç alınmış eşya ile simgelenir. Ödünç alınan eşyanın asıl sahibine mutluluk getirmiş olması gerekir. Bu eşyalar kaynananın broşu, dedenin mendili gibi iyi hatırası olan eşyalar olabilir.

Mavi sadakati, aşkı ve iyi şansı simgeler. Genelde gelinin çorabına mavi bir kurdele bağlanır ya da gelin buketinde hezaren çiçeği, zambak gibi mavi çiçekler kullanılır. Gelin, safir gibi mavi taşlı küpeler, kolyeler takabilir.

Yüz yılardır uygulanan bu ilginç adetlerden siz de düğününüzde yararlanabilirsiniz ya da kendi kültürünüzden bir takım adetleri, değişik kültürlerin adetleriyle harmanlayabilirisiniz. Bambaşka bir kültürdeki bambaşka bir düğün geleneğini de kendinize yakın hissedip, kendi düğününüze uyarlayabilirsiniz.


Martin Smith


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Gelinlik


Gelinliğin Tarihi Ve Gelinlik


Gelin olmak hemen her genç kızın rüyasıdır. Ancak "gelin"nin nereden geldiği ve gerçekte ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı? İşte A'dan Z'ye gelin ve tarihçesi...Bir kız nişanlandığı andan itibaren oğlan evi tarafının gelinidir. Düğün günü evlilik törenine hazırlanmış, süslenmiş kıza da gelin denir. Evlenip yeni evine giden bir kız, koca evinde bir süre evin gelini muamelesi görür. Evlenme çağına gelen kızlar, içinde bulundukları yörenin gelenek ve inançlarına göre gelin olurlar.


Gelinin tarihçesi


İlkel çağlarda, özellikle totem inançlarına bağlı klan düzeninde gelin olan kız totemini değiştirir, kocasının totemine bağlanırdı. Bu yüzden gelin törenleri totem inançlarına bağlanarak yapılan dinî tören niteliğindeydi. Eski türk topluluklarında da bir obadan başka obaya giden gelin için düzenlenen törenler böyle bir nitelik taşırdı. İslamiyetten sonra gelin törenlerine bu dinin kuralları hâkim oldu, fakat eski çağlardan süregelen bir çok husus da tutuldu.


Anadolu'da gelin törenleri


Anadolu'da gelin törenleri bölge bölge değişiklikler gösterir. Fakat bu tören ve inançların ortak yanları da vardır. Gelin muamalesi nişan töreniyle başlar. Nişanlı kız, saç tarama ve baş örtme şekli ve baş örtülerinin rengi ile gelinliğe hazırlandığını açıklar. Nişanlılık süresinde gelin çeyizi hazırlanır. Düğün töreninde gelin, gelinlik adı verilen tören elbiselerini giyer. Düğün törenleri bir kaç gün sürdüğü için gelinin bir kaç elbisesi vardır. Bunların en önemlisi gelinin baba evinden koca evine giderken asıl düğün töreninin olduğu gün giydiği, tel ve duvak taktığı gelinliktir.

Yeni bir eve gelin giden kız, bazı kurallara uymaya mecburdur. Baba evinden çıkarken geline babası tarafından bir kemer kuşatılır ve "baba ocağından diri çıktın, koca ocağından ölü çıkacaksın inşallah" diye dua eder. Koca evine giden gelin kapıda, iyi bir hediye alıncaya kadar dayatır, içeri girmek istemez. Gelin, indirmelik verildikten sonra binekten iner (at, araba, otomobil). Gelin, törenle gelin odasına alınır. Şehirlerde bu törene koltuk adı verilir. Saz takımı genellikle İzmir Marşı'nı veya başka kıvrak bir hava çalar. Gelin odasına alınan gelinin yüzündeki duvağı, damat yüzgörümlüğü hediyesini verdikten sonra açar. Sonra misafirler gelin görmeye davet edilir. Gelin, her misafir için ayağa kalkmaya mecburdur. Genellikle gelinler yeni evlerinde yüksek sesle konuşmazlar, lakırdıya katılmazlar. Bu hakkı elde etmek için ya çocuk doğurmaları veya kayınbabası tarafından konuşma izni anlamını taşıyan bir hediye almaları gerekir. Gelin, düğün törenlerinde görevli bütün yakınlarına ve koca evinin önemli kişilerine hediyeler götürür. Bunların çoğu kendi el emeği olur. Gelin, yeni evinde genel geleneklere uyarak bir süre özel muamele görür.


#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı