İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kirli Hava ile Savaş Haftası | Aralık Ayının 3. Pazartesi İle Başlayan hafta Hava Kirliliği İle Savaş Haftası

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Hava Kirliliği İle Savaş Haftası


Her yıl Aralık ayının 3. Pazartesi ile başlayan hafta Hava Kirliliği İle Savaş Haftası olarak değerlendirilmektedir. Bu vesileyle amacımız, halkımızı hem hava kirliliği hem de sigara dumanının sebep olduğu kirlilik konusunda bilgilendirmektir.


Resmi ekleyenYaşamamız için vazgeçilmez olan hava, gözümüzle göremesek de çepeçevre bizi her an sarmaktadır. Hava bileşim olarak %78 azot, %21 oksijen’den oluşmakta geri kalan %1’i ise karbondioksit başta olmak üzere çeşitli gazlar oluşturmaktadır.

Hava kirliliği sanayileşme sonrası dönemin bir sorunudur. Evlerimizin ve fabrikaların bacalarından çıkan dumanlar ile araba egzozları, karbonmonoksit, kükürt ve ağır metaller ve beraberinde çok sayıda zararlı gaz içermektedir. Sanayileşmenin yoğun olduğu bölgelerde bu maddeler asit yağmurları şeklinde yeryüzüne dönerek, bina yüzlerine, toprağa ve canlılara zarar vermektedir. Bunun haricinde bina içlerindeki havanın da sigara dumanı gibi kanserojen bir kirletici ile kirlenmesi söz konusudur.

Kirli hava özellikle astım hastalarında nefes darlığına yol açmakta; maruz kalan kişilerde baş ağrısı, sinüzit ve uzun süreli maruziyette kansere dahi neden olabilmektedir. Sigara dumanı ise başlıbaşına bir toplum sağlığı sorunudur.

Hava kirliliği ile mücadelede topluma büyük görevler düşmektedir. Bacaların düzenli olarak temizlenmesi, egzoz emisyon ölçümlerinin zamanında yaptırılması, kaliteli yakıt ve yakacak kullanılması bu görevlerden bazılarıdır. Ancak toplumca sahip çıkılması gereken en önemli kazanım “dumansız hava sahası” dır.

Dumansız hava sahası, sigara dumanından arındırılmış ortamlar için kullanılan bir tabirdir. Dumansız hava sahasının korunmasında devlet kurumlarına denetim görevi düşmekle birlikte esas olan vatandaşın kendi öz denetimidir. 4207 sayılı yasayla konutlar haricindeki kapalı alanlarda sigara içilmesi halihazırda yasaktır. Kendilerinin ve sevdiklerinin daha sağlıklı bir ömür geçirmesini; sağlıklı ve zinde nesiller yetişmesini isteyen herkes bu yasağa sahip çıkmalıdır.

Bugün biliyoruz ki ülkemiz bu projeyle tüm dünyaya örnek olmuştur ve eminiz ki “Türkiye’nin Havası Artık %100 Dumansız Hava Sahası”.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Cevre_Bilimi_Ekoloji_Kuresel_Isinma_f125.html']Çevre Bilimi - Ekoloji - Küresel Isınma Forumumuz' target='_blank'>Çevre' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Cevre_Bilimi_Ekoloji_Kuresel_Isinma_f125.html']Çevre Bilimi - Ekoloji - Küresel Isınma Forumumuz

Konu Hale tarafından 30 Temmuz 2015 Perşembe - 06:26 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı