İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Çukurova Kitap Fuarı Açıldı | TÜYAP Adana Fuarcılık, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği Ve Büyükşehir Belediyesi'nin Desteğiyle Gerçekleştirilen Fuar

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Çukurova Kitap Fuarı Açıldı


Çukurova 6.Kitap ve Eğitim Fuarı, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını okurlara açtı.Resmi ekleyen
TÜYAP Adana Fuarcılık, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen fuara 205 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Düzenlenen açılış töreninde Vali Hüseyin Avni Coş, organizasyonun bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Adana merkezli kitap fuarının ışığının Şanlıurfa, Mersin, Adıyaman, Kahramanmaraş gibi çevre illere ulaşmasını dileyen Coş, bölgesel bir fuar için gayret edilmesini istedi. Kitap fuarının 10'uncu yılına varmadan 500 bin ziyaretçiyi aşması gerektiğinin altını çizen Coş, "500 bini aşkın öğrencimiz, öğretmen ve öğretim görevlimiz var. Bunların mutlaka burayı ziyaret etmesini sağlamak lazım. Bölgedeki insanların kitapla olan dostluğunu pekiştirecek, kendilerini yenilemelerini ve daha donanımlı olarak hayata bakmalarını sağlayacak adımlar atılmalı. Bunun için sivil toplum kuruluşu, medya ve kamudaki herkese görevler düşüyor. Fuar en iyi şekilde tanıtılmalı." dedi.

TÜYAP Kültür ve Sanat Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu ise kitap fuarının sadece ilgili şirketin çabalarıyla tek başına yürüyen bir etkinlik olmadığını ifade etti. Adana Valiliğinin ve Büyükşehir Belediyesi'nin önemli desteklerini aldıklarına işaret eden Kavukçuoğlu, geçen yıl 40 bin öğrencinin kitapla buluştuğunu hatırlattı. Aynı katkıların bundan sonra da devam etmesini talep eden Kavukçuoğlu, "Adana başından itibaren kitaba önem veren bir kent. Dolayısı ile bu fuar ille çok yakıştı. Her halde önümüzdeki yıllarda da bu aktivite ivme kazanarak, yoluna devam eder. 10'uncu yılında bir jübile olarak, hep birlikte kutlamayı umut ediyorum." diye konuştu. Fuarda bu yıl 60 civarında kültür sanat etkinliğinin tertiplendiğini dile getiren Kavukçuoğlu, çocuk kitapları kapak sergisi ve 205 yayınevinin katılımıyla sektör içi bir kaynaşmanın ayrı bir sinerji oluşturduğunu belirtti. Fuarın yıllık ziyaretçi sayısının 200 bini bulduğunu aktaran Kavukçuoğlu, Adana nüfusuna göre bu rakamın iyi olduğunu anlattı.


Şehrin Kitap Fuarlarına Sahiplenmesi Gerekir


Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal da kitap fuarlarının var olması için şehrin sahip çıkması gerektiğini bildirdi. Çukurova'nın derin kültür ve edebiyat sevgisiyle başkan itibaren fuara destek verdiğini hatırlatan Celal, organizasyonun Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ni kapsayacak hale getirilmesini önerdi. 10'nun için bu hedefin yakalanabileceğine anlatan Celal, şöyle devam etti: "2012'de 42 bin 337 çeşit kitap yayınlandı. 480 milyon 157 bin 824 adet kitap üretildi. Kişi başına 6.4 kitap düştüğünü görüyoruz. Bazı dostlarımız bu rakamı inandırıcı bulmuyor. Ama geçen yıl buraya 40 bin, bu sene hedeflenen 50 bin öğrenci bizim potansiyel kitap okurlarımızdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı okur araştırmasında da 7-14 yaş kuşağı çok büyük bir okur grubunu oluşturuyor. Bu dünyada nadir görülen bir şeydir. Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalarda kitap başlıklarına göre ülkemiz 14. Sırada. Uluslararası Yayıncılar Birliği'nin verilerine göre sektör büyüklüğünde de 1 milyar 150 milyon Euro ile dünyanın en büyük 15. yayıncılık sektörü konumundayız. Adana'nın desteği olmasa bazı örneklerde olduğu gibi bu fuar yaşamaz. Dileğimiz 10'nuncu yılında fuarın 500 bin ziyaretçi sayısına ulaşmasıdır."


Konu Hale tarafından 20 Ocak 2016 Çarşamba - 22:21 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı