İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yalova Termal Otel | Mustafa Kemal Atatürk’ün “Burası Geleceğin Su Şehri Olacaktır” Dediği Otel - Termal Kaplıcaları'nın Tarihçesi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Yalova Termal Otel


Ülkemize TERMAL
anlayışını kazandıran tesisimiz, 4000 seneden fazla faaliyet göstermekte, insanlara şifa dağıtmaktadır.


Resmi ekleyen



Atatürk Büyük Termal Otel'de



Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün : "Burası geleceğin su şehri olacaktır" sözleri ile onurlandırdığı tesisimiz, konaklamalı misafirleri kadar günübirlik ziyaretçiler tarafından da beğenilmektedir.




Resmi ekleyen



Bir gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz, tabiat, tarih ve sağlığı bir arada barındıran Termal Kaplıcaları, çevre illere ve aktivite merkezlerine yakınlığı sebebiyle de büyük ilgi görmektedir.



Resmi ekleyen



Yalova Termal Otel - Ata Park




Resmi ekleyen



Cumhuriyet Dönemi'nde İhap Hulusi GÖREY tarafından hazırlanmış afişimiz.



İçerisinde birden çok otel, hamam, restoran ve ünite alternatifi sunan tesisimiz, yönetimini tek çatı altında yürütmesi nedeni ile sizlere huzurlu bir tatil vaat etmektedir:

Öncelikli olarak doğasıyla ilgi toplayan tesisimiz, sularının kalitesi ve şifa dağıtması nedeniyle de dünyaca ün yapmıştır.
Ülkemizde ilk çiçekçilik ve seracılığın yapıldığı yer olan TERMAL, bölgedeki en kapsamlı arberetum / ağaç müzesidir.
Bizans ve Osmanlı mimarisi barındıran tesisimiz, tarihi kalıntılar ve efsaneleri ile mistik bir havaya sahiptir.


Resmi ekleyen



T.C Sağlık Bakanlığı Yalova Kaplıcaları İşletme İdaresi


Yalova Termal Kaplıcaları, T.C Sağlık Bakanlığı teşebbüsüdür. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün "Burası geleceğin su şehri olacaktır " sözleri ile onurlandırdığı tesisimizin şifalı suları dünyaca ün kazanmıştır. Kaplıca ve konaklama imkanları bir çok alternatif ile sunan tesisimizde Çınar Otel, Çamlık Otel, Termal Otel ve Apart Daireler bulunmaktadır.


Resmi ekleyen



Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ; spor aktiviteleri için kaçırılamayacak bir doğa harikası. Spor salonu, yürüyüş ve koşu parkuru mevcuttur, masa tenisi, basketbol, voleybol gibi spor dallarında hizmet vermektedir. Bu hizmeti ise Gökçedere baraj gölü çevresinde unutulmayacak manzaralar eşliğinde sağlamaktadır. Su düşen şelalesine muhteşem doğa güzelliğiyle beraber yapılacak yürüyüşlerinizi asla unutamayacaksınız. Çevre yerleşim merkezleri olan; Üvezpınar, Gökçedere, Yenimahalle, Ortaburun, Akköy gibi doğa harikası merkezlere yapacağınız otantik turlar; tatilinizi sadece eğlenerek değil, ilginç mekanlar ve değişik tatlarla geçirmenizi garanti etmektedir.

Kaplıca sularının faydalı olduğu hastalıklar vardır.

Bunlar
; romatizma hastalıkları, sindirim sistemi karaciğer, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kadın hastalıklarına faydalı olmaktadır.


Mide suyu : Midedeki rahatsızlıklara ve kan dolaşımına faydalıdır.
Göz suyu : Gözdeki rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
Ayak suyu : Romatizmal hastalıklara, egzama ve mayasıl gibi rahatsızlıklara faydalıdır.


• Yalova Termal Kaplıca Tesisleri'nin günlük tur programları vardır.
• Yalova'daki köşkler, Karaca Arberetum, Çınarcık, Esenköy gibi çevre semtlere gezi düzenlenmektedir.
• İznik Gölü ve müzeleri Bursa Ulu Cami, Yeşil Türbe gibi il dışı yerlere de geziler düzenlenmektedir.
• İstanbul, Kocaeli, Bursa gezilerinin dışında gruplar tarafından hazırlanan planlara da uyularak farklı aktiviteler düzenlenmektedir.

Özellikle doğa gezileri ve spor aktiviteleri istenmektedir. Delmece Yaylası, Erikli Yaylası, Sudüşen Şelalesi en tanınmış parkurlardır.


Daha birçok etkinlikle Termal her kesime hizmet vermektedir.


Termal Kaplıcaları'nın Tarihçesi


Yalova Termal Kaplıcaları, 4000 sene önce bir takım doğa olayları sonucu oluşmuştur. 2000 seneden beride insanların şifa aradıkları yer haline gelmiştir.



Resmi ekleyen



Hercules Heykeli, şu anda Çamlık Otel Lobisi'nde sergilenmektedir.




Tarihte Pitiya olarak bilinen bölgede kurulu Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden 12 km. uzaklıkta, Yalova Termal ilçesi içerisinde iki dağ arasında, bir arada ender görülen harika bir bitki örtüsü ile kaplı bir vadidir. 3600 dönüm orman arazisine sahiptir. Yalova Termal Kaplıcalarının ilk hamamları yaklaşık 1600 sene önce Bizans İmparatoru Constantinus (312-337) tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra çeşitli Bizans İmparatorları tarafından birçok tesis yaptırılmıştır. Osmanlı Yalova'yı fethettiğinde, başkent Bursa olması ve orada da kaplıca olması nedeniyle Termale gereken önem verilmemiştir.

Osmanlı zamanında ise Sultan Abdülmecid (1831-1861) tarafından imar edilmiştir. Sultan Abdülmecid'in annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şifa bulması buranın ünlenmesine sebep olmuştur. Bu yüzden Sultan Abdülmecid buraya yeni banyolar ve köşkler yaptırmıştır. Termalin şu anda kullanılan yollarını açmıştır. Daha sonrada Sultan II. Abdülhamid ( 1876 - 1908 ) zamanında yeniden ünlenmiştir. Suyun ilk tahlilleri yaptırılmıştır. Buraya yeni hamamlar, köşkler ve gazinolar yapılmış, tarihi eserler restore edilmiştir. Burası dünyanın en gözde sağlık ve eğlence merkezi haline gelmiştir. İşletilmesi için yabancı sermayedarlara verilerek işletilmiştir. Ancak önce Balkan Savaşı (1912-1913), I. Dünya Savaşı (1918-1922) ve Kurtuluş Savaşı (1919-1923) zamanlarında yabancı sermayedarlar ve ortaklar kaçmıştır. Kaderine terk edilen kaplıcalar unutulmuştur.

Yalova Termal Kaplıcaları'nın kaderi, 19 Ağustos 1929 'da ulu önder M. Kemal Atatürk'ün gelmesiyle değişmiştir. Termal'e hayran kalan Atatürk, buranın dünyaca ünlü bir sağlık merkezi ve su şehri olması için büyük çaba sarf etmiştir. Türkiye'nin bir çok yerinden meşhur ustaları getirerek buranın yeniden imar ve ihyasını sağladı. Bugün Yalova Termal Kaplıcalarının dünyaca üne sahip olması Atatürk'ün sayesindedir.

Yalova Termal Kaplıcaları, 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanıdır. İstanbul'a deniz yoluyla 1 saat, Bursa ve İzmit'e karayoluyla 1 saat uzaklıktadır. Yalova merkeze uzaklığı 12 km. 'dir. Yalova feribot iskelesinden devamlı minibüs ve belediye otobüs seferleri vardır.


Altın Madalya


Hamam ve kaplıcalar bir çok medeniyetin temelini oluşturmuştur. Tarih boyunca insanların sadece şifa ve temizlik için değil, sosyal faaliyetleri için de tercih ettikleri mekânlar haline gelmiştir.


Resmi ekleyen



Bu bilinç, insanoğlunu her zaman daha iyi, daha temiz ve doğal yapısı bozulmamış yerler arayışına itmiştir. Bu nedenle, suları içile bilen, doğal yapısını yitirmemiş mekânlar ilgi odağı olmuştur.

1911 yılında, Roma'da yapılan kaplıcalar arası yarışmada; " Suları En Şifalı Kaplıca " unvanı TERMAL'e ithaf edilmiştir.


Açık müze özelliğine sahip tesisimizde bir çok eser gibi bu madalyayı da görebilirsiniz. Madalyamız, Çamlık Otel girişinde bulunan muhafaza içerisinde sergilenmektedir.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_Ve_Termal_Buyuk_Otel_Ataturk_ve_8217_un_t73177.html'] Atatürk Ve Termal Büyük Otel | Atatürk’ün İsteği Üzerine Sedad Hakkı Eldem’e Yaptırılan Büyük Termal Otel' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_Ve_Termal_Buyuk_Otel_Ataturk_ve_8217_un_t73177.html'] Atatürk Ve Termal Büyük Otel | Atatürk’ün İsteği Üzerine Sedad Hakkı Eldem’e Yaptırılan Büyük Termal Otel


Kaynak: Yalova Termal Otel web sitesi


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yalova Termal Otel


Yalova Termal Oteli mimar Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanmış; 1934 ile 1937 yılları arasında Yalova’da inşa edilmiş bir oteldir. Türkiye mimarlık tarihinde önemli yapılarından birisidir.


Resmi ekleyen



Termal Büyük Otel



Yalova bölgesi özellikle 20. yüzyılın başından itibaren bir termal merkezi olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra özellikle Atatürk döneminde İstanbul’a yakınlığı nedeniyle gözde tatil yerlerinden birisi olmuştur. Sedat Hakkı Eldem’in tasarladığı ve betonarme taşıyıcı sisteme sahip okan yapı Osmanlı mimarisine özellikle geleneksel Osmanlı konut mimarisine gönderme yapan modern bir tasarımdır.

Yıllar içinde bakımsız kalan bina 1983 yılında dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evren’in emri ile yıkılmıştır. Ancak sonradan Gazi Üniversitesi’nin desteği ile birinci sınıf eski eser restorasyonu kapsamında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.



• 22 Ocak 1938 - Yalova’da ‘Termal Oteli’ açıldı.



Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_22_Ocak_January_t18688.html'] Atatürk Günlüğü - Today | 22 Ocak - January' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_22_Ocak_January_t18688.html'] Atatürk Günlüğü - Today | 22 Ocak - January

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yalova Termal Otel


Oteli Yok Eden Korozyon mu, İdeolojik Erozyon mu?


Yalova’nın eski belediye başkanlarından Yüksek İnşaat Mühendisi Cengiz Koçal da, bizzat tanık olduğunu belirttiği Termal Büyük Otel’in hasar ve kusurları hakkında şunları aktarır: “(...) Tamir aşamasında bütün kolonların, kirişlerin ve döşemelerin, kısacası kullanılmış bütün demirlerin son derece korozyona tabi olduğu ve kelimenin tam anlamı ile elle ovulduğunda dağıldığı görülmüştür.


Resmi ekleyen



Kişisel kanaatim odur ki, bilhassa bodrum katındaki kaplıca banyo suları bu korozyonun oluşmasında büyük rol oynamıştır. Bu paslanma, demir kesitlerinin sadece dıştan bir iki milimlik kısımlarının değil, tüm demir kesitlerinin elle ovalanacak hale gelmesine neden olmuştur. [Bina] en ufak bir çekme kuvvetini dahi taşıyamayacak duruma değildi. Yıkılma kararı alınmadan önce bu tamir aşamasında Ankara'dan gelen teknik heyetle bu durumu gördüğümde, o binanın o güne kadar nasıl ayakta kaldığına hala daha şaşarım.”



Resmi ekleyen



Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mükerrem Taşçıoğlu’nun Termal Oteli ile ilgili anlattıkları ise şöyledir: “Bu otelin zaman içinde fonksiyonunu kayıp ettiği, bugünün modern otelcilik anlayışı ile bağdaşmayacak bir görünüme, bir hüviyete kavuştuğu için artık hizmet dışı bırakılmasının yanında, alt katındaki kükürtlü suların tesiri ile betonarme demirlerinin korozyona uğramış olması, bir tehlike arz etmesi ve bu konuda alınmış bir rapor sonucuna göre de binanın yıkılması ve yerine yenisinin yapılması öneriliyordu. Bu karara bir kısım kimseler “Atatürk’ün hatırasıdır” diye büyük iddialarda ortaya atılmak suretiyle “Aman ha dokunmayın” dediler. Hadise o kadar geniş boyutlara ulaştı ki, “Bunun saçakları o devrin mimari özelliğinin bir simgesidir” dediler. Çareyi Sayın Cumhurbaşkanımızı da alıp buraya getirip, bu işi neticelendirmekte bulduk.”

Sonuç olarak dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 31 Temmuz 1984 günü Termal tesislerine gelir. Her katı ayrı ayrı inceleyen ve raporlara bakan, söylenenleri dinleyen Evren’in de otelin balkonuna çıkarak “Raporlar ortada…Haklısınız, yıkın burayı!” dediği konuşulur. Otel, 1984 senesinde yıkılır.


Resmi ekleyen



Geçen yıllar içinde Termal Otel’in yıkımına giden sürecin 12 Eylül döneminin iddia edilen “anti-kemalist” söylemleri ile ilişkilendirilmesi de söz konusu olur. Hatta gazeteci – yazar Faruk Kırtay, otelin “korozyondan değil, ideolojik erozyon”dan yıkıldığını öne sürer. Fakat otel arazisinin 84’ten 2000’e dek boş kalması, ancak 2004 yılında Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanan projeler eşliğinde yeni bir inşaat ile anılması, ideolojik tartışmaların çok ötesinde, çok daha vahim bir sorunsala işaret eder: Türkiye’de pek çok yapı, plansız ve programsız şekilde, ardından gerçekleştirilebilecekler üzerine neredeyse kafa yormadan ve değerlendirme alternatifleri ilgili uzmanlar ile görüşülmeden yok olup gidiyor gibi gözükür. Termal Otel’in yıkımı, bu uzmanlığı arkasına almış olsa da sonraki süreçte onlara yer vermeyerek kentsel dönüşümün dinamiklerine katkı yapmakta gecikmiş, ve hatta bunu imkansız kılmıştır.




Kaynak




0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı