İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Quattro Mori Anıtı - Dört Mağripli Anıtı | İtalya, Livorno'daki Micheli Meydanındaki Tarihi Anıt

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Quattro Mori Anıtı


Quattro Mori anıtı - Dört Mağripli anıtı, İtalya, Livorno'daki Micheli Meydanındaki tarihi anıttır.


Resmi ekleyenQuattro Mori anıtı
Tarihçesi


16. yüzyılın sonlarına doğru Floransa’da Medici ailesinden I. Francesco de Medici iktidardadır. Livorno’da yeni kurulan müstahkem mevkilerin açılışı sırasında Francesco kendi onuruna bir anıtın yapılmasına karar verir.


Resmi ekleyenDört Mağripli esir
Berberilere karşı kazanılan zaferlerin şerefine yapılması öngörülen anıtın yapımı heykeltraş Giovanni Bandini’ye verilir. 1595 yılında Carrara’da tamamlanan eser 1601 yılında Leghorn’a getirilir. Burada 16 yıl boyunca bekleyen anıt 1617 yılında, babası Ferdinand’ın yerine iktidara geçen II. Cosimo de Medici tarafından şehre getirilir. Anıta 1621 yılında heykeltraş Pietro Tacca tarafından kaide ile ölmekte olan 4 Mağripli esir eklenir. Bu eklemeler 1623-1626 yılları arasında tamamlanır.

Tacca’nın öğrencilerinden Taddeo di Michele anıtın etrafında kazanılan zaferlere ait ganimetler ekler. Ayrıca iki deniz ejderhası şeklinde çeşme yapsa da bunlar anıta eklenemeyecek ve Floransa’daki Santissima Annunziata Meydanında sergilenecektir. Anıt 1799 yılında Fransız işgali sırasında yıkılma tehlikesi atlatır. Fransız Devriminin idealleriyle hareket eden Fransızlar zincirlenmiş esirleri tasvir eden bir anıtın yıkılması gerektiğini düşünseler de anıt sadece bazı tahribatlarla ayakta kalmayı başarır. 19. ve 20. yüzyılda anıtın yerinin değiştirilmesi gündeme gelse de II. Dünya Savaşına kadar yeri değişmez. Savaş sırasında bombardımandan zarar görmemesi için yerinden kaldırılarak çeşitli yerlerde saklanan anıt 1950 yılı Haziran ayında Livorno’daki bugünkü yerine getirilir.


Anıt


Anıt Livorno şehir surlarının önünde yer alan küçük bir limanın hemen başlangıcındaki meydanda yer alır. Anıtta kaidenin üzerinde ayakta duran I. Francesco’nun ayaklarının altında bronz zincirlerle bağlı Mağrip savaş esirleri bulunmaktadır. Heykelin ilgi çekici kısmı olan esirler, çok gerçekçi şekilde tasvir edilen acılar içinde kıvranır haldedir. Dört esir özellikle farklı yaş ve etnik kökenden şeçilmiştir.

Anıtın ön tarafında yer alan iki esir özellikle güçlü seçilmiştir. Bunlardan yaşlı olanın Ali isimli bir Türk korsan olduğu iddia edilir. Arka kısımdaki esirler Afrika kökenlidir.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı