İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Türk Havacılık Tarihinde İlk Kadınlar | Gökyüzündeki İlk Kadınlarımız

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türk Havacılık Tarihinde İlk Kadınlar


Gökyüzündeki İlk Kadınlarımız


Kayıtlara dünyada ilk uçan kadın olarak geçen madam Teresá Peltier, 8 Temmuz 1908 tarihinde Milano’da yolcu olarak uçarken, Türkiye’de ise yolcu olarak uçan ilk kadınımız Belkıs Şevket Hanımdır.


Resmi ekleyenBelkıs Şevket Hanım ve Tayyareci Fethi bey
Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/Belkis_Sevket_Hanim_Goklerde_Yukselen_ilk_Turk_K_t79855.html'] Belkıs Şevket Hanım | Göklerde Yükselen İlk Türk Kadını Belkıs Şevket Hanım' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/Belkis_Sevket_Hanim_Goklerde_Yukselen_ilk_Turk_K_t79855.html'] Belkıs Şevket Hanım | Göklerde Yükselen İlk Türk Kadını Belkıs Şevket Hanım


2 Aralık 1912 günü Muaveneti Milliye adlı Fransız Deperdussin tipi uçakta, Fethi Bey’le birlikte yaklaşık 15 dakika İstanbul semalarında uçar. Belkıs Şevket Hanım, Müdafaa-i Hukuki Nisvan Derneği ve Kadınlar Dünyası dergisinden 16 hanım arkadaşıyla birlikte Yeşilköy yakınlarındaki Safra Köy uçuş okuluna gelirler. Bu uçuşun amacı, Hukuki Nisvan (günümüz ismi ile kadın haklarını koruma derneğinin), orduya uçak armağanı için, açılan kampanyaya halkın dikkatini çekmektir. Ayrıca uçuş esnasında, Belkıs Hanım İstanbul üzerine kırmızı-beyaz kurdelelerle bağlı kartları atar.

Kartlarda şunlar yazılıdır: “Müdafaa-i Hukuki Nisvan Derneği’nin üyesi ve Kadınlar Dünyası yazarlarından Belkıs Şevket, Osmanlı ve İslam kadınlığı adına, havada uçarken (Kadınlar Dünyası adıyla) ordumuza bir uçak armağan etmesini din ve mezhep ayrımı gözetmeksizin, Osmanlı kadınlığından bekler.”


Resmi ekleyenTeresa Paltier
Salâh Birsel İstanbul-Paris adlı kitabında, Belkıs Şevket Hanımın uçuşunu şöyle anlatır: “Belkıs Şevket pervanenin arkasındaki gözcü yerine, (havacı beylere mahsus) gıcır gıcır havacı muşambası, kafasında büyükten büyük bir başlık ve uçak gözlüğü ile oturur. Pilotu da Fethi Bey’dir. Belkıs Şevket yanına aldığı kurdeleli kartpostalları İstanbul üzerine zorlukla serpiştirirken -içine dört tane yün fanila giymesine rağmen- fena halde üşümüştür.

Belkıs Hanım duygularını yere indikten sonra şöyle aktarır: “Kalbim, ruhum, daha çok gezmek, dahası uzaklara, ötelere gitmek istiyordu. Evet, bu yolculuk keşke pek çok sürseydi…” der.

Hiç istemediğimiz, ama maalesef yolcu olarak uçak kazasında ölen ilk bayan ise; Mefharet Hakkı Hanım’dır. 27 Ekim 1927’de Kırklareli’ne tatbikat için İstanbul’dan gelen Junkers A–20 tipi uçakta üsteğmen Asım ile birlikte, “Halka Uçuşu Sevdirme Programı” içinde yapılan bir dizi uçuşta bu kaza olmuştur. Kalkış esnasında motor arızası olur ve uçağın kabotaj olması (yere ters dönerek kapaklanması) nedeniyle, pilotla beraber hayatını kaybeder.


İlk Türk kadın pilotumuz ve ilk yalnız uçan, Vecihi Hürkuş’un deyimiyle “Bedriye Bacı” yani Bedriye Tahir Gökmen’dir.


Resmi ekleyenBedriye Tahir Gökmen
1930 yılında Vecihi Hürkuş mektep, yani uçuş okulu ve kendi uçağını imal edecek atölyeyi kurar. Daha sonra gazete ilanları vb. yazışmalarla okulunun 12 öğrencisi olur. Bu öğrencilerden ikisi hanımdır; kızı Eribe ve Bedriye Bacı… Uçaklar, Hürkuş’un kendi yapımı V–14, V–15 tipi olup, okulun ücreti ise planör eğitimi için 150 TL, uçuş eğitimi için 850 TL. dir. Uçuşlar Ziverbey’deki bir düzlükte (!?) yapılır. Okul faaliyete 1932 yılında geçer.

Yaklaşık 65 saat öğretmenle uçtuktan sonra, Bedriye Bacı ilk yalnız uçuşunu 1933 yılında yapar. Vecihi Hürkuş’un anılarından, seyrüsefer uçuşlarında İstanbul-Yalova, İstanbul-Bursa, İstanbul-Tekirdağ, İstanbul-Eskişehir rotalarını uçmuş olduklarını öğreniyoruz. Hatta 29 Temmuz 1933 tarihli Cumhuriyet gazetesine Bedriye Bacı, uçuşlarıyla ilgili bir röportaj da vermiştir. Soyadı kanunu çıkınca, Gökmen soyadını almıştır. Maalesef lisans kontrolü için, uçak yokluğundan (zira o sıra okulun tek faal uçağı kaza geçirmiştir ve tamiri devam etmektedir.) lisans heyeti 2–3 gün daha fazla İstanbul’da beklemeyip, Ankara’ya hemen dönmesi yüzünden kontrol uçuşu uçamamış, bu yüzden de uçucu lisansını alamamıştır.

Türkkuşu ve Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen’in havacılık öyküsü 1925 yılında Atatürk’le Bursa’da tanışmasıyla başlar. 1913 doğumlu Gökçen, anne, ağabey ve iki ablasıyla Kurtuluş Savaşı esnasında babasını kaybeder. Annelerini kaybettikten sonra, 12 yaşında Atatürk’le tanışıp, onun himayesinde öğrenimine Ankara’da, Atatürk’ün diğer manevi kızlarıyla (Zehra ve Rukiye) birlikte Çankaya İilkokulu’nda devam eder. Ardından İstanbul Amerikan Kız Koleji’nde yatılı okurken hastalanır. Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ne devam eder. Ancak hastalığı devam edince Viyana’da bir süre tedavi görür. 1930’da yurda döner. 1934’te soyadı kanunu ile Atatürk “Gökçen” soyadını verir. 1935’e kadar köşkte oturur, Fransızca öğrenir. Ayrıca 3 Mayıs 1935 tarihinde Ankara’da Türkkuşu’nun Ergazi Sivil Havacılık Okulu açılır. Açılış törenine Atatürk’le birlikte katılır. Özellikle paraşüt atlayışlarından etkilenir ve Türkkuşu’nun ilk kız öğrencisi olur, önceleri paraşüt eğitimine başlarsa da, daha sonra planör uçuşlarına devam eder.


Resmi ekleyenSabiha Gökçen
Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Yakinlari_Sabiha_Gokcen_d_22_t11828.html'] Atatürk'ün Yakınları | Sabiha Gökçen (d. 22 Mart 1913, Bursa – ö. 22 Mart 2001, Ankara) Atatürk'ün Manevi Kızı - Dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot... ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Yakinlari_Sabiha_Gokcen_d_22_t11828.html'] Atatürk'ün Yakınları | Sabiha Gökçen (d. 22 Mart 1913, Bursa – ö. 22 Mart 2001, Ankara) Atatürk'ün Manevi Kızı - Dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot...

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/Sabiha_Gokcen_1913_2001_Ataturk_ve_39_un_Manevi_t5591.html'] Sabiha Gökçen | 1913-2001 Atatürk'ün Manevi Kızı Dünya'nın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilottur. ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/Sabiha_Gokcen_1913_2001_Ataturk_ve_39_un_Manevi_t5591.html'] Sabiha Gökçen | 1913-2001 Atatürk'ün Manevi Kızı Dünya'nın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilottur.


Mezuniyetini takiben Sivastopol ileri uçuş teknikleri ve uçuş öğretmeni eğitimine katılır. Ancak Moskova’da devam eden eğitimini yarım bırakarak Türkiye’ye döner. 1936 sonunda Eskişehir Hava Okulu’na katılarak askeri havacılık eğitimine başlar. İlk hanım havacı pilot olarak 30 Ağustos 1937’de mezun olur.

Uçuş eğitimi esnasında Trakya manevraları ve Dersim harekâtına katılır. Aynı yıl inişte takla atarak, ilk kazasını geçirir. 1938 yılında Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya ve Romanya’nın başkentlerini kapsayan Balkanlar uçuş turu yapar. Dönüşte Türkkuşu’nun başöğretmenliğine atanır. Bir Pazar günü Florya köşkünün üzerinde yaptığı kaçamak akrobasi uçuşu yüzünden ceza almaktan kıl payı kurtulur. Daha sonra bir Ankara-Eskişehir uçuşunda havada kaybolur. (uçağında pusula yoktur ve uçak maksimum iki saat havada kalabilmektedir!) Aslında kendine çok güvendiğinden, yanına harita da almadığını sonradan anılarında bahseder. Konya yakınlarına mecburi iniş yapar.

Kendi ifadesine göre, “Aşırı güvenin tehlikesine karşı, çok iyi bir ders almıştır!”. 1941 yılında, meslektaşı Ali Kemal Esiner’le evlenir. Ardından 1944’te eşini tifüs hastalığından kaybeder. 1950’de Kore savaşına katılmak isterse de, BM kurallarına göre kadınlar fiili askeri hizmetlerde kullanılamadığı için, savaşa gidemez. Daha sonra ABD’ye davet edilir. O dönemde dünyanın ilk kadın askeri pilotlarından biri olarak epey ilgi görür. 1955’te Türkkuşu başöğretmenliğinden ayrılır. 1963 yılında emekli olur. Aktif uçuculuk hayatı boyunca 22 farklı uçak tipinde uçmuştur. Son uçuşunu 1996 yılında bir Fransız pilotla birlikte Falcon2000 uçağıyla yapar. Aynı yıl Amerika’da Maxwell Hava Üssünde “Dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri” ödülünü (bu ödüle layık görülen tek bayan havacıdır) aldı. 22 Mart 2001 tarihinde 88 yaşındayken hayata veda etti.

İlk kadın paraşütçü Yıldız Uçman Hanım, İzmir Cumaovası’nda yetiştikten sonra Ankara Ergazi’deki Türkkuşu’nun sivil havacılık okuluna başvurur. Oradaki Rus havacılık öğretmenlerinin paraşütçülük önerisini benimseyerek atlayışlara başlar. Daha sonra, sırasıyla Eskişehir İnönü paraşüt kampı, akabinde Etimesgut planör kampına katılır. Vecihi Hürkuş’un anılarından, Yıldız Uçman’ın mesleki performansının çok etkileyici olduğunu ve kendisinden çok umutlandığını öğreniyoruz.


Resmi ekleyenİlk kadın paraşütçümüz Yıldız Uçmanİlk paraşüt kazasında ölen hanım havacı; aslında Vecihi Hürkuş’un kızkardeşinin kızı Eribe Hürkuş’tur. Ancak Vecihi Bey, Eribe Hanımı her zaman kendi kızı olarak belirtmiştir. Eribe Hanım önce Bedriye Gökmen’le birlikte, Vecihi Hürkuş’un İstanbul’daki uçuş okulunda uçuşlara başlar ve pilot olur. Sonra Vecihi Bey’le Ankara’daki Türkkuşu çalışmalarına katılır. 29 Ekim 1936 yılı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında paraşütle atlar.

Paraşütü tam açılmayıp, mum olduğu için yere çakılır, hastaneye kaldırılır. Ameliyata alınır ama 9 saat sonra vefat eder. Vecihi Hürkuş’un havacılık anıları bu elim kazayla son bulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, maalesef Eribe Hanım ilk atlayışını 24 Ekim’de, yani kazadan 5 gün önce yapar. Kaza gününe kadar toplam kaç atlayış yaptığını bilemiyoruz.

Planörle ilk uçan hanım olan Naciye Toros ise, 1936 yılında Ankara Türkkuşu’nun kamplarına katılır. Burada Sabiha Gökçen de dahil, uçuş ve yer dersi eğitimlerini 8 kız öğrenciyle hep birlikte alır. Daha sonra Türkkuşu’nda planör uçuş öğretmeni olarak, 1944 yılına kadar aktif olarak uçuş hayatını sürdürür.

Mesleğini bırakarak (muallim-ilkokul öğretmeni) uçuculuğa başlayan ilk hanım Makbule Emil’i, yine Vecihi Hürkuş’un anılarından öğreniyoruz. Vecihi Bey, Türkkuşu şubelerini yurt geneline yayma projesi içinde İzmir Kültürpark (bugünkü İzmir fuarı) ve Halkapınar’da yaklaşık 60 kişiye havacılık ve uçuş eğitimi verir. 11’er kişilik gruplar oluşturur.

10 erkek ve bir bayan aday uçucu adaydan bir grup oluşturur. Bu düzenlemede hanımlar grup içinde hemşirelik görevini de üstlenmektedirler. 60 aday içinden 24 kişi başarılı görülerek ileri eğitim için, İnönü kampına katılırken Makbule Emil Hanım da bu grupta yer alır.

Hem pilot, hem paraşütçü ve ilk hosteslerden biri olan Muzaffer Sel Hanımın havacılık öyküsü 1937 yılında İzmir’de başlar. İzmir Halkapınar Türkkuşu havacılık kampına katıldığında, tıpkı Makbule Emil Hanım gibi o da ilkokul öğretmenidir. İzmir kampını başarıyla bitirdikten sonra, Türkkuşu’nun İnönü kampındaki uçuş kurslarına katılır.

1939 yılında kendisi gibi pilot olan eşiyle evlenir. Uçuculuğunun yanında, paraşüt atlayışlarına da devam eder. 1953 yılında eşini uçak kazasında kaybedince Devlet Hava Yolları’nda “başhosteslik” görevine atanır. 1957 yılına kadar bu görevini sürdürür.

İlk hostesimiz Adile Tuğrul’u Devlet Hava Yolları’na “havacı kadın kamarot” olarak alınmasıyla tanıyoruz. Devlet Hava Yolları tüm dünyada uygulanan, uçak kabininde bayan görevli çalıştırma eğilimine uyar ve 3 adet bayan hostesle hizmete başlar. Sözlü kaynaklara göre, ilk hostesler hemşirelik eğitimi de almışlardı. (Ancak bu konuda yazılı bir kaynağa ulaşamadım.) Daha sonraları bu hanımlar havada telsizci görevini de üstlenirler.

Uçaklar eski, telsiz menzilleri (hava-yer) ise yetersizdir. VHF telsiz hemen hemen hiç yoktur. Genellikle UHF telsizler kullanılmakta olup, bugünkü gibi gelişmiş değildir. Çoğu zaman Morse alfabesiyle, telsiz üzerinden haberleşilir. D.H.Y. İstanbul-Atina seferlerine başlayınca 5 hanım kamarot-hostes daha istihdam edilir.

Uçak kazasında kaybettiğimiz ilk hostes Güler Karaduman’dır. 3 Nisan 1954 tarihinde D.H.Y.’nın DC-3 ARK isimli uçağıyla ADA-ESB-İST seferi için Adana’dan kalkıştan kısa bir süre sonra -bazı şahitlerin ifadesine göre- havada infilak ederek, Adana’nın 42 km. yakınlarına düşmüşlerdir. 21 yolcu ve 5 mürettebattan maalesef kurtulan olmamıştır.

En çok sakatlanan (22 kırık) ancak yine de görevine devam eden bayan havacımız Edibe Subaşı ise 1937’de Adana’daki Türkkuşu Planör Kursu’nu başarıyla bitirdikten sonra, İnönü’de paraşüt ve planör kursuna devam eder. 1938’de Etimesğut Türkkuşu kampında öğretmen adayı olarak eğitime başlar. Daha sonra evlenir. D.H.Y.’da kaptan pilot olan eşini bir uçak kazasında kaybettikten 20 gün sonra, tekrar uçuş ve paraşüt atlayışlarına başlar.

1954 yılında Atina’da bir gösteriye paraşütçü olarak katılır. İstanbul’dan göç eden Rum’lar, Edibe hanımın Türk olduğuna bir türlü inanamazlar. Onlara göre bu kadar başarılı bir kadın, Türk olamaz! Daha sonra çok ciddi bir uçak kazası geçirir. Sigorta ve emeklilik mevzuatı yüzünden, ancak minare tamircisi şeklinde emekli olabilir! Bürokrasi her zaman bürokrasidir.

İlk bayan askeri jet pilotları Şenay Günay ve Leman Altınçekiç’tir. 1955 yılında İzmir Hava Harp Okulu’na girerek 1957 yılında asteğmen olarak mezun olurlar.

1958 yılında jet eğitimini bitirirler. Daha sonraki yıllarda Gülbin Gülhan, Asimet Karahasan, Tuna Avar, F. Zuhal Karaoğlan da askeri jet pilotu olmuşlardır. Aslında Leman Altınçekiç’in liseyi bitirince, İnönü tesislerinde planör eğitimi ve Türkkuşu motorlu uçuş okulunda öğretmen adayı eğitimine başladığını da öğreniyoruz. Leman Altınçekiç’in 9 yıl F–84 ve T–33 uçaklarında uçtuğunu ve her iki bayan jet pilotumuzun NATO bünyesinde ilk kadın jet pilotları olduğunu belirtmeliyiz. Leman Altınçekiç’i 2001 yılında kaybettik.

En son uçak kazasında kaybettiğimiz bayan jet pilotumuz teğmen Ayfer Gök, 25 yaşında iken, F5-A uçağının eğitim uçuşunda arızalanması sonucu, Konya’daki Yunt dağının eteklerine çakılır. 1998 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun olan Ayfer teğmeni 9 Şubat 2001’de kaybettik.


Resmi ekleyenŞehit Pilotumuz Ayfer GökTicari hava yollarında pilot olarak ilk uçan bayan ise Alev Kılıçkeser Hottin’dir. 1993 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek okulundan mezun olan Bayan Hottin, B–727, B–757, B–737 tipi uçaklarında uçtu. 1996’da Uluslararası Kadın Pilotlar Konferansı’na Türkiye temsilcisi olarak katıldı. Halen aktif uçucudur.

İlk bayan havayolu kaptanımız Dilek Karabağlı 1990 yılında Türk Hava Kurumu’nda pilotluk eğitimi aldı. Mezuniyetini takiben bir buçuk yıl T.H.K. bünyesinde pilotluk yaptı. Daha sonra İstanbul Havayolları’nda önce uçuş mühendisi (F.E.O.) akabinde ikinci pilot olarak B–727, B–737, B–757 uçaklarında uçtu. 30 Mayıs 2003 tarihinde kaptan pilot oldu. Halen aktif uçucudur.

Geçen yaz sonu sayın Emel Karakaş’ın kaptanlığındaki bir uçuşta yolcu olarak uçma şansına eriştim: doğrusu hem çok mutlandım, hem de koltuklarım kabardı. 1989 yılında Londra’da British Airways’in bayan kokpit üyeleriyle tanıştığımda ülkemiz adına çok imrenmiştim. Zaman içerisinde bayan meslektaşlarımızla aynı kokpitte bilgi ve deneyimleri paylaşmanın, erkek meslektaşlarıma çok şeyler kazandırdığına eminim.


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/ilklere_imza_Atan_Turk_Kadinlari_t1247.html']İlklere İmza Atan Türk Kadınları ' target='_blank'>İlklere' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/ilklere_imza_Atan_Turk_Kadinlari_t1247.html']İlklere İmza Atan Türk Kadınları

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Tayyareci_Fethi_Bey_d_ve_8230_o_3_Mart_1914_t75921.html'] Tayyareci Fethi Bey (d. …- ö. 3 Mart 1914, Suriye) | İlk Türk Hava Şehitlerimizden' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Tayyareci_Fethi_Bey_d_ve_8230_o_3_Mart_1914_t75921.html'] Tayyareci Fethi Bey (d. …- ö. 3 Mart 1914, Suriye) | İlk Türk Hava Şehitlerimizden

http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Vecihi_Hurkus_1896_1969_Turk_Pilot_ve_Muhendis_t65298.html'] Vecihi Hürkuş - ( 1896 - 1969 ) - Türk Pilot ve Mühendis.Türk Havacılık Tarihinin En Önemli İsimlerinden' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Vecihi_Hurkus_1896_1969_Turk_Pilot_ve_Muhendis_t65298.html'] Vecihi Hürkuş - ( 1896 - 1969 ) - Türk Pilot ve Mühendis.Türk Havacılık Tarihinin En Önemli İsimlerindenBaşvurulan Kaynaklar:


• Bulutlarla Yarışan Kadın (Halit Kıvanç, Y.K.Y. 1987)
• Atatürk’le Bir Ömür-Sabiha Gökçen (Oktay Verel, Altın Kitaplar)
• Sabiha Gökçen-Göklerin Efsanevi Kızı (Ali Akyüz, Promo Yayınları)
• Sabiha Gökçen (Güven Uluköse, Kastaş Yayınevi, 2007)
• Cumhuriyet Aydınlanmasında Öncü Kadınlarımız (Perihan Ergun Turgut, Tekin Yayınları)
• Havalarda İlk Türk Kadınları (Fikret Arıt, İstanbul, 1967)
• Bir Tayyarecinin Anıları (Vecihi Hürkuş, Y.K.Y. 2000)
• İstanbul-Paris (Salâh Birsel, Nisan Yayınları 1992)
• Vatan, Millet, Kadınlar (Ayşegül Altınay, İetişim yayınları, 2001)
• Uçan Türk Dergileri (T.H.K.)
• Cumhuriyet Gazetesi
• Türk Havacılık Kronolojisi (Stuart Kline, 2002)
• 45 Yıllık Öykü Çelebi Hava Servisi (Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı 2004)Kaynak

#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türk Havacılık Tarihinde İlk Kadınlar


Gökyüzündeki İlk Kadınlarımız


Sabiha Gökçen


• 22 Mart 1913 - Sabiha Gökçen (d. 22 Mart 1913, Bursa – ö. 22 Mart 2001, Ankara), doğum yıl dönümü. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevi evladından biridir.Resmi ekleyenSabiha Gökçen
Dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevi evladından biridir.
d. 22 Mart 1913 – ö. 22 Mart 2001
Sabiha Gökçen 2001 yılında, tam doğum gününde (22 Mart) Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde öldü.Gökçen'in, uçuş eğitimde gösterdiği başarılardan dolayı, Atatürk kendisine şunları söyledi:

“Beni çok mutlu ettin… Şimdi artık senin için planladığım şeyi açıklayabilirim… Belki de dünyada ilk askerî kadın pilot olacaksın… Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi? Şimdi derhal harekete geçerek seni Eskişehir’deki Tayyare Mektebi’ne göndereceğim. Orada özel bir eğitim göreceksin ”
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_22_Mart_March_t26931.html']Atatürk Günlüğü - Today | 22 Mart - March ' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_22_Mart_March_t26931.html']Atatürk Günlüğü - Today | 22 Mart - March

http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Yakinlari_Sabiha_Gokcen_d_22_t11828.html']Atatürk'ün Yakınları | Sabiha Gökçen (d. 22 Mart 1913, Bursa – ö. 22 Mart 2001, Ankara) Atatürk'ün Manevi Kızı - Dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot... ' target='_blank'>Atatürk%27ün' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Yakinlari_Sabiha_Gokcen_d_22_t11828.html']Atatürk'ün Yakınları | Sabiha Gökçen (d. 22 Mart 1913, Bursa – ö. 22 Mart 2001, Ankara) Atatürk'ün Manevi Kızı - Dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot...

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/Sabiha_Gokcen_1913_2001_Ataturk_ve_39_un_Manevi_t5591.html']Sabiha Gökçen | 1913-2001 Atatürk'ün Manevi Kızı - Dünya'nın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilottur. ' target='_blank'>Sabiha' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/Sabiha_Gokcen_1913_2001_Ataturk_ve_39_un_Manevi_t5591.html']Sabiha Gökçen | 1913-2001 Atatürk'ün Manevi Kızı - Dünya'nın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilottur.

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/ilklere_imza_Atan_Turk_Kadinlari_t1247.html']İlklere İmza Atan Türk Kadınları ' target='_blank'>İlklere' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_iz_Birakan_Kadinlar_Biyografileri_f158/ilklere_imza_Atan_Turk_Kadinlari_t1247.html']İlklere İmza Atan Türk Kadınları
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı