İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

24. Ankara Uluslararası Film Festivali Başladı | Festival 24 Mart'ta Son Bulacak

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


24. Ankara Uluslararası Film Festivali


Bu yıl 24.kez sinemaseverlerle buluşacak Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.


Resmi ekleyenDünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı'nca düzenlenen festivalin Akün Sahnesi'nde gerçekleştirilen açılış töreninde, "Doğu imgeleri" temasıyla seyirciyle buluşacak filmler tanıtıldı.

Açılış töreni öncesi BDP İstanbul Milletvekili ve sinemacı Sırrı Süreyya Önder, gazetecilerin soruları üzerine festivali değerlendirdi.

Ankara Uluslararası Film Festivali'ni, büyük ustaların ön ayak olduğu bir festival olarak tanımlayan Önder, "Yüzü halka dönük bir festival oldu hep. Bu sene seçtikleri imgeyi de çok beğendim. Doğrusu bu kadar oryantalist bir bakışın egemen olduğu bir zamanda Ankara Film Festivali, seçkileriyle bu spektrumu geliştirecek doğru örnekler verecektir" dedi.

-"Festivale destek sürecek"-

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin de festivalin Ankara Film Şenliği adıyla 1988 yılında yola çıktığını anımsattı.

Şahin, "Festival ulusalda elde ettiği başarıyı uluslararası alana taşımayı hedefledi ve bunu da ispatlamış durumda. Bakanlığımız bu başarılarından dolayı festivali ilgiyle izlemektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da maddi ve manevi desteğini sürdürecektir. Bundan herkesin emin olmasını istirham ediyorum" diye konuştu.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol ise yaptığı konuşmada festivalin belgesel ve kısa filmlere verdiği değerle anılan Ankara Film Festivali'nin kurumsallaşma yolunda hızla ilerlediğini belirtti. Demirkol, çeyrek yüzyıla yaklaşan festivalin 10 gün boyunca sinemaseverleri "büyülü bir yolculuğa" davet ettiğini söyledi.

Törenin yapıldığı Akün Sahnesi'nin Ankaralıların yaşamında önemli bir yeri olduğunu da değinen Demirkol, sahnenin satılma aşamasında olduğunu hatırlatarak,

"Bu salonun kapanmasına nasıl yüreğiniz el verecek" dedi.


-Festival 24 Mart'ta son bulacak-


Gecede ayrıca Dünya Kitle İletişimi Vakfı "Aziz Nesin Emek Ödülü" karikatürist Tonguç Yaşar'a, "Kitle İletişim Ödülü" Stüdyo FM radyo programı adına Şebnem Savaşçı ve Yavuz Aydar'a ve "Sanat Çınarı" ödülü ressam Nevzat Akoral'a verildi.

Festivalin sponsorlarına da teşekkür plaketlerinin verildiği geceye eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, BDP İstanbul Milletvekili Önder, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile çok sayıda sinema sanatçısı ve seyircisi katıldı.

Sunuculuğunu Yekta Kopan ve Devin Özgür Çınar'ın gerçekleştirdiği törende, 4 oktavlık sesi ve doğaçlama yeteneğiyle tanınan caz sanatçısı Yıldız İbrahimova sahne aldı.

Festivalde, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus, Kazakistan, Irak, Kırgızistan, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülke sinemalarının önemli filmleri beyaz perdeye yansıyacak.

24 Mart'ta gerçekleşecek kapanış töreninde ise belgesel kategorisinde 9 filmin, kurmaca ve deneysel kısa filmlerin yanısıra, ulusal uzun metraj kategorisinde Aziz Ayşe, Babamın Sesi, Tepenin Ardı, Güzelliğin On Par'etmez, Yük, Rüzgarlar, Evdeki Yabancılar ve Şimdiki Zaman filmleri yarışacak.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı