İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yunus Emre'nin 17 Yeni Şiiri Bulundu | Yine Ben Aşık Oldum, Yine Ben Bendekine

- - - - - Yunus Emre Mehmet Fatih Köksal

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Yunus Emre'nin 17 Yeni Şiiri Bulundu

Prof.Dr.Mehmet Fatih Köksal, Yunus Emre'nin hiç bilinmeyen 17 şiirini buldu.

yunusemre.jpg

'Türk Kültürünün Önemli Bir Öğesi Olarak El Yazmaları' konulu bir konferansa Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Köksal, bulduğu el yazması Yunus Emre Divanı'nda, Yunus Emre'nin şimdiye kadar bilinmeyen 17 şiirinin olduğunu açıkladı. Yeni bulunan Yunus Emre şiirlerini kendisi seslendiren Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, oldukça yıpranmış divanı da konferansı dinlemeye gelenlere gösterdi.

Katılımcıları heyecanlandıran, Türk edebiyatına önemli bir katkı sağlayacağı kesin olan bu buluşun edebiyat dünyasında büyük ses getireceği düşünülüyor. Prof. Dr. Köksal, ileride bu divanda yer alan Yunus Emre'ye ait 17 şiiri bir makale ile değerlendireceğini ve kamuoyuyla paylaşacağı ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Yunus Emre'nin yeni bulunan 17 şiirinden birini de okudu.

Prof. Dr. Köksal'ın okuduğu Yunus Emre'nin hece ölçüsüyle yazılan yeni şiiri şöyle:

Yine ben aşık oldum,
Yine ben bendekine.
Gayri kimesne değil,
Can ile tendekine.

Aşıkam, gözüm görmez,
Kimse nişanım vermez.
Bu acep elüm ermez,
Kendi kendimdekine.

Ben direm, derdüm bitsin,
Derdime derman yetsin.
Taşrada merhem netsin,
İçeri öykendekine.

Gönlüm melul, açılmaz,
Ne idiyü seçilmez.
Düştüm, kaldım, geçilmez,
Ar, namus hendeğine.

Miskin Yunus gel imdi,
Terk eyle, git benliği.
Kovgıl bu habis şeyi,
Sendeki bendekine.

Bakınız, Yûnus Emre - Türk halk şair ' target='_blank'> Yûnus Emre - Türk halk şair

Konu Hale tarafından 21 Şubat 2016 Pazar - 12:52 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı