İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Shakespeare’in Tiyatrosu Türkiye’ye Geliyor | Globe Tiyatrosu, “Kral Lear” Oyunuyla İstanbul Ve Adana’da Sahne Alacak

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Shakespeare’in Tiyatrosu Türkiye’ye Geliyor


Türkiye’ye gelen Globe Tiyatrosu, “Kral Lear” oyunuyla İstanbul ve Adana’da sahne alacak.


Resmi ekleyenKonuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 15′inci yılında bir ilke imza atacak.

İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in kurucuları arasında bulunduğu İngiltere’nin köklü tiyatrolarından Globe Tiyatrosu ilk kez geleceği Türkiye’de, yazarın en önemli eserlerinden “Kral Lear”ı sahneleyecek.

Oyun, 25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Aya İrini Müzesi’nde, 28-29 Nisan’da da Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

“Kral Lear”, Shakespeare oyunlarını başarıyla yöneten Bill Buckhurst imzasıyla sahneye taşınıyor. Kraliçe Elizabeth döneminin dekoruyla görsellik açısından da zenginlik arz eden oyunda, iktidar sahibi bireyin, iyiyle kötüyü ayırt etme sürecinde karşılaştığı entrikalar ve ihanet sonucu, insan doğasına dair sorgulamalar canlandırılıyor.

İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde 1599′dan bu yana, 400 yılı aşkın süredir perdelerini açan Globe Tiyatrosu, dünyada çalışmalarını ve sahnesini Shakespeare oyunlarına adamış tek tiyatro topluluğu olarak dikkati çekiyor.

25-26 Nisan: İstanbul Aya İrini Müzesi
28-29 Nisan: Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi


Kaynak: edebiyathaber.netBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/William_Shakespeare_26_Nisan_1564_ve_8211_23_t538.html'] William Shakespeare | ( 26 Nisan 1564 – 23 Nisan 1616), İngiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/William_Shakespeare_26_Nisan_1564_ve_8211_23_t538.html'] William Shakespeare | ( 26 Nisan 1564 – 23 Nisan 1616), İngiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı