İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Hanedanda İlk Başkaldırı | Osman Gazi, Devlet Politikasına Zarar Vermesin Diye Amcası Dündar Bey’i Öldürmüştür

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Hanedanda İlk Başkaldırı


Osmanlı Ailesi içinde ilk düşünce ayrılığı Osman Gazi zamanında ortaya çıkmıştı.


Resmi ekleyenOsman GaziOsman Gazi’nin amcası Dündar Bey yeğeninin Bizans tekfurlarını karşısına almasına ve onlarla savaşmasına şiddetle karşı çıkıyordu. Ancak aile içindeki bu ayrılık sözlü tartışmalardan öteye gitmiyordu. Osman Gazi, devlet politikasına zarar vermesin diye amcasını öldürdü.

Murat Hüdavendigâr zamanında ise Şehzade Savcı’nın çok yandaşının olması babasının kendisini izlemesine neden oldu. Sultan Murat, Şehzade Bayezid’den kardeşleri ile ilgili bilgi vermesini istedi. Bayezid ortanca kardeşi Yakup’un sesiz biri olduğunu ancak küçük kardeşi Savcı’nın etrafındakilerin kışkırtmalarına gelebileceğini söylüyordu.

O zamanlar dostluk antlaşması olan Bizans’ta ise imparatorun oğlu Andronikos kardeşinin güçlenmesini çekemiyordu. Bunun üzerine Savcı’ya bir mektupla birlikte ayaklanma teklifi gönderdi. Devleti yönetmek isteyen Savcı da çevresindekilerin kışkırtmasıyla teklifi kabul etti.

I. Murat ayaklanan beylikleri durdurmak için Bizans imparatoru ile birlikte Anadolu’ya geçti. Babalarının gelmesine kadar yönetimi ele geçirmeyi hesaplayan Savcı ile Andronikos ise ayaklandılar. Ancak oğlunu başından beri izleyen Sultan Murat seferi iptal etti ve asilerin üzerine yürüdü. Savaş sırasında Şehzade’nin ordusundaki askerlerin çoğu şehzade tarafından kandırıldıklarını söyleyerek Sultan Murat’ın ordusuna katıldı. Bunun üzerine isyancıların ordusu kısa sürede dağıldı. Savcı ile Andronikos kaçarak Dimetoka Kalesine sığındılar. Ancak Sultan Murat kaleyi kuşatınca açlık çeken halk kapıları açtı. Savcı Bey ile Andronikos ele geçirildi.

I. Murat, imparatordan oğlunun gözlerini oydurmasını istedi. Sultan'dan korkan İmparator, her ne kadar istemese de oğlunun ve torununun gözlerine mil çektirdi. Ancak hafif mil olduğu için Andronikos’un yalnızca bir gözü kör oldu. I. Murat ise, aslında oğlunu bağışlamak niyetindeydi. Ancak oğlunun ağır sözlerinden dolayı çok öfkelendi ve gözlerine mil çektirdi. Öfkesi bir türlü geçmeyen padişah, 29 Eylül 1373’te oğlunu boğdurttu.

Hanedan içinde daha önce de kan dökülmüştü ancak, Şehzade Savcı’nın ayaklanması Osmanlı tarihinin kardeş ve padişah katilleriyle yazılmış kanlı sayfaların ilk satırları oldu.Kaynak: Erhan Afyoncu, 1000 Soruda Osmanlı İmparatorluğu, Cilt 1, Yeditepe Yayınevi, s. 67-132


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Osmanli_Padisahlari_Valide_Sultanlar_Padisah_Esle_f169/Osman_Gazi_1258_1326_t829.html'] Osman Gazi | 1258 - 1326 Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Osmanli_Padisahlari_Valide_Sultanlar_Padisah_Esle_f169/Osman_Gazi_1258_1326_t829.html'] Osman Gazi | 1258 - 1326 Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu


Kaynak

Konu Hale tarafından 21 Ağustos 2015 Cuma - 17:36 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı