İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

14 Kasım Dünya Diyabet Günü | 1921’de İnsülin’i Bulan Fredrick Bantig'in Doğum Yıldönümü Anısına Her Yıl 14 Kasım’da Düzenlenen Diyabet’te Bilinçlendirme Günü

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


14 Kasım Dünya Diyabet Günü


1921 yılında insülini bularak diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıldönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.


Resmi ekleyen1991 yılından beri düzenlenen, Dünya Diyabet Günü'ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Fedarasyonu üyesi 150'yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla düzenlenen bu günde, çeşitli etkinlikler vasıtasıyla diyabetin yayılmasından duyulan kaygılar dile getirilmeye çalışılmaktadır.

lkemizde 2.6 milyon diyabetli ve 2.4 milyon diyabet adayı olmak üzere toplam 5 milyon kişi diyabetle mücadele etmektedir.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Hastalik_Tanimlari_Belirtileri_Tedavileri_f171/Diabet_Seker_Hastaligi_Diabetes_Mellitus_Nedir_t53499.html'] Diabet - Şeker Hastalığı - Diabetes Mellitus Nedir? | Diabet Nasıl Meydana Gelir?Tipleri-Belirtileri-Tanı-Tedavi-Dikkat Edilmesi Gerekenler -Korunma-Yolculuk-Şeker Kontrolü-İnsülin Kullanımı-Gizli Şeker-Diyet-Gebekikte Diabet - Diabette sıkça sorulan sorular ve cevapları..' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Hastalik_Tanimlari_Belirtileri_Tedavileri_f171/Diabet_Seker_Hastaligi_Diabetes_Mellitus_Nedir_t53499.html'] Diabet - Şeker Hastalığı - Diabetes Mellitus Nedir? | Diabet Nasıl Meydana Gelir?Tipleri-Belirtileri-Tanı-Tedavi-Dikkat Edilmesi Gerekenler -Korunma-Yolculuk-Şeker Kontrolü-İnsülin Kullanımı-Gizli Şeker-Diyet-Gebekikte Diabet - Diabette sıkça sorulan sorular ve cevapları..

http://www.kadimdostlar.com/Hastalik_Tanimlari_Belirtileri_Tedavileri_f171/Gizli_Seker_Seker_Baslangici_Prediyabet_Nedir_G_t58618.html'] Gizli Şeker - Şeker Başlangıcı - Prediyabet Nedir? | Gizli Şeker Veya Şeker Başlangıcı Sanıldığı Kadar Masum Mu? Gizli Şeker Önemli Mi? Şeker Yükleme Testi Nedir? Gizli şeker olup olmadığımı nasıl öğreneceğim? ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Hastalik_Tanimlari_Belirtileri_Tedavileri_f171/Gizli_Seker_Seker_Baslangici_Prediyabet_Nedir_G_t58618.html'] Gizli Şeker - Şeker Başlangıcı - Prediyabet Nedir? | Gizli Şeker Veya Şeker Başlangıcı Sanıldığı Kadar Masum Mu? Gizli Şeker Önemli Mi? Şeker Yükleme Testi Nedir? Gizli şeker olup olmadığımı nasıl öğreneceğim?

Kaynak

Konu Hale tarafından 24 Eylül 2015 Perşembe - 06:51 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
14 Kasım Dünya Diyabet Günü


T.C. Sağlık Bakanlığı

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Türkiye Diyabet Önleme Ve Kontrol Programı (Diabturk)

12-18 Kasım 2012 Diyabet Ve Obezite Haftası Etkinlikleri

“14 Kasım Dünya Diyabet Günü”Resmi ekleyenYapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. (Araştırmalarda %8.5 ile %13 arasında değişmektedir). Kısacası ülkemizde diyabetli hasta sayısında önemli bir artıştan söz etmek mümkündür. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki (şişmanlık) artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir.

Bu çerçevede Bakanlığımızca diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı (DİABTÜRK)” yürütülmeye başlanmıştır. Ayıca özellikle Tip 2 diyabetin en önemli nedenlerinden birisi olan obezitenin önlenmesi ve kontrolüne yönelik olarak da “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” yürütülmektedir.

Diyabet konusunda toplumda farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF) öncülük ettiği, tıp tarihinde bu güne kadar üretilmiş olan en değerli molekülü “İNSÜLİN HORMONU” nu bulan Frederick Banting’in doğum günü olan “14 Kasım Diyabet Günü” tüm dünyada her yıl belirlenen değişik tema ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yılki Dünya Diyabet Federasyonunun belirlediği ve tüm dünyada kullanılan 14 Kasım Diyabet Günü teması “Geleceğimizi Koruyalım” dır.

Program kapsamında, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” nün özellikle Tip 2 Diyabet oluşumunda önemli bir risk faktörü olan obezitenin ülkemizde görülme sıklığındaki artış da göz önüne alınarak 12-18 Kasım 2012 tarihleri arasında ve “Diyabet ve Obezite Haftası” olarak çeşitli etkinliklere gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu çerçevede 81 il Halk Sağlığı Müdürlükleri de çeşitli etkinlikler gerçekleştirmektedir.
Kaynak

Konu Hale tarafından 31 Temmuz 2015 Cuma - 20:28 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı