İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bıyık Nedir? | Tarihçesi - Bıyık Şekilleri - Bıyığın İlk Kesilme Yaşı Ne Olmalı? Bıyıklar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey!

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Bıyık


Bıyık, üst dudağın üstündeki kıl kümesi.


Resmi ekleyenBazı hayvanların, örneğin kedi, aslan, kaplan, tavşan, fare gibi etçil ve kemirici memelilerin burun ya da üst dudak çevresindeki sert kıllar ile bazı balıkların (barbunya, tekir, bıyıklı balık) üst ve alt çenesinden sarkan etsi uzantılara da bıyık denir; bıyık, hayvanlarda genellikle dokunma ve tat organıdır.

Tarih

Erkekler, çok eskiden beri iklim koşulları, gelenek, dinsel inanış ve kişisel istek gibi etkenlere bağlı olarak sakal ve bıyık uzatmışlardır. Başlangıçta sakal ve bıyık birlikte bırakılırken, sakal olmaksızın ilk bıyığa MÖ y. 2650'de Eski Mısır kaynaklarında rastlanmıştır.

Tarih boyunca sakal ve bıyık uzatma sert tartışmalara neden olageldi. Tıraş olma alışkanlığı yerleştikten sonra, bırakılması toplumsal kabullere aykırı bulunan sakal ve bıyık sık sık yasa gücüyle kestirildi. Galyalıların sakal ve bıyık bırakmasını Romalılar barbarlığın bir göstergesi sayarlardı. 1447'de bir İngiliz yasası erkeklerin üst dudak kıllarını kesmelerini zorunlu kılmıştı. Ama yaklaşık 400 yıl sonra, bu kez İngiliz askerlerine bıyıklarını kesmeleri yasaklanmıştı. Fransız askerleri, Prusya muhafızları ve süvariler arasında bıyık bir gösteriş konusuydu.1838'de ise Bavyera kralı ordusunda bıyık uzatmayı yasakladı.

Türklerde bıyık bırakmak yaygın bir alışkanlıktır.20. yüzyıl başlarına değin Türk erkekleri bıyıklarını kesmezler, toplumsal durumlarına ve yüz biçimlerine göre bıyık bırakırlardı. Bıyık kesme adeti Türklerde I. Dünya Savaşı'ndan sonra başladı.

Sünnet olarak kabul edildiği için, Müslüman erkekler genellikle uçları dudak kenarını geçmeyecek biçimde ve üst dudağı kapatmayacak uzunlukta bıyık bırakırlardı.


Resmi ekleyenBıyık şekilleri


Yaygın olan bıyık biçimleri:• Kaytan bıyık; alttan çok az kırpılan, üstten derin olarak alınan ve ağız kenarlarından aşağı doğru biraz sarkık olur.
• Pala bıyık; alt dudak kenarından kırpılıp, ama üstten hiç alınmayıp alabildiğine uzatılan ve iyice burularak oluşturulan biçim.
• Burma bıyık; pala bıyıktan daha ince, kendi halinde bırakılan ve parmak uçları ile burulan bıyık
• Pos bıyık; kendi başına bırakılır, alttan parmak uçları ve alt dudağı örtmeyecek biçimde toplanıp ve burulmadan bırakılır.
• Bektaşi bıyığı; pos bıyığa benzemekle birlikte alttan toplanmayan, üst dudak üzerine dökülen, hatta ağıza kadar uzatılan bıyır.


Bıyığın Kesilme Yaşı


• Çocuk doktorları bıyığın 13 yaşından itibaren kesilmesini öneriyorlar.


NOT: Bıyığı küçükken jilet ile değil bir makine yardımı ile kesilmesi gerekmektedir.


Dosya Ekle  biyik1.jpg   19,05K   0 kere indirildi Dosya Ekle  biyik.jpg   11,43K   0 kere indirildi


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Bıyık


Bıyıklar Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey!


Bıyıklı erkekler hakkında ne düşünüyorsunuz bilmiyoruz ama Dr. Allan Peterkin bıyıklar hakkında daha önce hiç duymadığınız 10 bilgiyi sizinle paylaşıyor.


1. Bıyıklı bir erkek günde ortalama 760 kere bıyığına dokunuyor.

2. Bir kişinin bıyığı senede ortalama 15 cm kadar uzuyor.

3. Hindistan'ın bazı büyük şehirlerinde polisler bıyık bıraktıklarında ekstra ödeme alabiliyor. Bıyık, bir güç sembolü olarak algılanıyor.

4. Burt Reynolds'ın bıyığının Facebook'da yaklaşık 4000 beğeneni var.

5. İngiliz gazetesi The Guardian'da yapılan bir ankete göre, ankete katılanların %61'i bıyıklı kişileri sofistike buluyor.

6. Bir erkek ortalama 5 milyon kıl köküne sahip, yani bir gorilden neredeyse üç kat daha fazla!

7. Bir bıyık, kendi hacmi kadar sıvının %20'sini emme gücüne sahip.
Kaynak
1 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı