İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yeniden “Dünya Kenti İstanbul" Sergisi | "Hayali" İstanbul Müzesi de İstanbullular İle Buluşacak

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Yeniden “Dünya Kenti İstanbul" Sergisi

Resmi ekleyen


Topkapı Sarayı dış avlusundaki tarihi Darphane-i Amire binasında 1996 yılında açılan “Dünya Kenti İstanbul Sergisi”, 18 yıl aradan sonra, süregelen Kent Müzesi tartışmalarının gölgesinde yeniden hayat buluyor.


Tarih Vakfı, 1996'da Unesco himayesinde gerçekleştirilen Habitat-II İnsan Yerleşimleri Konferansı’nın rüzgârıyla ortaya çıkan “Dünya Kenti İstanbul" sergisini, 18 yıl aradan sonra 14 Ocak - 22 Şubat tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda yeniden açıyor. “Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” adlı sergi, çeşitli müdahale, dayatma ve yok saymalarla sıradanlaştırılan İstanbul’a tekrar bakıyor ve İstanbul’un kent hakkı, tarihi ve hafızasını koruma çığlığı olarak 'Gezi Direnişi' ile ortaya çıkan “nerede kalmıştık, nereye gidiyoruz? “ sorusunu yeniden gündeme getirmeyi hedefliyor.


Sergiye eşlik eden etkinlikler


"Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul" sergisi, 15 Ocak 2014 Çarşamba günü saat 10:30’da, Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bilmez ve Sergi Koordinatörü Prof.Dr. Afife Batur’un katılacakları basın toplantısı ile açılacak.


Müzesiz, hafızasız ve kimliksiz bırakılan İstanbul’un başına gelen olumsuzluklara işaret etmeyi amaçlayan sergiye, bir bölümü “yine, yeni” çerçevesinde pek çok yan etkinlik de eşlik edecek. 1993 yılında Tarih Vakfı’nın düzenlediği “İstanbul için Ütopyalar” sempozyumuna atıfla düzenlenecek olan “ Yine, Yeni: İstanbul için Ütopyalar” buluşması, mekân kısıtı nedeniyle sergi kapsamından çıkarılan İstanbul Müzikleri bölümü yerine, bölüm küratörü Ersu Pekin ile “Yine, Yeni: İstanbul Müzikleri” söyleşisi, hafta sonları 14:00-18:00 arasında gerçekleşecek “İstanbul için Açık Kürsü” ve “İstanbul Forumu” bunlardan birkaçı.


"Hayali" İstanbul Müzesi de İstanbullular ile buluşacak


Serginin bir önemli özelliği de burada sergilenen pano ve maketlerin daha sonra depoya kaldırılmak yerine İstanbullularla buluşacak olması. Minyatür, gravür, fotoğraf gibi malzemelerin grafik yorumlamasıyla oluşturulan sergi panoları ve maketler, sergi sırasında ve sergi sonunda satışta olacak.

Bu sayede, 18 yıl önceki serginin varoluş nedeni olan ama gerçekleştirilemeyen ‘Hayali’ İstanbul Müzesi için üretilmiş özgün malzemeler depolarda yok olmak yerine, İstanbulluların evlerini ve işyerlerini süsleyerek hem Dünya Kenti İstanbul'u hem de İstanbul Müzesi hayalini canlı tutacak. Sergi 23 Şubat Pazar günü 10.00-18.00 arası gerçekleşecek “İstanbul Müzesi Hayali” pazarı ile sona erecek.


18 yıl önce Prof. Dr. Afife Batur ’un Genel Koordinatörlüğü ve Mehmet Özdoğan, Oğuz Tekin, Ayla Ödekan, Edhem Eldem, Atilla Yücel, Ersu Pekin ve Çağla Ormanlar ’ın Bölüm Küratörlükleri altında pek çok araştırmacı, arşivci ve mimarın gayretleriyle gerçekleştirilen sergi, bugün yeniden gün yüzüne çıkarken, aynı ekibi, aynı heyecanla bir araya getiriyor. Afife Batur başta olmak üzere Koordinatör Yardımcısı Pelin Derviş , Sergi Tasarımcısı Mimar Ahmet Özgüner , Mimar Mert Eyiler , Grafik Tasarımcı Eray Makal ve Fotografçı/Mimar Murat Germen , serginin yeniden biçimlenmesinde gönüllü olarak görev alıyor. Yıllar sonra buluşan uzman ekibe onlarca Tarih Vakfı gönüllüsü de destek veriyor.Kaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı