İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Karasu Şelalesi Kurudu | Sabun Çayı Kenarındaki Bir Elektrik Santraline Aktarılınca Şelale Tamamen Kurudu

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Türkiye'nin Doğa Harikası Bakın Ne Hale Geldi

Resmi ekleyen


Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Düldül Dağı eteğinde bulunan Doğa harikası Sabun Çayı üzerindeki Karasu Şelalesi kurudu.


Kuraklık sebebiyle azalan suyun tamamı, Sabun Çayı kenarındaki bir elektrik santraline aktarılınca şelale tamamen kurudu. Sabun çayı üzerinde inşa edilen Erem HES’e ait Çatakboğazı Regülatöründen suyun azalmasından sonra çay yatağına su bırakılmadı ve sadece kapaktan sızan suların aktığını belirten vatandaşlar, konuyu BİMER’e şikayet etti.


Resmi ekleyenSabun Çayı üzerinde bulunan enerji santralinden çay yatağına su bırakılmadığı için şelalenin kuruduğu ve doğal yaşamın zarar gördüğünü bildiren vatandaşlara DSİ 6. Bölge müdürlüğünden gelen cevapta firmanın konu hakkında uyarıldığı belirtildi.
DSİ ile firma arasında yapılan anlaşma gereği, dere yatağındaki su 10 yıllık ortalamanın yüzde 10’undan aşağı olması durumunda suyun doğal hayata bırakılması gerekiyor.

Geçtiğimiz yıllarda Düziçi Belediyesi tarafından Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan (DOĞAKA) destek alınarak yapılan patika yola kavuşan şelale son dönemde doğaseverleri, fotoğraf sanatçılarını, yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmış ve bölgede turizmin önemli duraklarından bir haline gelmişti.

Geçtiğimiz yıllarda çekilen ve Daniel Craig başrolünü üstlendiği James Bond serisinin "Skyfall" filminin bazı sahnelerinin çekimi de Karasu Şelalesi'nde yapılmıştı.Kaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı