İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Limni Gölü Daha İyi Korunacak | Limni Gölü Tabiat Parkı Ve Çevresinin Daha İyi Korunması

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Limni Gölü Daha İyi Korunacak


Gümüşhane'nin önemli turizm alanlarından Limni Gölü Tabiat Parkı ve çevresinin daha iyi korunması ve ziyaretçilerin taleplerinin karşılanması için alan revizyonu yapıldığı bildirildi.


Resmi ekleyenOrman ve Su İşleri Gümüşhane Şube Müdürü Emel Mazlum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Torul ilçesinin Zigana köyü sınırları içerisinde yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı'nın sınırlarının genişletildiğini, bölgeye yeni kır evleri yapılacağını belirtti.

Gümüşhane'de Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Şiran Tomara Şelalesi ve Limni Gölü Tabiat Parkı olmak üzere üç önemli tabiat parkı bulunduğunu dile getiren Mazlum, Zigana köyünün Soranay Yaylasında yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı'na ilginin son yıllarda artığını ifade etti.

Göl ve çevresinin 15 yıl önce tabiat parkı ilan edildiğini hatırlatan Mazlum, şunları söyledi: "Geçen süre içerisinde yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip tabiat parkı, çadır, karavan, motor-karavan ve bungalov tipi tesislerle sadece geceleme ya da gecelemenin yanında günübirlik kullanım imkanı da sağlayan sahalar statüsüne alındı. Bölgede hakim ağaç türü sarıçam ve ladindir. Etrafı sarıçam ve ladin ormanları ile çevrili Limni Gölü ve çevresi yaz aylarında ziyaretçilerine adeta bir klima etkisi yapmaktadır."


'Göl daha iyi korunacak'


Mazlum, Zigana dağından ve Zigana köyünden iki ayrı yoldan ulaşılabilen, ormanlık alanda yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı'nın altyapı yatırımları ve çevre düzenleme işlerinde kullanılmak üzere 400 bin liralık ödeneğin Gümüşhane İl Özel İdaresi hesaplarına aktarıldığını kaydederek, şöyle devam etti: ''Limni Gölü Tabiat Parkı Alan Revizyonu ile tabiat parkının kaynak değeri olan gölün çevresinin daha iyi korunması ve ziyaretçilerin konaklama taleplerinin karşılanması için alan 32 hektardan 72 hektara çıkarıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğünde 37,5 metrekarelik 40 adet ahşap kır evi alındı ve bunlardan 10'u mevsim şartlarının normale dönmesi ile Limni Gölü Tabiat Parkına taşınıp, montajı yapılacak."
Kaynak
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı