İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Sığır Kuyruğu Bitkisi | Baraj Suları Altında Kalacak "Sığır Kuyruğu" Bitkisi Taşındı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Sığır Kuyruğu Bitkisi | Baraj Suları Altında Kalacak "Sığır Kuyruğu" Bitkisi Taşındı


Mersin'in Tarsus ilçesinde, yüksek kesimlerde yetişen ve endemik bitkiler listesinde yer alan "sığır kuyruğu" bitkisinin tohumları, Pamukluk Barajı'nın suları altında kalacağı için toplanarak başka alana nakledildi.


Resmi ekleyenTarsus ilçesinde, yüksek kesimlerde yetişen endemik bitkilerden "sığır kuyruğu" bitkisinin tohumları, Pamukluk Barajı'nın suları altında kalacağı için toplanarak başka alana dikildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, endemik bitkiler listesinde olan "sığır kuyruğu" bitkisi Tarsus Pamukluk Barajı çalışmaları nedeniyle göl aynası altında kalacağı için tohumları toplatıldı.

Akademisyenler tarafından yürütülen "Pamukluk Barajı göl aynası altında kalacak bitki türlerinin tespiti ve taşınması projesi" kapsamında bitkinin Çamlıyayla ilçesinde de yetişebileceği tespit edildi. Tarsus ilçesinde yetiştirilen tohumlardan elde edilen bitkiler, Çamlıyayla'da belirlenen alana nakledildi.

Projenin, tür tespitinin yapılmasından ve koordinasyonundan sorumlu yetkilisi Prof. Dr. Ayşe Everest, yaptıkları çalışmalar neticesinde, baraj havzasından toplanan tohumlardan 850 sığır kuyruğu bitkisi ürettiklerini ve bu bitkinin devamının sağlanması için uygun ortama yeniden ekildiğini bildirdi.

Orman Bölge Müdürü Abit Baca da yapılan çalışmayla endemik olan bu türün hem devamını sağlamayı hem de biyoçeşitliliğe katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Sığır kuyruğu bitkisinin bol miktarda nektar içeren çiçekleri sayesinde bal arılarını kendisine çektiğini dile getiren Baca, bu yönüyle de arıcılık yapan vatandaşlara katkıda bulunmuş olunacağını kaydetti.

10 Şubat 2014Kaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı