İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Tunceli'de İki Yeni Kenger Türü Tespit Edildi | Uuluslararası Bilimsel "Phytotaxa" Adlı Dergide Yayımlanarak Tescillenip Ve Tanıtılan Kenger

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Tunceli'de İki Yeni Kenger Türü Tespit Edildi


Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, öğretim üyelerinin il genelinde yaptığı çalışmada 2 yeni kenger türünün tespit edildiğini bildirdi.


Resmi ekleyenTunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, makamında Tunceli Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Yüce ve bazı daire başkanları ile basın toplantısı düzenlendi.

Tunceli'nin bir dönem mayın patlaması, operasyonlar, şehitler ve dağlarda insanların yaşamını kaybetmesi gibi nahoş olaylarla anıldığını ifade eden Boztuğ, kentte artık farklı çalışmaların yapıldığını söyledi.

Boztuğ, birçok alanda çeşitli üniversite ve kurumlarla işbirliği yaptıklarını ifade ederek, "Dünya bilim literatüründe, botanik alanında ve bitki çalışmaları alanında 6 tür olan kenger sayısı, Tunceli Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyelerinin Viyana Doğa Tarih Müzesi yetkilileriyle yaptığı çalışma sonrasında 8'e çıkmış bulunmaktadır" dedi.

Tespit edilen 2 yeni kenger türünün uluslararası bilimsel "Phytotaxa" adlı dergide yayımlanarak tescillendiğini ve tanıtıldığını aktaran Boztuğ, şunları kaydetti:

"Bu kengerlerden birine sadece Munzur Vadisi'nde bulunduğu için 'Gundelia Munzuriensis' yani Munzur Kengeri, diğerine ise Dersim yöresinde yaygın olduğu için 'Gundelia Dersim' Dersim kengeri ismi verildi. Böylece dünyada 6 olan kenger türü sayısına sadece Dersim yöresinde yaptığımız çalışmayla iki yeni tür ilave etmiş bulunuyoruz. Bu da ülkemizde insan haklarının, demokrasinin, özgürlüklerinin yükselmesi sonucu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu yeni kurulan üniversitelerimizin artık burada uluslararası işbirliği ile bilimsel araştırmalar yapması ve yapılan bu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verileri tanıtması bakımında çok enteresan bir örnektir."Kaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı