İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Musluktaki Temiz Suyumu Geri Ver! | Türkiye, Dünya Su Günü'nü Son 50 Yılın En Kurak Döneminde Kutluyor

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Suyumu Geri Ver

Türkiye, Dünya Su Günü'nü Son 50 Yılın En Kurak Döneminde Kutluyor

Resmi ekleyen


Türkiye, 21 Mart Dünya Ormancılık ve 22 Mart Dünya Su Günü’nü, son 50 yılın en kurak döneminde kutluyor. Su Hakkı Kampanyası, Dünya Su Günü nedeniyle gerçekleştireceği etkinliklerin temasını “Musluktaki temiz suyumu geri ver!” olarak belirledi.

TEMA Vakfı da bugün dünya üzerindeki tatlı su miktarının Sezar’ın Antik Roma’yı yönettiği dönemle aynı miktarda olduğuna dikkat çekti.

TEMA Vakfı’nın derlediği bilgilere göre İstanbul da dahil olmak üzere dünyadaki büyük şehirlerin üçte biri içme sularının büyük bir bölümünü ormanlık bölgelerden sağlıyor.

Dünya Su Günü’nün bu yılki teması da BM tarafından “Su ve Enerji” olarak belirlendi. Enerji üretim sistemlerinin yüzde 90’ı yoğun olarak su kullanıyor. 2035 yılında küresel enerji kullanımının yüzde 50, su tüketiminin de yüzde 85 oranında artması bekleniyor. Ancak üretilemez bir varlık olan suyun oranı hiç artış göstermiyor.

Her yıl yaklaşık olarak 15-18 milyar metreküp tatlı su kaynağı fosil yakıt üretiminden dolayı kirleniyor. Kömür enerjisi nedeniyle oluşan asit yağmurları suları daha da asidik hale getiriyor.

Güneş enerjisinden elektirk üretildiğinde gaz birim elektik enerjisi için gerekli su miktarı doğalgaz santrallarından 5 kat, kömür santrallarından 2 kat daha az suya ihtiyaç duyuluyor. Rüzgâr enerjisi için suya ihtiyaç duyulmazken jeotermal enerji için kullanılan su tekrar kaynağa veriliyor.

Günümüzde 2.8 milyar insan su kıtlığı ile karşı karşıya ve 2.5 milyar insanın elektriğe erişimi bulunmuyor. Bugün dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk çekiyor. Türkiye’de kişi başına bin 519 metreküp su düşüyor. İklim değişikliği nedeniyle yaşanılan su sıkıntısının Türkiye’nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması bekleniyor.


Kritik eşikteyiz

Su Hakkı Kampanyası da Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye’nin su krizi yaşanması açısından çok kritik bir eşikte olduğuna dikkat çekildi. Suyun yüzde 85’inin endüstriyel tarımda ve sanayide kullanıldığı belirtilerek derinleşen su krizi karşısında gözümüz gibi korunması gereken sulak alanların çılgın projelere kurban edildiği vurgulandı.

Su Hakkı Kampanyası, suyun bir meta değil, tüm canlıların yaşam kaynağı olduğuna dikkatleri çekmek için 22 Mart Cumartesi günü milyar dolarlık ambalajlı su sektörünü anlatan “Bottled Life” belgeselinin gösterimini yapacak.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek gösterimin ardından da “Musluktaki temiz suyumu geri ver!” sloganı ile yürüyüş yapılacak. Film gösterimi saat 15.00’te Galatasaray’daki Aynalı Geçit Salonu’nda, yürüyüş de 17.00’de Galatasaray Lise önünde başlayacak.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Dunya_Su_Gunu_22_Mart_Dunya_Su_Gunu_Hakkinda_Gen_t26935.html']Dünya Su Günü - 22 Mart | Dünya Su Günü Hakkında Genel Bilgi - Suyun Hayatımızdaki Yeri' target='_blank'>Dünya' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Dunya_Su_Gunu_22_Mart_Dunya_Su_Gunu_Hakkinda_Gen_t26935.html']Dünya Su Günü - 22 Mart | Dünya Su Günü Hakkında Genel Bilgi - Suyun Hayatımızdaki Yeri

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Orman_Haftasi_21_26_Mart_Ormancilik_Nedir_Orman_t24945.html']Orman Haftası - 21 - 26 Mart | Ormancılık Nedir? Ormanın Sağladığı Yararlar - Orman Haftası Ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği - Orman Ve Çevre - Yaban Ormanları - Yurdumuzda Milli Parklar - Fidan Dikimi - Orman Ağaçları Ve Hayvanları - Orman Haftası Şiirleri ' target='_blank'>Orman' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Orman_Haftasi_21_26_Mart_Ormancilik_Nedir_Orman_t24945.html']Orman Haftası - 21 - 26 Mart | Ormancılık Nedir? Ormanın Sağladığı Yararlar - Orman Haftası Ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği - Orman Ve Çevre - Yaban Ormanları - Yurdumuzda Milli Parklar - Fidan Dikimi - Orman Ağaçları Ve Hayvanları - Orman Haftası Şiirleri


Kaynak

Konu Hale tarafından 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 07:28 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı