İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri” | Sinan Meydan – 4 Cilt – Sinan Meydan’dan Akl-ı Kemal Analizi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri”

Sinan Meydan – 4 Cilt

Resmi ekleyen


O nasıl yaptı ötekiler nasıl yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"


Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.

Akl-ı Kemal'in 2. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:


İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi: Geleceğin yerleşim birimleri olarak tasarlanan İdeal Cumhuriyet Köyleri ve Türk Tarım Devrimi...

Halkevleri Projesi: Halkevleri, Halkodaları, Millet Mektepleri, Köy Eğitmenleri, Köy Enstitüleri ve Atatürk'ten sonra bütün bu projelerin nasıl yok edildiği...

Güneydoğu Anadolu (GAP) Projesi: Türkiye'de feodalizm ve Kürt sorununun kökleri, Atatürk'ün Doğu'ya verdiği önem, Cumhuriyet'in Doğu'daki yatırımları, Atatürk'ün toprak reformu mücadelesi ve Atatürk'ten sonra toprak reformunun nasıl unutturulduğu...

Demokrasi Projesi: Atatürk'ün Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesinin bilinmeyenleri, Türkiye'de kadın hakları ve demokrasi, Atatürk Cumhuriyeti'nin çağına göre demokratik bir yapıda olduğunun kanıtları ve Atatürk'ten sonra "demokrasi" diye diye demokrasinin nasıl yok edildiği...

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için Akl-ı Kemal'i okumalısınız...

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."

-Kuran-ı Kerim, Yunus/100-


"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."

-Mustafa Kemal Atatürk-"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."


-Mustafa Kemal Atatürk-Tanıtım BültenindenDosya Ekle  aklikemalsinanmeydan.jpg   171,4K   0 kere indirildi

Konu Hale tarafından 20 Ocak 2016 Çarşamba - 23:24 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri”


Tarih araştırmacısı Sinan Meydan, Atatürk ve Cumhuriyet dönemi projelerini 10 yıllık bir araştırma sonunda “Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri” adıyla 4 ciltlik kitap haline getirdi.


Çalışmalarında daha çok Atatürk ve Cumhuriyet tarihimizle ilgili yanlış bilinenler ve bilinmeyenlere odaklanan Meydan, büyük kurtarıcıyı “mit” olmaktan çıkartıp, yeni Türkiye için yol gösterecek kurucu aklını ve projelerini anlatma çabasında. Atatürk’ün bitmiş, yarım kalan ya da hayata geçmemiş projelerini ilk kez gün ışığına çıkardığı detaylarla ele alan Meydan, Akl-ı Kemal’in Türkiye ve üçüncü dünya ülkeleri için “Kurtuluşun reçetesi” olduğunu vurguluyor.

Akl-ı Kemal’in ürünleri arasında Yeşil Cennet’ten, Türk Rönesansı’nın öncü figürleri Köy Enstitülerinden Halkevlerine, içinde hayvan mezarlığı da bulunan İdeal Cumhuriyet Köyü’nden Atatürk Modeli Fabrika’ya, İnsanlık Gölü’nden, Uzay Sanayii’ne, Yarasa Uçak’tan Rüzgar Tüneli’ne şaşırtıcı pek çok proje var.


Neden Akl-ı Kemal? Türkçe Anlattım, Anlamadılar


Atatürk ve Cumhuriyetimizin bilinmeyen ya da yanlış bilinen tarihine dair araştırmalarıyla tanınan Sinan Meydan İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. “Atatürk, Ön-Türk Tarihi ve Yakın Tarih” çalışmalarını sürdüren yazarla 4 ciltlik 15. kitabı üzerine konuştuk, ardından bir “külliyat” hacmindeki çalışmasından akıllı projeler derledik. Akl-ı Kemal’i şöyle açıklıyor:

“Bu Arapça tamlamayla kastettiğim Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çünkü hem O’nun aklı kemale ermiştir; yani olgunlaşmış, mükemmelleşmiş bir akla sahiptir, hem de adı Kemal’dir. Bugünlerin Atatürk karşıtı Arapçılarına, onların anlayacağı dille seslenmek istedim. Onlara aklıselimle hareket eden Mustafa Kemal’in neler başardığını, Akl-ı Kemal’i anlatmak istedim! Türkçe anlattım anlamadılar, Arapça anlatırsam belki anlarlar diye düşündüm!.. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün akılla planladığı projelerin belli bir sistematik içinde düşünceden uygulamaya geçirilmesiyle kurulmuştur. Cumhuriyet mucizesinin sırrını çözmek için öncesiyle ve sonrasıyla ‘Atatürk’ün Akıllı Projeleri’ni bilmek gerekir.


Atatürksüz Bir Tarih Yazmaya Çalışıyorlar


Atatürk
üzerine yaklaşık 20 yıldır çalışan Meydan, Akl-ı Kemal fikrinin 10 yıldan eski olduğunu yazım aşamasının 2 yıldır sürdüğünü söylüyor ve devam ediyor.

“Paradigmalar değişiyor son günlerde, tarih yeniden yazılıyor. Bu tarih yeniden yazılırken bir haksızlık yapılıyor. Yeniden tarihi yazan arkadaşlar, Atatürksüz bir tarih yazma kaygısı içinde. Ben de bu süreçte 12 Eylül’ün o tören Atatürkçülüğü ya da Atilla İlhan’ın deyimiyle ‘gardırop Atatürkçülüğü’, içi boş Atatürkçülük yerine, ayakları yere basan, içi dolu, onun aklını, projelerini, uygulamalarını ön plana çıkaran gerçek Atatürk’ü anlatma kaygısıyla yazıyorum. Atatürk bu milleti iki kere kurtarmıştır. İlk kurtuluş; akılla, silahla, imanla, cesaretle kazandığı Kurtuluş Savaşı, ikinci kurtuluş ise; yine akılla, kalemle, bilgiyle, azimle kazandığı Uygarlık Savaşı’dır.


Kurucu Aklı Anlatabilirsek, Atatürk’e Saldırılar Durur


2000’li yılların başından itibaren Büyük Ortadoğu Projesi’nin gündeme gelmesiyle birlikte, ulus-devlet sorgulanmaya başladıktan sonra Türk ulus-devletinin kurucusu Atatürk eleştiriden öte saldırılara maruz kaldı. Ortaya koyduğu eser tahrif edilirken, Atatürk’ün kişiliğine yönelik saldırılar arttı. Mustafa Kemal Atatürk’ü hepimiz eleştirelim, her insan, her lider gibi fakat linç edilmesine yönelik bir tepkidir bu. Onun aklını öne çıkaran, politika ve projelerini, uygulamalarını ön plana çıkaran bir tür savunma tarihçiliği bu. Bunu Atatürk de yapmıştı bir dönem. 1930’lu yıllardaki tarih araştırmaları da Batı’ya karşı bir tür savunmaydı. Şimdi de Atatürk’ün eserini ortaya net bir şekilde, bütün boyutlarıyla ortaya koyabilirsek, zaten savunmaya ihtiyacı kalmayacak.


Atatürk’ü Kanunla Korumak Ayıp, Kaldırın


Atatürk’
ü Koruma Kanunu’nun çıkarılması, her yere heykellerinin dikilmesi ve Atatürk kültü yaratma Menderes döneminde başladı. Menderes, İnönü’yü vurmak için Atatürk kültü yaratmak istedi, heykelleri dikildi, paralara resmi konuldu ölçüsüzce. Atatürk’ü Koruma Kanunu çıkarıldı. Bunlar Atatürk’ü heykele, rozete indirgeyen, içini boşaltan yüceltmeler. Atatürk’ü kanunla korumak ayıptır Türkiye gibi bir ülkede. Bugün Atatürk’ü eleştiri noktası aşılmış, hakaret, küfür noktasına gelinmiştir. Bu kanun gereksiz, zaten Atatürk’ü korumuyor.


Köy İmamının İnancı Gibi Değil Ama İnançlı Biri


Atatürk
ve yakın tarih yazımında kara delikler çok. Resmi tarih diye adlandırılan şey biraz da budur. Bilinmez noktalar. boş bırakılan alanlar çok, mantıksal bağlantıları kuramıyoruz. Ben bu alanları doldurmaya çalışıyorum. Atatürk’le ilgili karanlık kalmış noktaları belgelerle ortaya çıkarmaya, ikincisi çarpıtmalara yanıt vermeye çalışıyorum. İki temel problem var Atatürk ile ilgili. Eserlerinin ve kendisinin çarpıtılması, onunla ilgili bilmediğimiz noktalar olması. Mesela din konusu. Uzun yıllar din konusu üzerinde çalıştım, hacimli bir kitap yazdım. Kamuoyunu çok şaşırttı bu kitap. Çünkü bu konu incelenmemiş. Kendim de şaşırdım. Atatürk’ün dinle de ilgili olduğunu, okuduğunu, araştırdığını, sorguladığını gördüm. Din konusunda kaygısız değil, kendine özgü inancı var. Bu köy imamının inancı gibi bir inanç değil ama özel dünyasına, anı ve mektuplarına baktığınızda Allah ile arasında bir bağ olduğunu görüyorsunuz.


Atatürk’ün Uzay Öngörüsü


Mesela bir uzay öngörüsü var. Havacılık projesi dışında, “İstiklar Göklerdedir” dışında bir şey daha diyor Atatürk. Eskişehir Hava Okulu’nda, 1936’da; ‘İnsanoğlu 2000 yılından önce aya gidecek, uzaya gidecek, oradan bize mesaj yollayacaktır. Aya gidecek Batılı ayaklar arasında en büyük isteğim bir de Türk ayaklarının olmasıdır” diyor. Muasır medeniyet derken ortaya koyduğu çıta çok yüksek. Çok şaşırtıcı gelmiştir çevresindeki insanlara. Türk ulusuna böyle bir hedef koyuyor. Atatürk’ün kafasındaki muasır medeniyetin içinde aya gitme bile var. Bunlar bu topluma anlatılmıyor ama aşkları meşkleri daha fazla ilgi çekiyor.


Üçüncü Dünya İçin Kurtuluş Reçetesi


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda, kuruluş felsefesinde Kemalist akıl, Akl-ı Kemal var. Atatürk’ün aklını doğru anlarsak, düşünme biçimini, ortaya koyduğu projeleri doğru anlarsak, bu akıl Türkiye’nin geleceğini şekillendirirken de işe yarayacak bir akıldır. Cumhuriyeti kuran akıl, vatanı kurtaran akıl, bizim geleceğimize de yön verebilir. Somut örnekler koyuyorum, Havacılık projesi, uzay öngörüsü, toprak reformu, ideal cumhuriyet köyü projesi, demokrasi projesi diyorum. Atatürk’ün projeleri 1946’dan itibaren yok edildi. Madem Türkiye’nin önünü yeniden açacak projeler arıyoruz. Bütün partilerin bu akıldan yararlanması, projeler üzerinde düşünmesi gerekiyor. Bunun bir reçete olduğuna inanıyorum.


Akıllı Projelerin Sırrı: Beyaz Zambaklar


Kitapta Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni yoktan var ederken geliştirdiği akıllı projelerin en önemli ilham kaynaklarından biri olarak Grigoriy Petrov’un “Beyaz Zambaklar “Ülkesinde” adlı kitabı gösteriliyor. Petrov’un 1923’te kaleme aldığı kitapta dağlık, bataklık, yoksul, geri kalmış Finlandiya’nın “yaşam mimarları” adını verdiği okumuşların ve aydınların Snalman önderliğinde halkın içine girerek, halkla birlikte bıkıp usanmadan çalışması anlatılıyor.


Gecenin 2’sinde Paris’ten Sipariş Edilen Kitaplar


*Elçilerimiz aracılığıyla yurtdışından onlarca kitap sipariş eden tek devlet adamı Atatürk’tür. 21 Temmuz 1935 gecesi saat 02’de özel kalem müdürüne, Paris Büyükelçisi’ne gönderilmek üzere bir kitap sipariş listesi yazdırır. Atatürk’ün gecenin 02’sinde Paris Büyükelçisi’nden bir an önce gönderilmesini istediği kitaplar, 18 farklı bilimsel alanda toplanmaktadır. Neredeyse bütün bilim dallarıyla ilgili kitapları istemiştir. Genel İktisat, Genel İstatistik-Genel Tarih, Siyasi Kuruluşlar Tarihi, Hukuka Giriş-Yeni ve Yakın Zamanlar Genel Tarihi, Sosyoloji ve Sosyal Ekonomi, İnsan Gelişimi-Coğrafya, Anayasa Hukuku, Antropoloji, İktisat Tarihi, Dinler Tarihi, Diplomasi Tarihi, Felsefe Tarihi, Bilimler Tarihi, Sanat Tarihi ve Yakın Zamanlar Edebiyatı…


Aklı Kemal Böyle Şekillendi


*879 tarih kitabı okuyarak, Türk Tarih Tezi’ni geliştirmiş, 535 edebiyat, 397 dil-dilbilim kitabı okuyarak Yazı ve Dil devrimlerini yapmış, 197 siyasal bilimler kitabı okuyarak saltanatı, hilafeti kaldırıp cumhuriyeti ilan etmiş, 195 güzel sanatlar kitabı okuyarak Musiki ve Sanat Devrimi’ni gerçekleştirmiş, 139 ekonomi kitabı okuyarak Karma Ekonomik Modeli ortaya atmış, 169 Hukuk kitabı okuyarak Medeni Kanunu kabul etmiş, 104 pozitif bilimler kitabı okuyarak Üniversite Reformu’nu yapmış, 75 sosyoloji kitabı okuyarak Halkevlerini kurmuş, 101 eğitim öğretim kitabı okuyarak Eğitim Devrimi’ni gerçekleştirmiştir. İşte Akl-ı Kemal böyle şekillenmiştir.


18 Numaralı Not Defteri


Kitaptaki projeler, en kapsamlısı ve devrim niteliğindeki Çağdaş Türkiye Projesi ile başlıyor. “Bilinen adıyla Türk Devrimi, yazı, dil, takvim, giyim, sanat gibi üstün değerler alanını da demokratikleştiren bir devrimdir.” diyen yazar, Atatürk’ün gençliğinden itibaren bu projeyi düşünüp olgunlaştırdığını belirterek şu ilginç örneği veriyor:

“Atatürk’ün 1922 yılında, 18 numaralı not defterine yazdıkları, onun gelecekte nasıl bir Türkiye kurmayı planladığını göstermesi bakımından çok dikkat çekicidir. Atatürk’ün bu notları, Çağdaş Türkiye Projesi’nin son taslak çalışması gibidir.

İşte o notlardan bir bölüm:

Sosyal bir toplumda şunlar olmalıdır: Ulusal bir gururun verdiği kararlılık ve kuvvet. Durağanlığa kızgınlık ve iğrenme (ilerlemeci olma). Kanaatkar oluş. Hayatın ucuzluğu, süslemenin ucuzu. Hayalci zevklere ilgisizlik. Uygar düşüncelerin, çağdaş ilerlemelerin, dine ve maneviyata etki etmeden hızla gelişmesi ve yayılması. Hükümetin gelişme gösterenlere yüreklendirici bir yol izlemesi. Ulemayı kiram siyasete karışmamalı, mebus da olmamalı…”


Balkan Savaşı İçin Gecikmiş Proje; Rumeli Savunma Hattı


*Atatürk’ün temel askeri stratejilerinden biri savunmadır. Atatürk, Trablusgarp, Çanakkale ve Sakarya’da “savunma savaşları” yaparak zafere ulaşmıştır. Atatürk’ün savaş stratejisine göre en iyi savunma “hücumdur.” Atatürk, “Balkan Savaşı çıktığı zaman ben Trablusgarp’taydım. Eğer ben o sırada orada bulunmayıp da Rumeli’nin herhangi bir noktasında bulunsaydım, o Balkan felaketi olmazdı. Çünkü, Selanik Kolordusu’nda bulunurken küçük Balkan devletlerinin birleşerek ortak bir saldırı yapma olasılığını düşünüyorduk. Ben böyle bir olasılığa karşı uygulanacak ve izlenecek bir savunma planı üzerinde çalışmıştım.” der. Şevket Süreyya Aydemir, “Tek Adam” adlı kitabında Atatürk’ün Rumeli Savunma Planı’ndan “Büzülme stratejisi” adıyla detaylı söz eder.


Ordu İle Siyaseti Ayırma Projesi


*Diyordu ki: ‘Ordu mutlaka ve bir an önce politikadan çekilmelidir. Yoksa bir güç olma özelliğini yitirecektir. Buysa ülke için bir yıkım olacaktır!’ Ordu ve siyasetin birlikteliğinden rahatsız olan Atatürk, 22 Eylül 1909’da toplanan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin 2. Büyük Kongresi’nde Trablusgarp delegesi olarak yaptığı konuşmada özetle şunları söylemiştir:

“Ordu mensupları cemiyet içinde kaldıkça hem parti kuramayacağız hem de ordumuz olmayacaktır. Mensuplarının pek çoğu cemiyet üyesi olan III. Ordu, günün manasıyla modern bir ordu sayılamaz. Orduya dayanan cemiyet de millet bünyesinde kök salamamaktadır. Bunun için bir an evvel cemiyetin muhtaç olduğu zabitleri veyahut cemiyette kalmak isteyen ordu mensuplarını, istifa suretiyle ordudan çıkaralım. Bundan sonra zabitlerin ve ordu mensuplarının herhangi siyasi bir cemiyete girmelerine mani olmak için kanuni hükümler koyalım.” Atatürk, Ordu ile Siyaseti Ayırma Projesi’nin son adımını 1924 yılında atmıştır. Aralık 1923’te çıkarılan bir yasayla milletvekili olmak isteyenlerin askerlik görevlerinden istifa etmeleri istenmiştir.


Spor Ve Beden Eğitimi Projesi


*Bir iddia; Atatürk’ün Spor ve Beden Eğitimi Raporu 1914’te kurulan Osmanlı Güç Dernekleri 1916’da Osmanlı Genç Dernekleri adıyla yeniden teşkilatlanmıştır. 12 Mayıs 1916 tarihinden itibaren “İdman Şenlikleri” düzenlemeye başlayan bu Genç Dernekleri’nin –bir iddiaya göre– 1916’daki Genel Müfettişi Atatürk’tür. Genç Derneklerinin resmi marşı Dağ Başını Duman Almış Marşı Atatürk tarafından önce Kurtuluş Savaşı sırasında bizzat söylenmiş, sonra da genç Cumhuriyet’in sembol marşlarından biri olarak söylenegelmiştir. Türk tarihinde ilk kez Cumhuriyet döneminde, gerçek anlamda bir “spor politikası” oluşturulmuştur. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur,” diyerek sporu ve beden eğitimini özendiren Atatürk, Cumhuriyet’in okullarında “beden eğitimi” dersinin “zorunlu ders” olarak okutulmasını sağlamıştır. Kasım 1938’de Fransa’da yayımlanan L’Auto dergisi Atatürk’ü, “Dünyada ilk defa beden eğitimini zorunlu kılan devlet adamı” olarak tanıtmıştır.


Yeşil Cennet Projesi Ve Dünyanın İlk Biyoyakıtı


*Atatürk’ün ortaöğretimde ders kitabı olarak okutmak için hazırlattığı “Tarih IV” adlı ders kitabında “Ormancılık” başlığı altında Atatürk’ün Yeşil Cennet Projesi’nden şöyle söz eder: “Cumhuriyet, ‘Yeşil Türkiye’ aşkını ve ülküsünü yeniden uyandırmıştır. Vilayetler, belediyeler, mektepler, her yıl yollara, parklara, şehir yakınlarına fidan dikmek için ‘ağaç bayramları’ düzenlemeyi gelenek edinmişlerdir. Atatürk, “Burada bir çiftlik kuracağım. Bu çiftlikte hayvanlar yetiştireceğim. Bir küçük ormanın kenarında tarım endüstrimize ait bacalar tütecek” diyerek Ankara’da bir orman çiftliği kurmuştur. Atatürk Orman Çiftliği’nin dünya çapında çevreci bir proje olmasının tek nedeni, proje kapsamında yeşili en az, en kurak bölgelerin insan eliyle çok başarılı bir şekilde yeşillendirilmesi değildir; bu durumun bilinmeyen nedeni günümüzün dünyasında önemi her geçen gün biraz daha artan çevreci biyoyakıtın, 76 yıl önce ilk kez Atatürk’ün talimatıyla burada üretilerek kullanılmış olmasıdır.


İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi


*Atatürk’ün İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi’nin amacı “çağdaş” ve “çevreci” bir köy yaratmaktır. İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi, daire yerleşim planına sahiptir. Daire planın tam merkezindeki küçük dairenin etrafına, gittikçe genişleyen dört daire eklenmiştir. Plan bu yönüyle, ilk bakışta bir “dart tahtasını” andırmaktadır. Merkezden çevreye doğru helezonik biçimde gittikçe genişleyen 4 parçalı köy planı, merkezden dışa doğru 6 yolla bölünmüştür. Aslı TTK’da saklanan “İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi”nde okul, cami, köy konağı, sağlık ocağı, otel, han, çocuk bahçesi ve fabrika dahil toplam 43 yapı bulunmaktadır. Plana göre köyün orta yerine yapılacak anıtın etrafında sosyal tesisler, terzi, bakkal, berber vs. yer alacaktır.


Hayvan Mezarlığı Bile Var


*Atatürk’ün İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi’nin en dikkat çeken yönü projedeki “hayvan mezarlığı”dır. Dünyada hangi şehir planlamacısı, hangi mimar veya mühendis planladığı köyde ya da şehirde hayvan mezarlığına yer verir ki? Bugünün çağdaş kentlerinin bile kaçında planlı hayvan mezarlığı vardır ki? Yapılar ve alanlar şunlardır: Okul ve Tatbikat Bahçesi, Öğretmenevi, Halkodası (CHP Kurağı), Köy Konağı, Konuk Odası, Okuma Odası, Konferans Salonu, Otel-Han, Çocuk Bahçesi, Köy Parkı, Telefon Santrali ve Köy Söndürgesi, Radyolu Köy Gazinosu, Ebe ve Sağlık Kurucusu, Tarımbaşı, Hayvan Sağlık Kurucusu, Sosyal Kurumlar, Ziraat ve Et İşleri Müzesi, Gençler Kulübü, Hamam, Etüv Makinesi (Buğu s.), Köy Yunak Yeri, Cami, Revir, Kooperatifler, Köy Dükkânları, Spor Alanı, Damızlık Tavuk, Tavşan ve Arı İstasyonları, Damızlık Ahır (Aygır, Boğa), Mandıra, Değirmenler, Fabrika, Asri Mezarlık, Hayvan Mezarlığı, Kireç, Taş, Tuğla ve Kiremit Ocakları, Yonca ve Hayvan Pancar Tarlası, Koruluk, Köy Gübreliği, Fenni Ağıl, Pazar Yeri ve Köy Zahire Locası, Aşım Durağı, Panayır Yeri, Selektör Binası…


Türk Rönesansının İki Figürü; Halkevleri Ve Köy Enstitüleri


*Atatürk’ün toplumsal aydınlanma projelerinin başında Halkevleri gelmektedir. Halkevleriyle köyden kente bütün bir toplumun eksiksiz bir şekilde aydınlatılması amaçlanmıştır. Türk Rönesansı’nı başlatacak olan Halkevleri, 19 Şubat 1932’de, Ankara’da törenle açılmıştır. Her kentte ve kasabada kurulması hedeflenen Halkevlerinden bu hedef doğrultusunda 1931-1951 tarihleri arasında toplam 478 tane inşa edilmiştir. Halkevleri kısa sürede tüm ülkeye yayılmıştır. Halkevlerinde 1663 toplantı yapılmış, bu toplantılara 500.529 kişi katılmıştır. Ayrıca 915 konferans, 373 konser, 515 temsil verilmiş, bu etkinlikleri toplam 478.837 kişi izlemiştir. Halkevi kitaplıklarındaki toplam kitap sayısı 60.000’i aşmıştır. Atatürk’ün İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi’nin bir yansıması da Köy Enstitüleridir. Faaliyet alanı Güzel Sanatlar, Yapıcılık, Maden İşleri, Hayvan Bakımı, Kümes Hayvancılığı, Tarla ve Bahçe Ziraatı, Zirai İşletme Ekonomisi, Köy ve El Sanatları Kolları olan, sayıları 21 olan Köy Enstitülerindeki kitap sayısı ise 100.000’i bulmuştur.


İnsanlık Gölü Projesi (GAP)


*Genç Cumhuriyet, 1923-1938 yılları arasında 246.431 aileye toplam 9.983.750 dekar toprak dağıtmıştır. 1940-1944 yılları arasında ise 619 köyde 53.000 aileye 875.000 dekar toprak verilmiştir. Demiryolu’nun Diyarbakır’a ulaşması, asırlardır merkezden bağlantısı kopmuş Doğu’nun yeniden merkeze bağlanmasını, Doğu halkının çok daha rahat bir şekilde ve çok daha kısa bir zamanda Batı’ya gidip gelebilmesini sağlamış, böylece Doğu’nun medeniyete açılması yolunda çok büyük bir adım atılmıştır. İnsanlık Gölü (GAP) Projesi Atatürk’ün Doğu ve Güneydoğu Projesi’nin en önemli ayağı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de en büyük projesi olan GAP’tır. GAP’ın temellerini Atatürk atmıştır.


Uçan Kağnının Sırrı


*1932’de Selahattin Alan, kendi yaptığı MMV-I (Milli Müdafaa Vekaleti) adlı uçağın gövdesine, bir kağnı figürü koymuş, böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin onuncu yılında geldiği noktayı çok çarpıcı ve etkili bir sembolik anlatımla gözler önüne sermiştir. Genç Cumhuriyet’in genç uçak mühendislerinden biri, ürettiği bir uçağa dünyada ilk kez bir kağnı amblemi çizerek kağnıyı göklere çıkarıp uçurmayı başarmıştır! Gerçek şu ki, “Şu Çılgın Türkler” kağnıyı bile uçurmuştur! Önce kağnıyla kamyonu geçmek, sonra kağnıyı gökyüzüne çıkarmak… İşte Cumhuriyet mucizesi budur.


Venezuela’da Atatürk Modeli Fabrika


*Genç Cumhuriyet’in en önemli projelerinden biri de Sosyal Fabrika Projesi’dir. Atatürk’ün kurup işlettiği fabrikalar şunlardır: Ankara Orman Çiftliği’nde bira fabrikası, süt fabrikası, malt fabrikası, buz fabrikası, soda ve gazoz fabrikası, iki yoğurt imalathanesi, şarap imalathanesi, iki taşlı elektrikli değirmen, iki peynir imalathanesi, deri fabrikası, ziraat aletleri ve demir fabrikası ile İstanbul’da bir çelik fabrikası. Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın özellikleri şaşırtıcıdır: Balolar, danslar ve partiler, 700 kişilik sinema ve tiyatro salonu, Radyo, Halkevi, müzik grubu, hamam, ressamlar, spor kulüpleri, hastane, okul, kreş, halka bedava basma, işçi ve memura biriktirme sandıkları, kooperatif ve fırın, lojman ve özel tren, mekanik odası, fizik laboratuvarı ve atölye, elektrik santrali..,

*Gazeteci-yazar Banu Avar, 2000’lerin sonunda Venezuela’da karşılaştığı bir olayı şöyle anlatmıştır: “Şehri göreceğimiz tepeye doğru tırmanırken, Kemal Atatürk tabelasını geçince şaşırdım ki, tepeye geldik. Genç kız rehber heyecanla ‘Şu fabrikayı görüyor musun? Yanında nikâh salonu, şu sağlık ocağı, şu okul onun arkasındaki de bizim ev.’ ‘Eeee,’ dememe kalmadı rehber, ‘Biz buna ATATÜRK modeli diyoruz,’ diye yapıştırdı.”


Uçak Sanayi Ve Uzay Sanayi Projeleri


*Atatürk 1930’larda, gelecekte insanoğlunun aya ayak basacağından emindir. O, bu çarpıcı öngörüsü doğrultusunda, “Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyükgüvencedir. Bir gün Batılı ayaklar Ay’da ayaklarının izlerini bırakacaklarsa, bunların arasında bir de Türk’ün bulunması için şimdiden çalışmalara girişmek, aşamalar kaydetmek gerekir” diyerek günümüzden 80 yıl önce gelecekte bir gün Batılıların Ay’a ayak basacaklarını ön görerek, Ay’a ayak basacak bu Batılı ayaklar arasında Türklerin de olmasını istemiş ve bunun için gereken çalışmaları başlatmıştır. Bu nedenle Atatürk’ün sadece bir “Uçak Sanayi Projesi” değil, bununla birlikte aslında bir de “Uzay Sanayi Projesi” vardır. Hiç dile getirilmemesine karşın Atatürk’ün Türk ulusuna hedef gösterdiği “muasır/çağdaş medeniyet” kavramı içinde “Türklerin aya ayak basması” bile vardır. Kayseri Uçak Fabrikası’nda Türkiye, Almanya-Amerika-Polonya ortaklığıyla 1926-1938 arasında toplam 176 uçak üretilmiştir.


Yarasa Uçak (Uçan Kanat) Projesi Amerika’dan 53 Yıl Önce


*1947’de THK Uçak Fabrikası’nda Yüksek Mühendis Yavuz Kansu ve ekibi dünya çapında ses getirecek “uçan kanat” projesinin tasarımına başlamıştır. Fabrikanın 13. projesi olduğu için “THK- 13” adı verilen “uçan kanat”, önce planör olarak üretilmiş, daha sonra pervaneli ve jet motorlu uçak olarak üretilmesi planlanmıştır. Ancak THK-13 planörü uçurulamamıştır. Planör ilk birkaç denemede yere çakılmıştır. Yapılan incelemelerde, kanat içinde unutulan bir mengenenin kalkış sırasında yerinden çıkarak kumanda sisteminin çalışmasını engellediği ortaya çıkmıştır. İkinci uçan kanat, ilk uçuşunu Ağustos 1949’da yapmıştır. Ancak, maalesef bu uçuş da başarısız olmuştur. Paris Havacılık Fuarı’nda sergilenen ve yurtdışında çok büyük bir ilgi gören “THK-13” projesi, anlaşılmayan bir şekilde iptal edilmiştir.


Ankara Rüzgar Tüneli (ART)


*Uçakların tasarım ve test çalışmaları için rüzgar tünellerine ihtiyaç vardır. Ankara Rüzgâr Tüneli, 1940’lı yılların Türkiyesi’nde Atatürk’ün “uzay vasiyetinin” önünü açacak en önemli yatırımdır 1947 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara Rüzgâr Tüneli (ART) binasının yapımına başlanmış, 1949 yılında motor aksamları monte edilmiş ve 1950 yılında kısmen işler duruma getirilmiştir.


Projeler


Kitaptaki Akl-ı Kemal projeleri şöyle sıralanıyor: Çağdaş Türkiye Projesi, Türk Ulus Devleti (Millet) Projesi, Rumeli Savunma Hattı Projesi, Ordu ve Siyaseti Ayırma Projesi, Spor ve Beden Eğitimi Projesi, Anadolu’nun İşgalini Önleme Projesi (İskenderun-Adana Savunma Planı), Anadolu’ya Gizli Geçiş Planı, Örnek Çiftlikler (Yeşil Cennet) Projesi, İdeal Cumhuriyet Projesi, Halkevleri Projesi, Güneydoğu Anadolu (GAP) Projesi, Demokrasi Projesi, Kemalist Ekonomi Modeli (KEM), Sosyal Fabrika Projesi, Demirağ (Demiryolu) Projesi, Uzay Sanayi Projesi (Havacılık ve Uzay Öngörüsü, Dinde Öze Dönüş Projesi, Tarih ve Dil Tezleri Projesi..


Ali Dağlar - Hürriyet
Kaynak

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri”

Sinan Meydan – 4 Cilt

1. Cilt

O Nasıl Yaptı Ötekiler Nasıl Yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"


Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise AKL-I KEMAL'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.

AKL-I KEMAL'in 1. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:


• Çağdaş Türkiye Projesi
• Türk Ulus Devlet (Millet) Projesi
• Rumeli Savunma Hattı Projesi
• Ordu İle Siyaseti Ayırma Projesi
• Spor Ve Beden Eğitimi Projesi
• Anadolu'nun İşgalini Önleme Projesi
• Anadolu'ya Gizli Geçiş Planı
• Örnek Çiftlikler (Yeşil Cennet) Projesi


Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türkİslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için AKL-I KEMAL'i okumalısınız…

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."

KURAN-I KERİM, Yunus/100


"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."

Mustafa Kemal ATATÜRK


"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."

Mustafa Kemal ATATÜRK#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri”

Sinan Meydan – 4 Cilt


2.Cilt

AKL-I KEMAL'in 2. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:


İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi: Geleceğin yerleşim birimleri olarak tasarlanan İdeal Cumhuriyet Köyleri ve Türk Tarım Devrimi...

Halkevleri Projesi: Halkevleri, Halkodaları, Millet Mektepleri, Köy Eğitmenleri, Köy Enstitüleri ve Atatürk'ten sonra bütün bu projelerin nasıl yok edildiği...

Güneydoğu Anadolu (GAP) Projesi: Türkiye'de feodalizm ve Kürt sorununun kökleri, Atatürk'ün Doğu'ya verdiği önem, Cumhuriyet'in Doğu'daki yatırımları, Atatürk'ün toprak reformu mücadelesi ve Atatürk'ten sonra toprak reformunun nasıl unutturulduğu…

Demokrasi Projesi: Atatürk
'ün Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesinin bilinmeyenleri, Türkiye'de kadın hakları ve demokrasi, Atatürk Cumhuriyeti'nin çağına göre demokratik bir yapıda olduğunun kanıtları ve Atatürk'ten sonra "demokrasi" diye diye demokrasinin nasıl yok edildiği…

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türkİslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için AKL-I KEMAL'i okumalısınız…

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."

KURAN-I KERİM, Yunus/100

"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."

Mustafa Kemal ATATÜRK

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."

Mustafa Kemal ATATÜRK#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri”

Sinan Meydan – 4 Cilt


3.Cilt

AKL-I KEMAL'in 3. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:


Kemalist Ekonomi Modeli (KEM): Yokluk ve yoksulluk içinde kazanılan bir Kurtuluş Savaşı...Kağnı komutanları, kadın kağnı sürücülerinin gizli öyküsü, "uçan kağnının" ve paradaki sabanın sırrı. Tekalif-i Milliye Emirleri ve Türk insanının büyük feda-kârlığı. İmalat-ı Harbiye gerçeği.

Osmanlı'nın emperyalizme teslim olarak çöküşünün kısa tarihi. Atatürk'ün emperyalizmin pençesinde, borç batağında, yoksul bir ülkeden borçsuz ve tam bağımsız bir ülke yaratması. Kemalist Ekonomi Modeli. Belgeler, rakam-lar ve istatistiklerle Cumhuriyet'in ekonomi mucizesi. KemalistEkonomi Modeli'nin yok edilişine ilişkin unutulan gerçekler: ABD istekleri, ABD raporları ve ikili anlaşmalar...

Sosyal Fabrika Projesi: Atatürk'ün fabrikalara verdiği önem. Atatürk'ün kurduğu fabrikaların tam listesi. Belgelerle ve fotoğraflarla Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi. Atatürk'ün Kalkınma Planları ve Devletçi ağır sanayi hamlesi. Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi'nin yok edilişi.

Kapısına kilit vurulan, yıkılan, yok pahasına satılan fabrikalar ve Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nın bugünkü içler acısı durumunun belge fotoğrafları...

Demirağ (Demiryolu) Projesi: Osmanlı Devleti'nin sömürülmesinde ve yıkılmasında yanlış demiryolu politikasının rolü. Yabancı şirketlere geniş ayrıcalıklar tanıyan demiryolu imtiyaz sözleşmeleriyle emperyalizmin Osmanlı'yı iliklerine kadar sömürdüğü gerçeği. Atatürk'ün antiemperyalist ve milli demiryolu politikası. Atatürk'ün Türkiye'yi demirağlarla ördüğü gerçeği. Atatürk'ten sonra Türkiye'nin "Demirağ Projesi" nden vazgeçip "Karayolu Projesi"ne yönelmesinin nedenleri. Bu konudaki ABD raporları, ABD istekleri, ABD yardımları ve ikili anlaşmalar...

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden, Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

Atatürk'ün Akıllı Projeleri, Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır.

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."

Mustafa Kemal ATATÜRK#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
“Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri”

Sinan Meydan – 4 Cilt

4. Cilt

Atatürk'ün Akıllı Projeleri

O Nasıl Yaptı Ötekiler Nasıl Yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"


Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise AKL-I KEMAL'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.

Akl-I Kemal'in 4. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:


Uçak Sanayi Projesi (Havacılık ve Uzay Öngörüsü): Türk Havacılık Tarihi'nin kısa bilançosu, Kurtuluş Savaşı'nda kırık kanatlar mucizesi, Atatürk'ün Kayseri, Ankara, Eskişehir uçak ve motor fabrikaları, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ın yerli uçakları, 1930'larda uçak ihraç eden Türkiye gerçeği, Atatürk'ün bilinmeyen "uzay öngörüsü" ve "Ay Projesi", 1940'larda Türkiye'nin yaptığı yarasa uçak "Uçan Kanat", ilk yerli savaş uçağı "Mehmetçik Projesi" ve Ankara Rüzgâr Tüneli, 1950'lerde ABD raporlarıyla ve istekleriyle Türk uçak fabrikalarının tava, tencere ve traktör fabrikasına dönüştürülmesi...

Dinde Öze Dönüş Projesi: Atatürk'ün bilinmeyen din anlayışı, İslam Rönesansı'ndan hurafelerin bataklığına İslam dünyası, Osmanlı'da dinde öze dönüş çalışmaları, Atatürk'ün 1930'lardaki din ve İslam eleştirilerinin unutulan devrimci nedenleri; 1932'de Atatürk'ün 9 seçilmiş hafızla Dolmabahçe'deki bir haftalık Kur'an çalışması, Dr. Reşit Galip'in "Türk'ün Milli Dini İslam" tezi, Tarih Kurultaylarında Hz. Muhammed'e sahip çıkılması, Atatürk'ün Ayasofya'da planladığı büyük din tartışması, Türkçe Kur'an, dua, hutbe, ezan, salat konusundaki gerçekler, Mehmet Akif ve Kur'an tercümesi, Atatürk'ün İslama büyük hizmetleri, 1950'lerde Dinde Öze Dönüş Projesi'nin yok edilmesi...

Tarih Ve Dil Tezleri Projesi: Türk Tarih Tezi'nin uluslararası kaynakları, Cumhuriyet'in Batı merkezli tarihe başkaldıran kültür-uygarlık eksenli bilimsel tarih kitapları, tarih kurultayları, Dil Devrimi'yle Türkçenin kurtuluşu, Güneş Dil Teorisi'nin uluslararası kaynakları, Dil Kurultayları, Tarih ve Dil Tezlerinin bilimsel boyutu ve uluslararası etkisi, Atatürk'ün dilbilim/kökenbilim çalışmaları; Atatürk'ün bilimkurgu tarih/dil görüşü,

Atatürk'ün antropoloji çalışmaları; ırkçı Nazi antropolojisine eşitlikçi brakisefal Avrasya kuramıyla başkaldırı, Atatürk'ün antropoloji çalışmalarının bilimsel niteliği ve ırkçılık karşıtlığı, 1940'larda ve 1950'lerde Tarih ve Dil Tezleri Projesi'nin yok edilmesi…

Atatürk akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden, Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

Atatürk'ün Akıllı Projeleri, Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır.

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."

Mustafa Kemal ATATÜRK#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı