İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kanseri Erken Teşhis Edebilen Çip Geliştirildi | Avrupa Fotonik Bilimler Enstitüsü’nün Geliştirdiği Çip Protein Bazlı Kanserleri Erken Teşhis Edilebiliyor

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kanseri Erken Teşhis Edebilen Çip Geliştirildi

Resmi ekleyen


Avrupa Fotonik Bilimler Enstitüsü’nün laboratuvarda geliştirdiği çip sayesinde protein bazlı kanserler erken teşhis edilebiliyor.

Erken teşhis kanser tanısında çok önem teşkil ediyor ve maalesef birçok kanser türü ilerleyen evrelerde ya da hastalık milyonlarca hücreye yayıldığında fark edilebiliyor. Çünkü birçok medikal cihaz tümörler sadece makroskobik boyuta geldiğinde algılayabiliyor. Profesör Romain Quidant başkanlığındaki araştırma ekibinin Avrupa Fotonik Bilimler Enstitüsü’nde geliştirdiği, küçük ve taşınabilir cihaz, sadece bir kan damlası içerisindeki en küçük kanser belirtisini bile akışkan mikro kanallar kullanarak tespit edebiliyor.

Avrupa Fotonik Bilimler Enstitüsü (ICFO- Institute of Photonic Sciences) laboratuvarlarında çalışan bilim adamları kanseri teşhis edebilen çip geliştirdiler. Protein bazlı kanserleri erkenden saptayabilen çip, kan içerisindeki protein bazlı kanserleri saptayıp ayrıştırabiliyor. Güvenilir, ucuz ve taşınabilir olan cihaz, çok düşük konsantrasyonlarda tespit yapabildiğinden dolayı dünyanın uzak her bölgesinde kullanılabilecek.

ICFO ekibinin geliştirdiği çip ve cihazın çalışmasıysa şu şekilde oluyor. Kan cihazın içerisine girdiğinde mikro kanallara dağıtılıyor. Her kanal içerisinde belirli bir reseptör antikoru ile birlikte altın nano-partiküller içeriyor. Eğer kanın içerisinde kanser belirtileri taşıyan proteinler bulunuyorsa nano partiküller içerisinde geçerken tespit ediliyor. ICFO’nun geliştirdiği cihaz plazmonik, nano üretim, mikro akışkanlar ve yüzey kimyası gibi teknolojik son gelişmelerle birleştirerek üretilmiş. Cihaz erken safhada kanser tanısını koyarak ve uygun tedavi yöntemlerini belirlemek açısından büyük önem taşıyor.
Kaynak

Konu Hale tarafından 13 Kasım 2015 Cuma - 22:25 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir. Kaynak Linki Yenilenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı