İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

‘IŞİD Irak’taki Türkiye Musul Başkonsolosluğu’nu Ele Geçirdi’ | IŞİD Ne Kadar Fidye İstedi - MHP’li Sinan Oğan Önceden Uyardı Ancak AKP'li Vekilleri İkna Edemedi - Rehin Alınan Şoför Sayısı 32’ Ye Yükseldi - Konsolosluk Baskınından İlk Fotoğraf

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


‘IŞİD Irak’taki Türkiye Musul Başkonsolosluğu’nu Ele Geçirdi’

Resmi ekleyen


IŞİD'in "Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda olduğu" iddiasına karşılık, Dışişleri Bakanlığı "İnceliyoruz" yanıtını verdi.


Reuters’a konuşan Türk hükümet yetkilileri “Militanlar Türk Konsolosluğu’nu ele geçirdi” ifadelerini kulllandı.

Ajansa konuşan iki hükümet kaynağı, içerideki konsolosluk çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

’2′Sİ ÇOCUK, 3′Ü KADIN 42 TÜRK REHİN’

Al Jazeraa’nın bildirdiğine göre, Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u dün ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na girmeye çalıştı. Personelin kapıları açmaması üzerine bombalı saldırı tehdidinde bulundular. Konsolosluk görevlileri bunun üzerine kapıyı açmak zorunda kaldı.

Yaşanan gelişmeleri Musul’un il meclisinin Türkmen üyesi Lokman Reşidiyeli Al Jazeera muhabiri Can Hasasu’ya anlattı. Reşidiyeli’nin verdiği bilgiye göre, IŞİD üyeleri Iraklı personele dokunmazken, 2′si çocuk 3′ü kadın 42 Türk’ü alıkoydu ve Musul’daki 17 Temmuz semtinde bulunan IŞİD karargahına götürdü. Reşidiyeli, bu gelişmeleri konsolosluğun Iraklı çalışanlarına dayandırdı.


Resmi ekleyenERDOĞAN, MİT MÜSTEŞARI’YLA GÖRÜŞÜYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şu sıralarda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştüğü öğrenildi.

DAVUTOĞLU NEW YORK ZİYARETİNİ YARIDA KESTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Birleşmiş Milletler toplantıları çerçevesinde şu an New York’ta bulunuyor. New York’taki temaslarını yarıda kesen Davutoğlu, Türkiye’ye dönüyor.

ALA: TÜRKİYE GEREKENİ YAPACAKTIR

Başbakanlıkta gerçekleştirilecek toplantıya giden İçişleri Bakanı Efkan Ala, gazetecilerin sorularını yanıtladı. IŞİD terör örgütünün Musul Başkonsolosluğu baskını ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Ala, “Türkiye çıkarları doğrultusunda gerekeni yapacaktır” demekle yetindi.

Türk Dışişleri yetkilileri ise bu konuda kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını ve konunun araştırıldığını söyledi.

Türkiye Musul Başkonsolosluğu’nun ele geçirildiğine dair henüz net bir bilgi bulunmuyor.

IŞİD dün Musul’u ele geçirdikten sonra kente mazot taşıyan 32 Türk tır şoförü rehin almıştı. Grubun sözcüsü Kürtçe yayın yapan Rudaw’a yaptığı açıklamada “Türk diplomatlar da dahil kentteki yabancı misyonlara ve sivillere dokunmayacağız” sözü vermişti.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ulke_Gundemi_Teror_ve_Sinir_Otesi_Harekat_f197/10_Soruda_ISiD_Nedir_Irak_Sam_islam_Devleti_IS_t82705.html']10 Soruda IŞİD Nedir? | Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak'ın En Büyük İkinci Kenti Musul'u Ele Geçirdi' target='_blank'>10' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ulke_Gundemi_Teror_ve_Sinir_Otesi_Harekat_f197/10_Soruda_ISiD_Nedir_Irak_Sam_islam_Devleti_IS_t82705.html']10 Soruda IŞİD Nedir? | Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak'ın En Büyük İkinci Kenti Musul'u Ele Geçirdi


Kaynak


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
IŞİD Ne Kadar Fidye İstedi

Resmi ekleyen


Irak'ın Musul kentinin kontrolünü ele geçiren ve 32 Türk şoförü rehin alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Türk şoförlerin serbest bırakılması karşılığı, çalıştıkları firmadan 5 milyon dolar fidye istediği ileri sürüldü.

Merkezi Gaziantep’te bulunan bir petrol firmasına bağlı olarak çalışan 32 Türk şoför, akaryakıt yüklü 28 TIR ile İskenderun Limanı’ndan Irak’ın Musul kentine hareket etti. Musul’un Geyara İlçesi’ndeki termik santrale akaryakıt taşıyan 28 Türk şoförü, Mahmur üzerinden konvoy halinde ilerlerken IŞİD militanları tarafından durduruldu ve rehin alındı.

22′Sİ SANTRALDE TUTULUYOR

İddiaya göre, rehin alınan Türk şoförler TIR’larıyla birlikte boşaltma işlemini yapacakları santrale götürüldü. IŞİD militanları burada 32 şoförden 10′unu başka bir noktaya götürürken, 22 şoför ise santralde rehin tutuldu.


Olayın ortaya çıkmasının ardından IŞİD militanları Türk şoförler aracılığıyla bağlı çalıştıkları firma yetkilileriyle temasa geçti. Firma yetkililerinin görüştüğü hem santralde, hem de bilinmeyen noktada rehin tutulan şoförler, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. IŞİD militanları ise merkezi Gaziantep’te bulunan ve telefonla temas kurdukları firma yetkililerine, rehin tuttukları 32 şoförün serbest bırakılması karşılığı kendilerine 5 milyon dolar fidye ödenmesini istedi.

FİDYE TALEBİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA İLETİLDİ

IŞİD militanlarının fidye talebini ilettiği firma yetkilileri, kendilerinin sıradan çalışan olduğunu söyleyerek zaman isterken, durumu Dışişleri Bakanlığı yetkililerine bildirdi. Firma yetkilileri, şoförlerin sağlıklı şekilde Türkiye’ye gelmeleri için Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde oldukları ve koordineli şekilde gelişmeleri izlediklerini kaydetti.


Aynı firma yetkilileri; Irak’ın çeşitli noktalarına TIR’larla akaryakıt taşıyan 200′ü aşkın şoförü de anlaşma yaptıkları bir firmaya yüklerini teslim ederek güvenli şekilde Türkiye’ye dönmelerini istedi.

Öte yandan, Türk şoförlerin rehin tutulduğu santralde birkaç günlük yakıt bulunduğu ve yeni yakıt takviyesi yapılmaması durumunda santralin işlevsiz kalarak Musul ve çevresindeki ilçelere elektrik verilemeyeceği de ileri sürüldü.Kaynak

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
MHP’li Sinan Oğan Önceden Uyardı Ancak AKP'li Vekilleri İkna Edemedi

Resmi ekleyen


MHP'li Sinan Oğan, Musul'da yaşananlarla ilgili önceki gün Genel Kurul'da yaptığı konuşmada Meclis'i uyardı. Ancak AKP'li vekilleri ikna edemedi.


Soma’da göz göre göre gelen maden faciasıyla ilgili CHP’nin 1 ay önce verdiği önergesini reddeden AKP, bu kez de MHP’nin 24 saat önce yaptığı IŞİD uyarısını ciddiye almadı.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Meclis’te IŞİD saldırısına dair milletvekillerine haber verdi ancak AKP’li milletvekilleri ‘Delilin var mı? Atma’ diyerek Oğan’a tepki gösterdi.

“KONSOLOSLUĞUMUZUN ETRAFI SARILMIŞ”

MHP Milletvekili Sinan Oğan, dün akşam TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Musul’da bugün devlet yok, devletin güvenlik güçleri yok. Besleyip büyüttüğünüz IŞİD terör örgütü Musul Başkonsolosluğumuzun etrafını sarmış” diyerek uyarmış ve Meclis’in oturumuna ara vererek bu konuda toplantı yapması gerektiğini söylemişti.

“ATMA, DELİLİN VAR MI?”

AKP’li vekillerin “Atma! Delilin var mı, delilin?” ve “Hadi oradan!” şeklinde tepki vermesi üzerine Oğan, “IŞİD gibi, desteklediğin bir terör örgütü var. IŞİD terör örgütü Irak’ta Türkmenleri oradan silip süpürüyor, sen burada gelmiş boş boş konuşuyorsun. Senin Türkmen gibi bir derdin olsaydı bugün Meclis bu saatte en azından bir ara verirdi oturuma. Orada Türkmen kardeşlerimiz kan ağlıyor, ne yaparız diye bir toplantı yapardı ama yok, bir an önce bitsin, torbalara kanunlar dolsun ve bir an önce bu kanunlar geçsin. 17, 25 Aralıklar aklansın ve dün kol kola gezdiğiniz bugün “paralel yapı” diye suçladığınız yapılardan kurtulalım derdindesiniz” demişti.
O anlar Meclis tutanaklarına şöyle yansımıştı:


Resmi ekleyenResmi ekleyenSinan Oğan'ın Meclisteki Konuşmasını İzlemek İçin Tıklayınız
Dosya Ekle  sinan11.jpg   113,94K   0 kere indirildi Dosya Ekle  snn2.jpg   50,56K   0 kere indirildi

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konsolosluk Baskınından İlk Fotoğraf


Resmi ekleyenİnternete Musul'da rehin alınan Türklere ilişkin bir fotoğraf paylaşıldı.

Musul’da Türk konsolosluğuna yapılan baskın sonrası rehinelerle ilgili fotoğrafları yayınlamaya başladı.Kaynak

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Rehin Şoförlerle İlgili Flaş İddia


Resmi ekleyenIrak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) rehin aldığı şoför sayısının 32’ ye yükseldiği ileri sürüldü.

IŞİD’in Musul havalimanı ile kentin bazı bölgelerinde kontrolü ele geçirdiği yönünde gelen bilgilerin ardından örgütün İskenderun Limanı’ndan Musul’un Geyara Termik Santrali’ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldığı duyurulmuştu.Kaynak
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı