İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Adam Ol Baban Gibi, Eşek Olma! | "Adam Ol Baban Gibi, Eşek Olma Sözü" Nereden Gelir

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Adam Ol Baban Gibi, Eşek Olma!

Resmi ekleyen

Bir dönem Maarif Nazırlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) da yapmış olan tarihçi Abdurrahman Şeref Efendi (m.1853-1926), Galatasaray Sultanisi'nin müdürlüğünü yaparken bir gün talebelerinden bir paşanın oğluna kızdı ve bütün talebelerinin içinde çocuğa:

"Adam ol baban gibi eşek olma" dedi.

Çocuk Abdurrahman Şeref Efendi'nin bu sözünü akşam hemen babasına anlattı.

Babası: "Vay ! Ne demek ben bugüne bugün, bir paşa olayım da okul müdürü bana eşek desin! Yarın gidip bunun hesabını sorarım!

Ertesi sabah ilk iş olarak mektebe gidip makamında oturan Abdurrahman Şeref Efendi'ye hiddetle:

"Beyefendi sizin bana eşek demeye hakkınız var mı? Ben saye-i şâhânede (padişah himayesinde) paşayım." diye sorar.

Abdurrahman Şeref Efendi: "Ne münasebet ben sizi tanımıyorum. Ne zaman eşek dedim ?" diye sordu.

Paşa: "Geçen gün mektepte oğluma "Adam ol, baban gibi eşek olma" demişsiniz, cevabını vermesi üzerine müdür: "Doğru" dedi. "Çocuğunuzu payladım çünkü hiç çalışmıyordu. Sizi ona örnek göstererek: "Adam ol baban gibi !... eşek olma !... dedim."

Bu yanıt üzerine paşa hem özür diler hem de teşekkür eder ve oradan ayrılır.

Dosya Ekle  adamol.jpg   17,61K   0 kere indirildi

Konu Hale tarafından 05 Aralık 2015 Cumartesi - 18:50 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı