İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Biyonik Yapraklar Nedir? | Güneş Enerjisi Depolama Sorununa Çözüm İçin “Yeni Biyonik Yapraklar”

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Biyonik Yapraklar Nedir?

Resmi ekleyenGüneş enerjisi depolama sorununa çözüm için “yeni biyonik yapraklar” geliyor. Bu güneş ışığı hidrojen zinciri ile büyük miktarlarda, süresiz güneş enerjisi saklayabileceğiniz potansiyeli anlamına geliyor.

Zira mevcut Güneş panelleri iyi bir alternatif olmakla birlikte ürettikleri enerjiyi depolamakta ki yetersizlikleri ile hala geliştirilmeleri gerekmekte.

Biyonik Yapraklar Nedir?


Resmi ekleyen


Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı
’ndan araştırmacılar bitkilerin fotosentez sürecini taklit ederek geliştirildikleri teknoloji ile bakterileri de kullanarak güneş enerjisini sıvı yakıta dönüştüren bir sistem geliştirdi. Katalizör (kendisi tepkimelerde harcanmadan tepkimenin hızını artıran madde) kullanılımı ile su bileşenlerine ayrıştırılıyor ve açığa çıkan oksijen ve hidrojen Ralstonia eutropha bakterilerinine veriliyor.

İzopropanol üretme becerisine sahip Ralstonia eutropha bakterilerİ de enzimleri ile karbondioksitten izopropanol (CH3-CH(OH)-CH3) olarak bilinen sıvı yakıtı oluşturuyorlar.

Resmi ekleyen


Normalde İzopropanol atmosfere karbondioksit salımı yapan bir yakıt fakat burada bakteriler salınan karbondioksidi daha sonrasında kendisi için kullanıyor.

Ralstonia eutropha, aynı zamanda Biyoplastik üretimin de kullanılan önemli bir PHB üreticisi ve hidrojenaz enzimleri ile değer taşıyan bir Gram-negatif toprak bakterisidir.


Hülya Tokdemir ReisKaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı