İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

20 Mart 2015 Üçlemesi | Süper Ay, Güneş Tutulması Ve Bahar Ekinoksu

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


20 Mart 2015 Üçlemesi; Süper Ay, Güneş Tutulması Ve Bahar Ekinoksu

Resmi ekleyen


20 Mart 2015 Cuma günü, çok nadir rastlanan bir üçlemeye denk geliyor: Süper Ay, Güneş Tutulması'na neden olacak. Ayrıca 20 Mart, gece ve gündüzün eşit olduğu Mart/Bahar ekinoksuna denk geliyor. Bahar ekinoksu, resmi olarak baharın başlangıcı demek. Ekinoksun daha teknik tanımı ise, hayali ekvator düzleminin Güneş'in merkezinden geçecek şekilde denk geldiği an. Türkiye'de bu an, 20 Mart'ı 21 Mart'a bağlayan gece saat 00:45'te gerçekleşecek.

Güneş tutulması, Dünya ile Güneş'in arasına Ay'ın girmesiyle oluşur. Böylece Dünya'dan Güneş'e bakan insanlar, arada Ay olacağı için onun silüetini görürler. Bu silüet, Güneş üzerinde bir "kara yuvarlağın" oluşmasına neden olur. Buna Güneş tutulması adı verilir. Teknik olarak olan tam tersidir: Güneş'ten gelen ışınlar, Ay'a takıldıkları için, Dünya üzerine yaklaşık 100 kilometre çapında bir gölge düşer. Aslında "Güneş tutulması" budur. Belki de "Dünya gölgelenmesi" demek daha isabetli olacaktı, kim bilir?

20 Mart 2015'teki Güneş tutulması'na ve bahar ekinoksuna bir diğer güzelliği ise Süper Ay katacak. Süper Ay, Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu zaman ("perigee" noktasında ve civarında) yaşanıyor. Ay, normalde olduğundan %15'e kadar daha büyük gözüküyor. Ne yazık ki bu Süper Ay, birçok gök gözlemcisi tarafından görülemeyecek; çünkü Güneş Tutulması yalnızca yeni ay evresinde gerçekleşebilir ve Süper Ay, Ay Güneş'in hizasındayken yaşanacak. Bu nedenle Süper Ay, Güneş'in önünde sadece bir silüet olarak görülebilecek.

Güneş tutulması, Grönland'ın güneyinden 5800 kilometre daha güneye kadar (Danimarka'nın Faroe Adaları ve Norveç'in Svalbard Adaları'na kadar) olan şeritte en iyi şekilde gözükecek. Avrupa'nın çoğu, Kuzey Asya ve Kuzey Afrika ise kısmi Güneş tutulmasını görebilecek. Buna, tabii ki Türkiye de dahil. Türkiye'de %40 civarında tutulma bekleniyor. İzlanda, İskoçya, Finlandiya ve Norveç ise %90 dolaylarına kadar görebilecekler. Aradaki ülkeler ise, bu iki yüzde arasında değişen değerler görecekler.

Tutulma Türkiye Saati İle 10:52-10:54 gibi başlayacak, 11:45-11:57 arasında doruk noktasına ulaşacak ve 13:02-13:50 arasında sonlanacak.

İyi gözlemler!

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)

Görsel:
Güneş tutulmasını gören coğrafyaların dağılımı. Kırmızı bölgeler tam tutulmayı gören, beyaz yerler ise hiç göremeyen bölgeleri gösteriyor. Aradaki renkler, değişen yüzdelere denk geliyor.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Astronomi_Uzay_Gokbilim_Konu_Anlatimlari_f65/il_il_Gunes_Tutulmasi_20_Mart_2015_Tam_Gunes_Tut_t83199.html']İl İl Güneş Tutulması 20 Mart 2015 | Tam Güneş Tutulması İstanbul’da 11:57 – Ankara’da 12:03’de Gerçekleşecek' target='_blank'>İl' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Astronomi_Uzay_Gokbilim_Konu_Anlatimlari_f65/il_il_Gunes_Tutulmasi_20_Mart_2015_Tam_Gunes_Tut_t83199.html']İl İl Güneş Tutulması 20 Mart 2015 | Tam Güneş Tutulması İstanbul’da 11:57 – Ankara’da 12:03’de Gerçekleşecek


Kaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı